Війна

День Збройних сил України: від занепаду до відродження

3 січня, 2018 16:53
Війна/День Збройних сил України: від занепаду до відродження
Зберегти
Вигляд
lead
Україна успадкувала від СРСР одне з найпотужніших угруповань військ в Європі, оснащене ядерною зброєю та відносно сучасними зразками озброєння і військової техніки.

Сьогодні, 6 грудня в Україні відзначають День Збройних сил України. Ця дата затверджена постановою Верховної Ради в 1993 році.

Підготовка нормативно-правової бази для створення національних збройних сил розпочалась одразу після проголошення незалежності України. І саме 6 грудня 1991 року Верховна Рада затвердила два значущих закони «Про оборону України» та «Про збройні сили України».

Україна успадкувала від СРСР одне з найпотужніших угруповань військ в Європі, оснащене ядерною зброєю та відносно сучасними зразками озброєння і військової техніки. Перейшли 14 мотострілецьких, 4 танкові, 3 артилерійські дивізії та 8 артилерійських бригад (9 293 танки й 11 346 бойових машин), бригада спецпризначення, 9 бригад ППО, 7 полків бойових вертольотів, три повітряні армії (близько 1 500 бойових літаків) та окрема армія ППО.

Чисельність військ в Україні на той час нараховувала близько 980 тисяч людей.

Крім того, в підпорядкування міноборони перейшли стратегічні ядерні сили — 1 272 міжконтинентальні балістичні ракети, а також близько 2 500 одиниць тактичної ядерної зброї.

Але на початку 90-х Україна розпочала процес ядерного роззброєння. Таким чином українська армія стала першою у світовій історії, яка добровільно відмовилася від володіння ядерною зброєю. Станом на 1 червня 1996 року на території України не залишилося жодного ядерного боєзаряду або боєприпасу.

Восени 2001 року шляхом підриву знищили останню шахту для запуску міжконтинентальних балістичних ракет, що розташовувались у Миколаївській області.

Діти спостерігають за перевезенням на утилізацію міжконтинентальної балістичної ракети СС-24 на вулиці села Болеславчик Первомайського району Миколаївської області, 31 серпня 2000 року. У Первомайському районі розміщалися 12 шахтно-пускових установок МБР СС-24. Відповідно до міжнародних договорів до 2002 року Україна знищила ШПУ та ліквідувала ракети, що знаходилися в них Фото: Дмитро Гавриш/УНІАНВійськовий фотограф знімає останню шахтно-пускову установку для міжконтинентальних балістичних ракет РС-22 одразу після підриву поблизу Первомайська Миколаївської області, 30 жовтня 2001 року Фото: УНІАН

З другої половини 90-х розпочався поступовий занепад і деградація української армії. Щороку фінансування зменшувалося, техніка застарівала, а нову не розробляли й не закуповували.

Чисельність війська значно скоротилася, а професія військового втратила популярність. У жовтні 2013-го тодішній президент Віктор Янукович скасував призов на строкову військову службу. Призов відновили в травні 2014-го після перемоги Революції Гідності указом виконувача обов’язків президента України Олександра Турчинова.

Переломним моментом для української армій став лютий 2014 року, коли Росія анексувала Крим, а навесні розпочала військову агресію на Донбасі.

Станом на осінь 2014 року українські війська зазнали серйозних втрат у техніці і особовому складі. Крім того, після анексії Криму Україна лишилася приблизно 85% флоту, ключових військово-морських баз і розвиненої інфраструктури для базування флоту на території півострова. Штаб ВМС України перенесли в Одесу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Генічеськ»: історія єдиного українського мінного тральщика — Hromadske.doс

Українські військові на військової базі Більбек неподалік Севастополя, Крим, 4 березня 2014 року Фото: EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Військові встановлюють національний прапор України на металевий паркан біля входу на територію військової бази Більбек неподалік від Севастополя, Крим, 4 березня 2014 року. Російські військові у формі без знаків розрізнення заблокували вхід. Навесні 2014 року Росія анексувала Крим, усі українські військові частини передислокували з півострова, також вивезли частину військової техніки й човнів Фото: EPA/ANASTASIA VLASOVA

Помітним поштовхом у розвитку української армії та створенням якісно нового війська став 2015 рік, коли збільшили чисельність, бюджетне фінансування та переглянули грошове забезпечення особового складу.

Крім того, передбачили можливість проведення додаткового призову 500 офіцерів запасу. У жовтні 2017 року чисельність Збройних сил України наблизилася до максимально передбаченої законом позначки у 250 тисяч осіб.

Від 5 липня 2017 року оголосили про збільшення оборонних витрат до 74 мільярдів гривень. А у 2018 році Кабмін пропонує Верховній Раді спрямувати на діяльність Міністерства оборони 83,3 мільярди гривень.

5 липня 2016 року президент Порошенко затвердив документ «Предмети уніформи і знаки розрізнення Збройних сил України», яким прибрав радянські п’ятикутні зірки з погонів українських військових.

Також торік у структурі Збройних сил створили окремий підрозділ — Сили спеціальних операцій. Це стало символом співпраці України з партнерами в НАТО.

Українські військові стоять на контрольно-пропускному пункті недалеко від Дебальцевого Донецької області, 19 лютого 2015 року. Понад 2,5 тисяч українських військовослужбовців остаточно залишили позиції на Дебальцевському плацдармі й відійшли на північний захід від міста Фото: EPA/ANASTASIA VLASOVA

У 2017 році Збройні сили України увійшли в 30 найкращих армій світу за версією міжнародної компанії Global Firepower.

Нині до складу Збройних сил входять: сухопутні війська, повітряні сили, військово-морські сили, сили спеціальних операцій, десантно-штурмові війська України та інші підрозділи допоміжного характеру. Військове управління Збройними силами здійснює Генеральний штаб.

Український військовий в Авдіївській промисловій зоні («Промці») недалеко від міста Авдіївка Донецької області, 02 липня 2017 року Фото: EPA/VALERI KVIT

В українському війську служать понад 22 тисячі жінок, але серед них — жодної жінки-генерала. Лише 5 грудня депутати попередньо підтримали закон про гендерну рівність в армії.

Наразі українська армія єдина в Європі й одна з небагатьох у світі, яка веде сухопутну війну. Крім того, українські військові беруть участь у миротворчих операціях за межами власної держави.

Військові на позиції недалеко від міста Курахово, Донецька область, 11 березня 2015 року Фото: EPA/ROMAN PILIPEY

Пов`язані новини