НАЗК позбавило низку партій держфінансування через порушення у звітах. Тепер депутати хочуть обмежити його повноваження

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким пропонують позбавити Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) права виявляти фіктивні витрати політичних партій та позбавляти їх держфінансування через порушення у звітах. Серед авторів проєкту ㅡ лідери партій, яких нещодавно НАЗК позбавило фінансування з держбюджету.

Так, законопроєкт №5253 про зміни до закону про політичні партії зареєстрували 17 березня.

Серед його ініціаторів: голова партії «Слуга Народу» Олександр Корнієнко, голова фракції та Політради партії «Слуга Народу» Давид Арахамія, лідери фракції та партії «Голос» Ярослав Железняк та Кіра Рудик, співголова фракції «Опозиційна платформа — За життя» Юрій Бойко та співголова фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко.


Через що претензії до НАЗК?

Раніше НАЗК позбавило «Слугу Народу», «Голос», ВО «Батьківщина» та ще низку партій держфінансування через порушення у звітах.

Наразі законодавство передбачає, що якщо звіт партії оформили з грубими порушеннями або внесли в нього неправдиві дані, НАЗК може зупинити державне фінансування партії. Відновити його можуть, коли політсила усуне неточності.

Однак політичні партії не були згодні з рішенням НАЗК. Через це «Голос» навіть позивався до агентства, а суд на час розгляду справи вирішив поновити держфінансування партії.


Тепер депутати пропонують позбавити НАЗК права надавати правову оцінку якості робіт чи послуг, що надавались політичній партії, їх доцільності та встановлювати фіктивність операцій за участю партії.

Окрім того, у законопроєкті пропонується не вважати порушення, виявлені у звітах з усунутими недоліками, такими, що вчинені повторно, а отже, не вважати їх підставою для припинення держфінансування політичної партії.

Що на це каже НАЗК?

В агентстві кажуть, що зміни до закону призведуть до того, що НАЗК втратить один зі своїх ключових інструментів, а партії зможуть безкарно проводити фіктивні фінансові операції з коштами платників податків. Фактично, НАЗК зможе бачити порушення у звітах депутатів, але не матиме можливості позбавити їх держфінансування за це.

«Після рішення Конституційного Суду щодо е-декларування ми сприймаємо цей законопроєкт як наступну найбільшу загрозу для результативної роботи НАЗК. За останній рік НАЗК показало, що ми відповідально слідкуємо за тим, як партії витрачають державні кошти. На жаль, у відповідь ми отримуємо ще одну спробу "вбити" одну з ключових функцій НАЗК», — зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков.