«Державний оператор тилу» заявив про спробу зриву аукціонів щодо харчування для ЗСУ

Агенція Міноборони «Державний оператор тилу» заявила про змову постачальників для спроби зірвати проведення аукціонів щодо харчування для ЗСУ.

Про це сказав директор ДОТ Арсен Жумаділов на брифінгу 6 березня.

Він розповів, що напередодні Київський окружний адмінсуд не задовольнив позов одного з постачальників. І після цього щодо 12 із 13 оголошених лотів постачальники скоординовано відкликали свої пропозиції.

За словами Жумаділова, наразі є спроба поставити ДОТ у ситуацію та створити тиск, щоб передати закупівлі назад колишнім закупникам — Департаменту ресурсного забезпечення Міноборони. У грудні Міноборони оголосило про його розформування через справу з простроченими сухпайками.


З чого все почалося?

Узимку «Державний оператор тилу» — нова агенція Міноборони, яка займається закупівлями їжі для ЗСУ — презентував нову модель забезпечення військових харчами. Наприклад, замовник (держава) отримав можливість відхилити пропозицію учасника, якщо той не надав необхідних документів або раніше не виконав контракт.

5 лютого ДОТ оголосив перші закупівлі в 11 секторах. Але того ж дня їх спробували заблокувати через суд. Один позов був від ТОВ «Трейд Полтава», яке займається торгівлею шинами, ремонтом техніки й раніше жодних тендерів на постачання харчів не вигравало. А наступного дня ідентичну заяву подало ТОВ «Трейд Граніт Інвест». ДОТ заявляє, що це ТОВ пов’язане з колишньою групою «Трейд Коммодіті» бізнесмена Андрія Адамовського та ексчиновника уряду часів Януковича Владислава Якубовського.

В апеляції суд підтримав позовні вимоги «Трейд Граніт Інвест» щодо оскарження процедур закупівель. ДОТ вимушений був скасувати всі 11 процедур і переоголосити їх.

Також з вимог до постачальників виключили норми щодо:

  • заборони участі в торгах тих постачальників, які не виконали свої зобов'язання перед Міністерством оборони України у 2022-2023 роках;
  • наявності щонайменше 15 складів для забезпечення безпекових вимог.

За словами юриста ДОТ Олександра Фесенка, за місяць надійшло вже 10 позовів щодо нових процедур закупівель. За трьома вже є рішення — їх залишили без розгляду через спробу втрутитися в автоматичний розподіл справ між суддями. Окрім того, за словами юриста, у суді довели пов'язаність компаній, які подавали позови: у них повторювалися навіть помилки в позовних заявах.

Після переоголошення умов закупівель компанія ТОВ «Кросс Прайм» подала позов, де оскаржувалися вже не умови оголошення, а пункти проєкту державного контракту. Наприклад, пункт щодо перевірки фактичної наявності матеріальної технічної бази. За словами Фесенка, така ж норма є у чинному контракті Міноборони, і раніше постачальники її не оскаржували.

Окрім того, останні контракти Міноборони передбачали навіть більш жорсткі штрафи за непоставлену вчасно продукцію, ніж оскаржується у контрактах ДОТ.

В агенції кажуть, що постачальники хочуть зберегти те, як система працює зараз.

«Вони розуміють, що збережуть її лише за умови, що вони й надалі контрактуватимуться Департаментом ресурсного забезпечення Міноборони. Зараз ми саме про це говоримо: або у контрактах із квітня замовником виступаємо ми і нарешті проливаємо якесь світло та прозорість в історії з постачанням харчів ЗСУ, або з квітня буде пролонговано договори, які підписуються ДРЗ. Ми розуміємо, що у другому випадку буде певний відкат реформи», — сказав Жумаділов.