УКРАЇНА

Корупційна податкова міліція часів Азарова може бути відновлена — експерт

24 січня, 2017 01:21
УКРАЇНА/Корупційна податкова міліція часів Азарова може бути відновлена — експерт
Зберегти
Вигляд
Наразі просуваються два законопроекти: один передбачає створення якісно нового органу, а інший фактично зводиться до функцій податкової міліції часів прем’єр-міністра Миколи Азарова.

Податкова міліція ліквідована — з чинного законодавства прибрані всі норми, що стосуються її повноважень та функціонування. Проте постає питання, що саме буде створено на її місці.

Наразі просуваються два законопроекти: один передбачає створення якісно нового органу, а інший фактично зводиться до функцій податкової міліції часів прем’єр-міністра Миколи Азарова і навіть гірше.

Про перспективи і ризики реформування органу, який наглядатиме за виконанням податкового законодавства, розповів у ефірі Громадського експерт групи «Реанімаційний пакет реформ» Ілля Несходовський.

«Податкова міліція просто знаходиться поза межами правового поля. Звичайно, йде процес її ліквідації. Наскільки це виконується — це ще питання, але повноважень вона на сьогоднішній день не має. Питання в тому, що буде створено», — розповів експерт.

За його словами, наразі розроблено законопроект про фінансову поліцію, яка займе місце податкової міліції, і діятиме за принципово іншими методами.

«В чому радикальна відмінність? По-перше, це демілітаризація. Податкова міліція діє зазвичай силовими методами — вривається в офіси, кладе всіх працівників на підлогу, відбирає техніку, фактично грабує офіс. Це бандитський орган. Фінансова поліція такими методами діяти не буде», — підкреслив Несходовський.

Він зазначив, що головною функцією нового органу буде аналітика, тобто вивчення юридичних договорів, інформації від платників податків, економічних показників, рівня податкової завантаженості підприємств тощо.

Згідно з законопроектом, у складі фінансової поліції може бути не більше ніж 30% від працівників старих силових структур, в той час як 70% складатимуть нові люди. Як зазначив Несходовський, орган буде повністю оновлений.

Проте є другий законопроект, який має зовсім інші цілі.

«Державна фіскальна служба висувала свій проект реформи податкової міліції, який зводився до її перейменування у службу фінансових розслідувань. Це означало би збереження органу як рудименти азарівської системи, яка знущалася над бізнесом», — зауважив експерт.

Він зазначив, що у разі просування проекту про службу фінансових розслідувань, орган стане ще гіршим, ніж у часи прем’єра Миколи Азарова. На його переконання, затрати на податкову міліцію були значними, а їхня ефективність виявлялась від’ємною та зводилась до корупційної діяльності, рекету тощо.

Несходовський запевнив, що необхідно не допустити просування законопроекту від Держфіскальної служби, оскільки він передбачає службу ще гіршу за податкову міліцію.

«Державна фіскальна служба не хоче втрачати таку репресивну машину. В офіси вривалися, а де результат? Система, яку створив Азаров — жахлива. Вона вбивала бізнес», — переконаний він.

«Головне — щоб пройшов саме закон, який висуває міністерство фінансів. Якщо буде прийнятий законопроект про фінансову поліцію — такого ризику нема. Будуть нові люди, нові функції, нові підпорядкування, нові вимоги», — зазначив Несходовський.

Експерт зауважив, що після ліквідації податкової міліції Україна не залишилась без контролю за виконанням податкового законодавства.

Так, у Держфіскальної служби залишились певні контролюючі функції, але не має слідчих. Також вона в змозі ініціювати відкриття адміністративних справ проти порушників.

Несходовський також пояснив, чому новій фінансовій поліції, якщо вона буде створена, не потрібні силові функції.

«В країнах Західної Європи немає силових функцій у державних фіскальних органах. Якщо їм потрібно провести операцію, яка передбачає залучення сили, залучаються силові органи», — сказав він.

Раніше міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков виступив проти створення Фінансової поліції.

Пов`язані новини