Національна суспільна телерадіокомпанія України відмовила 12-річному волинському школяру Максиму Ткачуку в реєстрації на нацвідбір у дитячому «Євробаченні-2020» через участь у конкурсі «Stars of the Albion» у Лондоні, який співорганізували представники влади РФ. Деякі проросійські ресурси, ЗМІ та політики одразу почали казати про «зраду». Водночас у НСТУ наголошують, що хлопець став інструментом у гібридній війні і хоч і порушив правила, йому запропонували допомогти записати дебютний альбом.

Про те, що 12-річного Максима не допустили до Євробачення стало відомом кілька днів тому, після того, як у соцмережах оприлюднили відповідну відповідь НСТУ його бабусі (опікунці) Ларисі Ткачук.

Як нам повідомили у НСТУ, Максим порушив правила відбору, а саме вимоги пункту 3.4 підпункту (г). У ньому зазначається, що учасником Нацвідбору не може бути людина, яка виступала або планує це зробити на будь-яких публічних та/або приватних заходах, організованих представниками влади країни-агресора.

Як з’ясували у НСТУ, хлопець у лютому — березні 2020 року брав участь у заході «Stars of the Albion» у Лондоні. Він відбувався у приміщенні й за підтримки «Русский дом|Представительство Россотрудничества в Лондоне». Про це зазначила сама опікунка в заявці на Євробачення. Зазначимо, «Россотрудничество» — орган виконавчої влади Російської Федерації.

Водночас, як зазначається на сайті конкурсу, його організаторами є міжнародна музична академія «Musica Nova», розташована в Лондоні. Вже на її сайті зазначено, що спочатку це була «Російська музична школа» «місією якої є підтримувати молодих талановитих музикантів, особливо дітей емігрантів з російськомовних спільноти Лондона і Великої Британії». Згодом на базі школи і академії створили міжнародну музичну академію «Musica Nova».

Що каже опікунка

Бабуся Максима Лариса Ткачук припустила, що його не допустили до Євробачення через те, що хлопець співав на концерті у Лондоні пісню «Смуглянка» російською мовою. Зазначимо, через це раніше він зазнав певних цькувань в Україні.

А от те, що конкурс у Лондоні організовувала Росія, не знали, розповіла нам жінка.

«Організовувала так, організовувала Росія. Але ми про це не знали. Він їздив в Лондон. Хто його організовував я по цю пору не знаю. Він їхав з України, його не Росія направила в Лондон», — зазначила вона.

Що каже Суспільне

На інцидент відреагував очільник Суспільного Зураб Аласанія і зазначив, що ніякої «помсти дитині за "Смуглянку"» немає і що цю версію розкрутили проросійські ЗМІ та політики. Каже, що представники російської влади були співорганізаторами конкурсу.

«І знаєте — працює. Нахабство та маніпуляції — завжди працюють. Всі обурено перепощують саме «помсту дитині за "Смуглянку"», — написав він.

Зазначимо, що дійсно деякі проросійські ЗМІ в Україні почали наганяти «зраду» через цю відмову. Своєю чергою співголова партії «Опозиційна платформа — За життя» Вадим Рабинович в етері телеканалу «112 Україна» заявив про те, що подасть депутатський запит про перегляд повноважень НСТУ на чолі з Аласанією.

Та врешті на цю історію відреагував член правління Національної суспільної телерадіокомпанії Ярослав Лодигін. Він написав у себе у Фейсбук, що йому шкода талановитого підлітка, який мимоволі потрапив у скандал.

«Я усвідомлюю, що людина 12 років не є розпорядником своєї долі. Можу зрозуміти і бабусю, яка у скрутній сімейній ситуації робить все можливе, аби допомогти Максиму пробитися у цьому складному світі. Це заслуговує поваги і підтримки», — написав Лодигін

Він зазначив, що стати інструментом у політичних розбірках та навіть зброєю в руках країни-агресора — не так вже й важко. І хоч і правила порушенні, українські таланти мають отримати безпечну інфраструктуру для творчого зростання у себе вдома.

Відтак Лодигін від імені Суспільного запропонував Максиму записати свій дебютний альбом у співпраці з творчими колективами «Симфонічний оркестр» та «Хор Українського радіо» на базі «Будинку звукозапису», де робили свої записи всі найбільші українські зірки різних часів — від Софії Ротару до Океану Ельзи.

«Я запрошую Максима та його бабусю в наш центральний офіс, а якщо змоги приїхати немає — то ми готові відправитися на Волинь із цією звісткою», — написав він.

Дитяче «Євробачення-2020»

Конкурс відбудеться 29 листопада у Варшаві (Польща). Польський суспільний мовник (Telewizja Polska) прийматиме конкурс удруге поспіль. У 2019 році він проходив у місті Глівіце.

Суспільний мовник України прийматиме заявки на участь у нацвідборі до 25 серпня. Цього року діти можуть узяти участь як із власним твором, так і з кавером пісні.

Поділитись: