Диверсанти на прогулянці. Як живе Київ у комендантську годину

У перші дні повномасштабної війни диверсантів у Києві ловили мало не щодня. Зараз шостий місяць вторгнення, але роботи військовим і добровольцям на нічних вулицях вистачає. Ми провели ніч зі спецпідрозділом Добровольчого формування територіальної громади (ДФТГ) «Хорт», аби дізнатися, як живе столиця в комендантську годину, хто береже сон киян і як відбувається саме патрулювання.
Кава, історії і шикування
Спецпідрозділ «Хорт» складається з добровольців. Вдень у них звичайне життя, вночі ж виходять ловити диверсантів на вулицях лівого берега столиці. Спершу бійці збираються в штабі, де заряджаються кавою і розмовляють. Тоді — шикуються і «ділять» райони. Вони мають право затримувати й перевіряти людей лише в зоні своєї відповідальності — в інших місцях можуть втручатися лише у серйозних випадках — погонь чи стрілянин.
У підрозділі є основні бійці, які працюють за графіком, а є й ті, хто підключаються за потреби. Склад «Хорту» різношерстний: тут є люди із серйозною підготовкою, які воювали на передовій, а є й ті, хто записався в ТрО і зараз проходить навчання. Деякі хлопці раніше займалися страйкболом, хтось — стрільбою.

У спецпідрозділі є й жінки. Тетяна із позивним «Люцик» до повномасштабної війни працювала продюсеркою — разом з іншим військовим Олександром «Джокером» вони знімали кіно. Саме готувалися підписати новий контракт, коли росія вторглася в Україну. Спершу віддали армії свої рації та інше корисне обладнання, а тоді й самі вирішили записатися в тероборону, пройшли військове навчання і зрештою потрапили в «Хорт».
На шикуванні помічаємо українського актора Влада Нікітюка — теж у бронежилеті. Каже, що сьогодні тут уперше, вирішив приєднатися на запрошення товариша. Нікітюк розповідає, що займається волонтерством і зазвичай завозить гуманітарну допомогу, але зараз запитів поменшало.
«Коли вільний, хочу бути корисним», — пояснює актор своє рішення долучитися до патрулювання Києва.

Починаємо шукати диверсантів
Після шикування бійці розсідаються по автівках і рушають патрулювати визначену зону. Дорогою хлопці, які були в гарячих точках, згадують події з фронту. Нам розповідають історію, як піймали в Києві групу «консерв» — агентів кремля, які заїхали в Україну ще задовго до війни.
«Хорти» кажуть, що у столиці досі залишаються диверсанти, які можуть фотографувати об'єкти інфраструктури й блокпости. Два тижні тому такого затримали на Трухановому острові. Також агенти кремля можуть робити закладки й сховки. Так, у столичному житловому масиві Русанівка військові нещодавно виявили повний багажник зброї в старих покинутих «Жигулях».
Приїжджаємо на перехрестя. На годиннику 23:00. Члени ДФТГ кажуть, що дають іще кілька хвилин людям, які з поважних причин не встигли дістатися додому вчасно, а тоді починають патрулювання. За перші пів години зупиняють кілька десятків автівок: водіїв просять пояснити причину затримки, перевіряють, чи місцеві, чи знають район. Тоді оглядають салон, багажник і дивляться документи.
Чимало людей вештаються комендантським Києвом пішки. Один чоловік без документів каже, що «вийшов прогулятися». Довелося поїхати в відділок поліції, щоб встановити особу. Інша жінка висловила нерозуміння, «що вона зробила поганого». На запитання членів ДФТГ, для чого були запроваджені правила, відповіла: «Щоб їх порушувати». Ще одна пані на запитання, чому ходить надворі в комендантську годину, відповіла, що хоче їсти.
«Хорти» кажуть, що подібних нічних любителів погуляти достатньо. Якщо людина підозріла, її везуть у райвідділ поліції. Наприклад, минулого чергування зупинили автомобіль, у салоні якого знайшли наркотики та номери автомобілів. «Прийняли» і «оформили».
«У мєня дядя — палковнік міліцийі!»
Жінка в червоній сукні, яка гуляла вулицями у перші хвилини комендантського часу, отримала від членів ДФТГ попередження і прохання повернутися додому. Попередження проігнорувала — через годину її знову зустріли на вулиці. Цього разу з пакетом алкоголю в руках. На прохання поїхати до відділку жінка впевнено заявила: «У мєня дядя — палковнік міліциї». На запитання, чи це дає їй право порушувати комендантську годину, промовчала. Її та ще кількох людей без документів таки довелося відвезти у райвідділ.
«Перевіряємо в базах, чи не є в розшуку, знімаємо відбитки пальців. Чоловіки, якщо свідомі й виявляють бажання, отримують повістки до військкомату. Але це не примусово і повістки — не покарання, це було б неправильно», — наголошує начальник штабу Віталій із позивним «Пуштун».
Залишивши затриманих у відділку, їдемо на місцеву базу відпочинку. Там із ліхтариками перевіряємо територію і пляж.
«Тут часто знаходимо любителів покупатися вночі, але вже їх "дисциплінували"», — розповідає «Пуштун».
Згодом приходить повідомлення про стрілянину з травматичної зброї в одному з районів столиці. Їдемо туди. А втім, на місці нікого. Ймовірно, фальшивий виклик. Таке теж буває, кажуть члени ДФТГ.
На прохання розповісти найцікавіший випадок із чергування «Пуштун» згадав затримання російського розвідника. В нього знайшли приціл для гранатомета, рації й багато SIM-карт. Його передали українським спецслужбам.

Після 1:00 ночі «любителів погуляти» дедалі менше. Один із таких каже, що його вигнали з дому. Інший разом із дружиною йшов пішки з Києва до Броварів (близько 25 кілометрів). Ще один о 3-й годині ночі вибрався «до бювету набрати води», а в розмові з членами ДФТГ заявив, що війну ніхто не оголошував, і насправді в Україні нібито триває «спецоперація». Чоловік викликав підозри у «Хортів», тож його теж доставили до відділку поліції. Загалом, за оцінками військових, ніч пройшла відносно спокійно.
«Як показало сьогоднішнє чергування, у тих зонах, які патрулюємо ми, люди вже більш дисципліновані. Але, на мою думку якби ввели штрафи за комендантську, було б і поповнення бюджету, і менше порушників», — резюмував після патрулювання «Пуштун».

Чому не штрафують за порушення комендантської?
Комендантська година передбачає заборону перебувати на вулиці, відвідувати інші громадські місця, пересуватися населеними пунктами транспортом або пішки. Це можна робити, лише якщо є спеціальна перепустка. З 24 лютого комендантську годину запровадили в усіх регіонах України, проте закон не передбачає покарання за її порушення.
12 липня народні депутати запропонували ввести адміністративну відповідальність за порушення комендантської години під час воєнного стану. Передбачається, що людина може отримати попередження або штраф від 510 до 850 грн, а за повторне порушення її можуть оштрафувати від 1 700 до 3 400 грн. Наразі законопроєкт на розгляді профільного комітету.
- Поділитися: