Для експорту українського зерна будуть використовувати порти Хорватії

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів переговори з міністром закордонних і європейських справ Хорватії Гордоном Гирличем-Радманом під час візиту останнього до України, 31 липня 2023 року
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів переговори з міністром закордонних і європейських справ Хорватії Гордоном Гирличем-Радманом під час візиту останнього до України, 31 липня 2023 рокуМЗС України

Україна та Хорватія домовилися про використання хорватських портів для експорту українського зерна.

Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба за підсумками зустрічі із хорватським колегою Гордоном Гирличем-Радманом.

Сторони домовилися про можливість використання хорватських портів на Дунаї та в Адріатичному морі для транспортування українського зерна. Тепер Україна працюватиме над тим, щоб прокласти якомога ефективніші маршрути до цих портів та максимально скористатися цією можливістю.

«Кожен внесок у розблокування експорту, кожні відкриті двері — це справжній, дієвий внесок у продовольчу безпеку світу. Дякую Хорватії за конструктивну допомогу», — підкреслив Дмитро Кулеба.

Головною темою переговорів була зброя. Кулеба розповів, що на зустрічі говорили про подальшу підтримку з боку Хорватії.

«Зі зрозумілих причин, не буду ділитися деталями. Скажу лише, що є конкретні домовленості, які незабаром будуть реалізовані. Окремо відзначу, що допомога, яку надає Хорватія, є дуже солідною, якщо порахувати її частку в загальному військовому бюджеті цієї країни», — зауважив міністр.

Значну частину переговорів дипломати приділили впровадженню «формули миру» України. Хорватська сторона готова взяти участь у втіленні цілої низки пунктів: щодо продовольчої безпеки, енергетичної безпеки, відновлення поваги до статуту ООН і територіальної цілісності України, досягнення справедливості за російські злочини та запобігання екоциду.

Міністри також обговорили підготовку до Міжнародної донорської конференції з розмінування в Україні, яка відбудеться у Загребі в жовтні.

Зрив «зернової угоди»

17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди». Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.

Згодом Міноборони росії заявило, що у зв'язку з припиненням «зернової ініціативи» окупанти з 20 липня будуть розглядати всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення».

Українське Міноборони дало дзеркальну відповідь: заявило, що всі судна, які рухаються до морських портів рф та тимчасово окупованих українських портів, розглядатимуться як перевізники воєнних вантажів «з усіма відповідними ризиками».

Хорватія висловила намір допомогти Україні з експортом зерна. Однією з альтернатив пропонували залізничну мережу Хорватії та її порти в Адріатичному морі.