Фрагмент Сувоїв Мертвого моря — оцифрований фрагмент книги пророка Ісаї
Фото:

Wikipedia

Дослідники з Тель-Авівського університету замовили ДНК-аналіз Сувоїв Мертвого моря — рукописів, знайдених у залишках стародавнього міста Кумран біля Мертвого моря. Він показав, що деякі з них були створені за межами Кумрану.

Про це повідомляє Reuters.

ДНК-аналіз тельавівські вчені замовили в лабораторії у Швейцарії. Це дозволило встановити походження пергаменту, на якому робили рукописи.

Так, дослідники підтвердили, що Сувої Мертвого моря (ще називаються Кумранськими рукописами) були написані на пергаменті, зробленому з двох видів шкіри: овечої й коров’ячої. Якщо першу ще можна було знайти й використати в умовах пустелі (де був розташований Кумран), то другу — лише у великих містах того часу на кшталт Єрусалима.

Зокрема, вдалося встановити, що два примірники однієї з релігійних книг, які відрізняються за змістом, були принесені в Кумран зовні. Це означає, що на певному етапі ці тексти тлумачилися по-різному й переписувалися — на відміну від більш пізніх поглядів, коли релігійні письмена стали вважатися непорушними.

«Сам матеріал, біологічний матеріал, із якого зроблені сувої, містить не менше інформації, ніж їхній зміст», — говорить Ной Міцрані, професор Тель-Авівського університету.

Сувої Мертвого моря — це збірка сотень рукописів і тисяч фрагментів стародавніх іудейських релігійних текстів, які були знайдені у двох печерах біля Кумрана — залишків стародавнього міста за 20 кілометрів на схід від Єрусалима й неподалік від Мертвого моря.

Поділитись: