«До чого був цей зайвий фарс?» Західні медіа про «вибори путіна»

Зрежисовані «вибори» з єдиним можливим результатом. Доведений до абсурду фарс, завдяки якому російський диктатор хоче отримати «нову печатку легітимності» та утвердити свій «мандат на війну», — так відреагували західні медіа на президентські «перегони» в росії.
Цьогорічне «волевиявлення» в рф уперше тривало аж три дні: з 15 по 17 березня. Подекуди дозволяли навіть попереднє чи електронне голосування. На думку оглядачів, це надало ще ширші можливості для фальсифікацій.
Зрештою путіну «намалювали» понад 87% голосів. Цифри були захмарними (понад 90%) у багатьох регіонах росії й на тимчасово окупованих українських територіях — Донеччини, Луганщини, Херсонщини, Запорізької області та в Криму.
Чому російському диктатору було так важливо показати «масштаб перемоги», у скільки обійшлася пропагандистська виборча кампанія та що буде після псевдовиборів у росії — hromadske зібрало основне з матеріалів західних медіа.
- New York Timesназиває президентські «вибори» в рф «ретельно зрежисованими» і найменш прозорими в новітній російській історії, коли робота незалежних спостерігачів була зведена до рівня, небаченого з часів розпаду СРСР. Новий шестирічний термін, як наголошує видання, російський диктатор має намір використати для зміцнення свого контролю над російською політикою і продовження війни в Україні.
Якщо путін доживе до кінця цього терміну, то за тривалістю свого правління перевершить усіх російських правителів із часів Катерини ІІ у XVIII столітті.The New York Times
Окремо звернули увагу й на «пихату» опівнічну пресконференцію, на якій він уперше прокоментував смерть раніше ув’язненого опозиціонера Олексія Навального — демонстративно назвавши її «прикрим інцидентом».
«Зараз, коли путін готується вступити на п'ятий президентський термін, він виглядає як ніколи сміливим, поглиблюючи свою конфронтацію із Заходом і демонструючи готовність до подальшої ескалації.
На запитання під час пресконференції, чи вважає він можливим повномасштабний конфлікт між росією та НАТО, путін відповів: “Думаю, все можливо в сучасному світі. Але для всіх зрозуміло, що це буде за один крок від повномасштабної Третьої світової війни”».
- Wall Street Journalще в заголовку наголошує, що російський диктатор перемагає на виборах, «які мали єдиний можливий результат».
П’ятий президентський термін путіна, вочевидь, буде й далі зосереджений на війні в Україні, — пише WSJ. На нинішніх же «виборах» російському диктатору було важливо показати «масштаб перемоги».
Псевдовибори в рф «легітимізують спадщину путіна та його агресивну війну, відтіснивши залишки опозиції до ще більш маргіналізованої ролі й дозволивши путіну безперешкодно реалізувати своє бачення протягом наступних шести років», — посилаються журналісти на аналітичний центр Європейського парламенту.
Незабаром після «виборів» путін може розпочати нову хвилю арештів усередині рф, ухвалити нові закони для придушення інакодумства, а також оголосити нову хвилю мобілізації, щоб скористатися тріщиною в західній підтримці України та водночас зміцнити перевагу, яку вдалося встановити у війні проти України, — прогнозують із посиланням на аналітиків журналісти WSJ.
путін чекає, що станеться, якщо підтримка України з боку Заходу ослабне, адже в союзників уже є чіткі розбіжності щодо цього. The Wall Street Journal
«На мою думку, він продовжуватиме війну стільки, скільки буде потрібно. Наразі він відчуває, що час на його боці», — цитує видання аналітикиню Анжелу Стент, старшу радницю Інституту миру США.
- Британський Economistпише, що під час так званих виборів у рф не було місця «випадковостям». Електронне голосування дало широкі можливості для маніпуляцій, а на дільниці «зганяли бюджетників», аби ті голосували відповідно до інструкцій. Основними ж інструментами виборчої кампанії були погрози та примус.
На окупованій росією території України людей змушували голосувати під дулами автоматів, щоб «особлива виборча процедура» відбулася так, як було заплановано.The Economist
Фіктивне переобрання диктатора цьогоріч було примітним хіба протестами, — відзначають журналісти, маючи на увазі символічну акцію непокори «Полудень проти путіна», до якої незадовго до смерті закликав Олексій Навальний. Опівдні 17 березня на знак протесту люди мали одночасно проголосувати проти путіна чи зіпсувати бюлетень. Попри погрози кримінальною відповідальністю, о 12:00 біля дільниць у російських містах, на відміну від попередніх двох днів, з’явилися черги.
«Протести не можуть змінити заздалегідь визначений кремлем результат. Але вони впливають на сприйняття легітимності путіна в очах багатьох росіян, зокрема деяких його власних бюрократів», — пишуть журналісти видання. Проте додають: ці інциденти можуть слугувати ще одним приводом для посилення репресій.
«Результат цих виборів був визначений заздалегідь, але те, що буде після них — ні».
- CNN пише про результат, який ні в кого не викликав сумнівів, та називає «вибори» в рф «сумнівним національним плебісцитом».
Оголосивши про приголомшливу перемогу путіна у першому турі, кремль сподівається надати правлінню диктатора «нову печатку легітимності» й подати чіткий меседж: мовляв, війна проти України має повну підтримку народу, — зазначає телеканал. І ставить питання про те, що російський диктатор робитиме далі, зокрема у війні проти України.
«У цьому питанні в путіна, схоже, є простір для маневру, надто на тлі нерішучості Заходу щодо продовження допомоги Україні», — пишуть журналісти. Хоча й додають, що просування на сході України коштувало рф «жахливих людських жертв».
Є припущення, що путіну та його генералам доведеться розпочати новий раунд мобілізації після виборів, щоб і далі кидати війська до м'ясорубки.CNN
«Прогнозувати дії путіна після виборів важко. російський лідер на короткий час захистив свою економіку від санкцій; його заводи з виробництва боєприпасів випереджають США та їхніх європейських союзників, а політичний ландшафт був очищений від будь-якої конкуренції.
Але війна завжди непередбачувана. І як би путін не намагався обернути ситуацію на свою користь, довгострокові проблеми росії — демографічний спад, витрати на війну, санкції, а також крихкість одноосібного правління — навряд чи зникнуть до того, як він буде балотуватися на шостий термін», — підсумовує CNN.
- За даними Guardian, пропагандистська виборча кампанія обійшлася російському диктатору в понад 1,2 мільярда доларів.
«На шляху до "перемоги" путіна в рф дискваліфікували антивоєнних кандидатів і запустили безпрецедентну кампанію з агітації, націлену на бюджетників», — зазначають журналісти.
Виборча машина кремля намагалася підвищити частку голосів і явку майже до абсурдного рівня.The Guardian
Усе, щоб «утвердити мандат путіна на його війну в Україні», пояснює видання. Раніше результати з такими показниками з'являлися лише в найдеспотичніших регіонах росії — як-от Чечня.
Guardian наголошує, що до 2029 року путін може перевершити Сталіна, який правив Радянським Союзом 29 років. Потенційно він може залишатися при владі до 2036-го.
- Таким собі «неоцарем» називає путіна автор саркастичної статті французької Le Figaroпід назвою «путін: бранець кремля».
«У москві панує порядок. За високими стінами кремля володимир володимирович путін — як і раніше, править як безперечний господар величезної росії, хранитель її колишньої слави та нинішніх нещасть.
Його переобрання без суперників і дебатів, за місяць після того, як він позбавив життя свого найнебезпечнішого опонента, Олексія Навального, можна було розглядати як зайвий фарс», — пише Філіпп Желі.
Неоцар має намір перемогти демократії в їхній же грі: наслідуючи їх, він створює образ національної згуртованості.Le Figaro
Водночас автор натякає на вразливість диктатора: бо той, хто намагається показати, що «сильніший, ніж будь-коли», може виявитися «крихкішим, ніж будь-коли».
- Поділитися: