Культура / Візуальне мистецтво

До Харкова повернули картину, втрачену під час Другої світової війни

Громадське
Культура/Візуальне мистецтво/До Харкова повернули картину, втрачену під час Другої світової війни
Зберегти
Вигляд
До художнього музею Харкова повернули картину Сергія Васильківського «Етюд із будинком» — з України її вивезли в роки Другої світової війни. Віднайшли пейзаж наприкінці 2016 року в Німеччині. Процес повернення картини в Україну тривав два роки.

За словами зберігачки фондів Харківського художнього музею Вікторії Кацай, у грудні 2016 року харківські музейники отримали листа від комісара кримінальної поліції Берліна Маркуса Шенфельда. Він повідомив, що в поліцію принесли картину з інвентарними номерами.

Комісар перевірив полотно через міжнародну базу втрачених культурних цінностей і припустив, що її автором може бути художник із Харківської області Сергій Васильківський.

Коли Харківський художній музей отримав фотографію зворотного боку картини, то зміг розшифрувати усі абревіатури та написи — картина і справді виявилася написана Васильківським.

До Харкова повернули картину, втрачену під час Другої світової війни   

Міністерство культури

«Картину ми отримали в досить доброму стані. Очевидно, що зберігалась в добрих руках. Її оглянув наш реставратор, тому ми вмонтуємо її в достойну раму й вона буде презентована на виставці 26 грудня», — сказала Кацай.

Як повідомили у Міністерстві культури України, серед усіх експонатів, втрачених під час Другої світової війни, це перший, що повернули на батьківщину.

До Харкова повернули картину, втрачену під час Другої світової війни   

Міністерство культури

«Це непересічна подія в культурному житті українського суспільства, адже це єдиний твір з Харківського музею, що через 75 років повертається до музейного зібрання полотен художника, яке свого часу було подароване митцем Харкову. Зворушливим є й той факт, що на етюді художник зобразив свій будинок», — сказав міністр культури Євген Нищук.

Загалом у Харківському художньому музеї сьогодні зберігається 255 робіт Сергія Васильківського.

Художник Сергій Васильківський народився у 1854 році в місті Ізюм, що на Харківщині. За своє життя він написав майже 3000 картин, половину з яких передав Харківському художньому музею. Сьогодні у музеях та приватних збірках України зберігається близько 500 робіт митця.

Загалом у роки Другої світової війни Харківський художній музей втратив 94% своєї колекції.

/Юлія Семененко

Пов`язані новини