Дослідники встановили особу військового з позивним «Хмурий», що фігурує у перехоплених СБУ телефонних розмовах бойовиків про транспортування «Буку», з якого збили боїнг MH17.

Група журналістів із проекту розслідувань Bellingcat, що використовує дані відкритих джерел, встановили особу військового з позивним «Хмурий», що фігурує у перехоплених СБУ телефонних розмовах бойовиків про транспортування «Буку», з якого збили MH17.

Громадське зі згоди редакції публікує український переклад матеріалу.  

18 липня 2014 року Служба Безпеки України оприлюднила кілька перехоплених телефонних розмов щодо збиття малазійського літака Boeing МН17. Більшість із них відбувалися між російським військовим на прізвисько «Хмурий» та іншими бойовиками самопроголошеної «ДНР». СБУ ідентифікувала «Хмурого» як Сєргєя Ніколаєвіча Пєтровского, російського офіцера ГРУ. Проте ні західні, ні російські ЗМІ довгий час не висвитлювали цю тему.

18 вересня 2014 року російськомовний сайт PolitRussia написав матеріал та опублікував відео про «Хмурого», офіцера самопроголошеної «ДНР» Сєргєя Пєтровского. У своїй публікації сайт опирався на відео інтерв’ю з представником міліції самопроголошеної «ДНР» на прізвисько «Хмурий» від 27 липня 2014 року. Втім, у цьому відео не звучить повне ім’я командира. Зі статті стане зрозуміло, що чоловік, який давав інтерв’ю, та, як повідомляється, брав участь у боях за Слов’янськ, — насправді з Москви та майже напевно не той самий «Хмурий», телефонну розмову якого було перехоплено.

1 квітня 2015 року нідерландські новинні агенції NRC, NOS та De Telegraaf писали про «Хмурого» після того, як Об’єднана слідча група (JIT) опублікувала відео, яке включало перехоплені телефонні розмови. Однак особи співрозмовників під час цих записів приховуються.

Інше відео під назвою «Сєргєй Ніколаєвіч Пєтровскій», підписаний як «Хмурий» або «Поганий солдат», завантажене 2 жовтня 2014 року, містить повідомлення від чоловіка в масці, якого, згідно з назвою відео, звати Сєргєй Пєтровскій. Це відео вже було завантажене раніше, 12 червня 2014 року, під назвою «Спецназ Стрєлкова». Цей чоловік у масці не та ж сама людина, що й бородатий чоловік із відео від 27 червня 2014 року — голос інший.

Скріншот відео СБУ від 18 липня 2014 року, яке показує ім'я «Хмурий» та його повне ім'я «Сєргєй Ніколаєвіч Пєтровський»

Ліворуч: публікація на сайті PolitRussia від 18 вересня 2014 року, яка показує бородатого чоловіка, який, як припускається, і є Сєргєй Пєтровський. Праворуч: чоловік у масці з відео від 2 жовтня 2014 року, якого представляють як "Сєргєя Ніколаєвіча Пєтровського" (позивний "Хмурий", "Поганий Солдат")

Відео Міжнародної слідчої групи, яке містить кілька розмов між "Хмурим" та сепаратистами

На російському сайті Politicus 30 листопада 2014 року було опубліковано інтерв’ю з генералом Сєргєєм Ніколаєвічєм Пєтровскім, яке прояснило, що він на той час очолював головне управління розвідки «ДНР» і що його військова кар’єра почалася з Радянської армії в 1984 році. Тоді він брав участь у війні в Афганістані. В 1990-х роках він брав участь в війнах у Північній Осетії та Чечні, де і зустрів Ігоря Гіркіна (відомий під псевдонімом Ігор Стрєлков), який у 2014 році став міністром оборони «ДНР».

В іншому інтерв’ю, опублікованому 25 грудня 2014-го на ультранаціоналістичному російському новинному сайті «Завтра», він представився генерал-майором Сєргєєм Пєтровскім, який народився в Донецькій області в 1962 році. Незрозуміло, чи він отримав звання генерал-майора в РФ, чи в самопроголошеній республіці. Він також зазначав, що має більше 30 років досвіду в радянській та російській армії.

Як зазначається в пості блогу Globalized, датованому 2016 роком, інтерв’ю з «Хмурим», на той момент полковником, було опубліковане на сайті російської газети «Ізвєстія» ще в 2003 році. В цьому блозі, як і в іншому від 28 листопада 2014 року, йдеться про те, що людина, яка називає себе «Поганим Солдатом» та має фото профілю з написом «Хмурий», часто робила публікації на форумі сайту «Антикваріат» — інтернет-ресурсу про історію, військові реліквії та інші теми. Саме на цьому сайті Ігор Гіркін регулярно публікував повідомлення про війну в Україні. 19 липня 2014 році  «Хмурий» написав, що він — полковник Сєргєй Ніколаєвіч Пєтровскій, заступник міністра оборони «ДНР» із питань розвідки.

Архів електронної пошти Ігоря Гіркіна, яка була зламана хакерами в травні 2014 року, дав змогу дізнатись про Сєргєя Пєтровского. Це не є його справжнє ім’я. Було опубліковано кілька листів з пошти Гіркіна, зокрема лист Сєргєя Дубінского з адреси [email protected] від 28 квітня 2014 року, в якому йшлося: «Ігор, привіт, це Зубр, ти мене ще пам’ятаєш??»

Це ім’я та електронна адреса виводять на профіль в соціальних мережах, з якого стає зрозуміло, що Дубінскій народився 9 серпня 1962 року в Донецьку й там мешкав.

Варто зазначити, що ця дата народження (1962 рік) відрізняється від заяв СБУ про 1964 рік. Електронна адреса також виводить нас на форум сайту про 181 мотострілецький полк, який належав до 108 мотострілецької дивізії та брав участь в війні в Афганістані з 1979 по 1989 рік. 18 липня 2010 року один із гостей форуму представився «Караханом» та Сєргєєм Дубінскім, який служив з 1985 по 1987 роки та наразі живе в Донецьку, в Україні.

В 2011 році він зареєструвався як «Карахан», Сєргєй Дубінскій, народжений 9 серпня 1962 року, та завантажив фотографію себе у військовій формі, яка демонструвала його ранг полковника. Один з приятелів-ветеранів згодом завантажив фотографію вбраного у військовий стрій Сєргєя Дубінського в кращій якості та назвав його «Пєтровскій, Дворковскій, Хмурий, Зубр, Бізон та наш Карахан», а також «Хмурий ДНР» у пості, який наразі видалений. На відео форуму, а також на відео з Youtube фігурує одна й та сама фотографія Сєргєя Дубінского у формі.

Вгорі ліворуч: аватар "Хмурого" на форумі "Антикваріата"; внизу ліворуч: фото Сєргєя Дубінського в Афганістані, розміщене в його профілі у соцмережі "Мой мир"; праворуч: фото Сєргєя Дубінського у формі полковника, завантажене в 2011 році

Фотографія Сєргєя Дубінского, ймовірно, була відредагована. Наприклад, не вистачає частини ордену «За заслуги перед Вітчизною». При цьому кількість медалей на нього характерна для полковника, який почав військову кар’єру в 1984 році. Більшість медалей на його формі — з часів Радянського Союзу. Наприклад, «Орден Червоної Зірки», «За службу Вітчизні у Збройних силах СРСР», медаль «Ветеран Збройних сил СРСР», три медалі «За бездоганну службу», а також ювілейна медаль «70 років Збройним силам СРСР». Медаль «Ветеран Збройних сил СРСР» давали лише військовим, які прослужили щонайменше 25 років у лавах Радянської армії, а медалі «За бездоганну службу» тим, які служили 10, 15 та 20 років.

Таким чином, людина, яка служила з 1984 року, не могла отримати ці нагороди, бо СРСР розпався у 1991 році. Дві медалі праворуч знизу вручали ветеранам Афганської війни: значок «Бійцям-інтернаціоналістам» та медаль «Від вдячного афганського народ». Тільки два «Ордена за Мужність» зліва зверху, ймовірно, були отримані за роки служби в російській армії.

Медаль парворуч зверху — це, ймовірно, ювілейна медаль «50 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років», якою нагороджували у 1993 році, згідно з іншим джерелом, тільки ветеранів Другої Світової війни, а також колишніх малолітніх в’язнів концтаборів. Оскільки Дубінскій народився в 1962 році, то він не міг бути віднесеним до категорій нагороджуваних.

Його фотографія з’явилася в публікаціях про самопроголошену «ДНР» 10 серпня 2015 року, 14 вересня 2015 року та 12 листопада 2015 року. Але лише 19 листопада 2016 року на сайті, присвяченому Донецьку, йшлося про його зв’язок з МН17. Ці фотографії Сєргєя Дубінского були опубліковані на сайті «Миротворець», де збирали особисті дані (в основному з відкритих джерел) росіян, сепаратистів та колабораціоністів, які мають стосунок до війни на Донбасі. 7 лютого 2017 року команда дослідників відкритих джерел InformNapalm опублікувала додаткову інформацію про Сєргєя Дубінского, вказавши його нинішнє місце проживання: Росія, Ростовська область, Большой Лог, вулиця Молодьожная, 4Б.

Berllingcat вдалося віднайти ще одну сторінку Сєргєя Ніколаєвіча Дубінского в соціальних мережах. Там вказано, що користувач народився 9 серпня 1962 року та мешкав у Донецьку (Україна), а також в Ростові-на-Дону. Як свідчать опубліковані фотографії, влітку 2010 року Дубінскій із сім’єю жив в Росії або відвідував Росію. Але влітку 2011 року жив в Україні.

Згідно з відкритою базою даних автоінспекції Ростова-на-Дону, Сєргєй Ніколаєвіч Дубінскій народився 9 серпня 1962 року, жив у селищі Стєпному на невідомій вулиці в будинку 1, квартира 117. На його ім’я з 1998 по 2004 рік було зареєстровано три автомобілі. Стєпной — це військове селище в Ростовській області, де базується 22-га окрема бригада спеціального призначення, або військова частина 11659. Ця бригада підпорядковується Головному розвідувальному управлінню — «ГРУ».

Фотографії в альбомі Дубінского доводять, що восени та в грудні 2014 року він був у Донецьку (Україна). На фотографії, яка зроблена восени 2014 року, Дубінскій стоїть поруч з російським актором Порєчєнковим, який відвідав Донецьк 30 жовтня 2014 року.

На фотографії, яка зроблена в грудні 2014 року, Дубінскій поруч з іншим російським актором, Іваном Охлобистіним, якому заборонений в’їзд до України через підтримку проросійських сепаратистів. Праворуч від нього також стоїть дружина Охлобистіна — Оксана Арбузова. Охлобистін був на Донбасі в кінці листопада 2014 року, зокрема в Донецьку — 30 листопада 2014 року. Охлобистін зустрічався з Ігорем Гіркіним та стверджував, що на Різдво отримав годинник від «Хмурого» — Сєргєя Ніколаєвіча Пєтровского.

Сєргєй Дубінський (праворуч) із Міхаїлом Порєчніковим (ліворуч) у Донецьку (Україна), осінь 2014 року, фото завантажене 15 жовтня 2016 року

Сєргєй Дубінський (посередині) у Донецьку (Україна) у грудні 2014 року, фото завантажене 15 жовтня 2014 року. Ліворуч: Іван Охлобистін. Праворуч: дружина Івана Оксана Арбузова

На фотографії, яка зроблена в грудні 2014 року, на Дубінскому форма генерал-майора. Її, наприклад, можна порівняти із формою спікера Міноборони РФ генерал-майора Ігоря Конашенкова. На Дубінськом, ймовірно, нашивка «Спецназ ГРУ». При цьому на нашивці явно помітна емблема Сухопутних військ Росії, хоча Дубінський нібито пішов у відставку у квітні 2014 року та вступив на службу в «ДНР».

Ймовірно, Дубінскій поїхав з Донецька на початку 2015 року; при цьому йому нібито заборонили в’їзд до «ДНР» за вимагання грошей у бізнесменів. Згідно з постановою Аксайського районного суду Ростовскьої області від 17 квітня 2015 року, з Дубінського стягнули кошти. Згадується також, що він отримував пенсію за службу в різних військових частинах. Перша з них — військова частина №61019. Судячи з усього, ця частина була розформована доволі давно, бо інформації про неї в мережі Інтернет немає. Друга — військова частина №11659, або 22-га бригада спецназа, а третя — військова частина №51019, або 116-й окремий радіовузол особливого призначення, який також знаходиться в Стєпному.

На фотографіях, які були опубліковані влітку 2016 року, видно новий будинок Дубінского, геолокацію якого вдалося встановити. Він знаходиться за тією ж адресою, яка є в публікації InformNapalm: Росія, Ростовська область, Большой Лог, вулиця Молодьожная. Не вдалося підтвердити номер будинка, бо на картах Google та Yandex вказані номера не всіх будинків на цій вулиці. Але, ймовірно, що номер будинку 4а, а не 4б. Фасад будинку відповідає Google Streetview. На іншій фотографії Дубінский сидить в автомобілі Сan-Am Commander XT канадського виробництва. Новий автомобіль цієї моделі коштує близько 15 тисяч доларів.

Новий будинок Сєргєя Дубінського, де він (та його родина), цілком імовірно, мешкають з 2015 рок, фото завантажене 8 серпня 2016 року

Сєргєй Дубінський сидить у автівці Can-Am Commander XT, ймовірно, напроти свого будинку, фото завантажене 8 серпня 2016 року

Bellingcat робить висновок , що чоловіка, чий телефон прослуховувався СБУ 17 липня 2014 року, за умови, що українська спецслужба правильно ідентифікувала його голос та/або знала, що перехоплений номер належить йому, був задіяний у транспортуванні ракетної установки «Бук», за допомогою якої було того ж дня збито MH17, звуть Сєргєй Дубінскій, позивний «Хмурий».

Дубінскій — російський ветеран, був полковником у липні 2014 року, брав участь у війні в Афганістані, а згодом — у Чечні. Після цього він служив в 22 бригаді спецназу — підрозділі, пов’язаному з ГРУ. Не схоже, що він — це той бородатий чоловік, який за збігом також використовував  позивний «Хмурий» в інтерв’ю в червні 2014 року. Дубінскій написав на форумі «Антикваріату» 2 липня 2014 року, що його сплутали з кимось іншим зі Слов’янська.

Проте Дубінскій може бути тим самим чоловіком у масці на відео «Сєргєй Ніколаєвіч Пєтровскій (позивний «Хмурий», «Поганий Солдат»)» від жовтня 2014 року, яке вперше було перезавантажене 12 червня 2014 з назвою «Спецназ Стрєлкова». Дубінскій написав у цьому ж пості від 2 липня 2014 року на сайті «Антикваріат», що він немедійна людина, єдиний виняток — начитка тексту для відео «Спецназ Стрєлкова (частина 1)» від 12 червня 2014 року.

Сєргєю Дубінскому був присвоєний ранг генерал-майора в «ДНР», ймовірно, в серпні 2014 року, незабаром після збиття MH17. Згодом, після вигнання з Донецька за фінансові злочини, його було переведено до РФ. Наразі Дубінскій має досить розкішне за російськими стандартами життя. Він живе в тихому маєтку, проводить час із сім’єю та насолоджується поїздками на дорогих рекреаційних автомобілях.

/Деніел Ромейн 

/Переклад Галя Рудик, Ольга Кучмарга

Поділитись: