Долар знову сягнув історичних показників. Із чим пов'язане здорожчання валюти?
Національний банк України знову оновив курс долара — завтра, 5 січня, він сягне 38,0412 гривні. Напередодні курс вже сягнув історичного максимуму. Водночас експерт Андрій Дубас вважає, що передумов для здорожчання цією валюти немає.
Оновлені дані курсу оприлюднили на сайті Нацбанку, причину його зростання пояснив у коментарі hromadske президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.
Він каже, що курс почав стрімко зростати останнього тижня напередодні нового року. Відтоді вже кілька разів фіксували історично високі показники. Дубас зазначив, що таку ситуацію, коли в січні курс зростає, а із січня до липня знижується, спостерігають останні 5–6 років.
За словами Дубаса, це пов'язано, зокрема, із сезонністю агровиробників. Матеріали, які вони закуповують, прив'язані до долара, тож січню притаманний найвищий курс, тоді як липню — навпаки.
Він також зазначив, що дефіциту іноземної валюти в банках зараз немає, однак може бути ажіотаж у суспільстві на тлі новин про труднощі із фінансовою підтримкою з боку партнерів.
Утім, каже Дубас, передумов для здорожчання іноземної валюти немає, і в січні можливе поступове зменшення зацікавленості в ній та зниження курсу.
Що передувало?
Раніше Міністерство фінансів і представники бізнесу заявляли, що очікують на ослаблення курсу гривні у 2024 році. Зокрема, вони прогнозували 41,4 гривні за долар.
Очільник Мінфіну Сергій Марченко наголошував, що для зміцнення гривні «немає жодних фундаментальних чинників». За його словами, це мінус для експортоорієнтованого бізнесу й загалом для економіки країни.
З кінця липня 2022 року Нацбанк утримує фіксований офіційний курс гривні на рівні 36,57 гривні за долар. На готівковому ринку цього року курс стабілізувався на рівні до 38 гривень за долар.
Співавторка: Ірина Дудко
- Поділитися: