ENRU

Чортова дюжина «Донбасу»: як сприйняли в Каннах фільм Сергія Лозниці про окупований схід

На Каннському кінофестивалі в програмі «Особливий погляд» відбулася прем'єра фільму українського режисера Сергія Лозниці «Донбас» про життя на окупованих територіях. Громадське публікує авторську колонку журналіста Олексія Тарасова, який побував на прем'єрі.

Фільм Лозниці — дійсно сильне кіно. Це набір із 13 новел, в якому немає одного героя. Створенню фільму передувала проста історія: Сергій Лозниця вивчав конфлікт на сході України, дивився ролики на Youtube, які знімали, скажімо так, очевидці подій по той бік лінії розмежування. Там було весілля, там були й блокпости. Він вибрав 13 таких епізодів і вирішив екранізувати їх у художньому кіно.

Усі події відбуваються на території так званої «Новоросії». Є епізод з великим весіллям, яке сам Сергій Лозниця називає «весіллям Мотороли». Є епізоди, де ми бачимо людей, що живуть у землянці без будь-яких вигод. Головне почуття, яке транслює Сергій Лозниця фільмом «Донбас», — це відраза. Є відчуття, що він бачить територію «Новоросії» як дивний безглуздий фарс. І сам він це підтверджує.

 

Кадр із фільму режисера Сергія Лозниці «Донбас» Festival de Cannes

Фільм вийшов гротескний, але тільки в тому сенсі, що це така абсолютно безжальна сатира. Багато говорять про те, що це дуже безкомпромісне кіно, адже режисер нічого не пояснює — «своїх» від «чужих» ми можемо відрізнити фактично лише за нашивками на формі. І проблема в тому, що деякі із західних глядачів не до кінця розуміють сюжет і що відбувається. Однак режисер не вважає за потрібне це розжовувати. Якщо залишити за дужками, що «Донбас» — це фарс, за яким стоять реальні долі людей, то це дотепне кіно, там багато смішного. Багато й нестерпного.

Про те, наскільки добре сприйняли фільм, можна судити за кількома показами, зокрема й урочистому за участі всієї знімальної групи. Там усі глядачі аплодували. Судячи з перших рецензій на фільм «Донбас», на більшу частину преси він справив сильне враження. Головне, що робить Сергій Лозниця своїм фільмом — нагадує світовій громадськості, що є такий Донбас, що там як і раніше конфлікт і як і раніше гинуть люди. І це вкрай важливо.

Кадр із фільму режисера Сергія Лозниці «Донбас» Festival de CannesКадр із фільму режисера Сергія Лозниці «Донбас» Festival de Cannes

Коли я розмовляв з Лозницею, він навів приклад: його друг, аргентинський режисер, після фільму запитав «Що це — Донбас? Що означає назва фільму?» Отже, Лозниця поклав на себе цим фільмом важливу просвітницьку місію.

За його словами, наразі жоден російський кінопрокатник, жоден російський дистриб'ютор не пропонував купити права на фільм «Донбас» і «прокатати» його в Росії.

Кадри зі зйомок фільму режисера Сергія Лозниці «Донбас» у Кривому Розі Фото: Oleksandr Techynskyi