УКРАЇНА

Чортова дюжина «Донбасу»: рецензія на фільм Сергія Лозниці про окупований схід

29 серпня, 2018 16:04
УКРАЇНА/Чортова дюжина «Донбасу»: рецензія на фільм Сергія Лозниці про окупований схід
Зберегти
Вигляд
Український Оскарівський комітет обрав фільм від України на кінопремію «Оскар». Ним стала робота режисера Сергія Лозниці «Донбас» про життя на окупованих територіях. Навесні 2018 року відбулася прем'єра фільму на Каннському кінофестивалі в програмі «Особливий погляд». Громадське публікує авторську колонку журналіста Олексія Тарасова, який побував там і бачив реакцію глядічів.

Фільм Лозниці — дійсно сильне кіно. Це набір із 13 новел, в якому немає одного героя. Створенню фільму передувала проста історія: Сергій Лозниця вивчав конфлікт на сході України, дивився ролики на Youtube, які знімали, скажімо так, очевидці подій по той бік лінії розмежування. Там було весілля, там були й блокпости. Він вибрав 13 таких епізодів і вирішив екранізувати їх у художньому кіно.

Усі події відбуваються на території так званої «Новоросії». Є епізод з великим весіллям, яке сам Сергій Лозниця називає «весіллям Мотороли». Є епізоди, де ми бачимо людей, що живуть у землянці без будь-яких вигод. Головне почуття, яке транслює Сергій Лозниця фільмом «Донбас», — це відраза. Є відчуття, що він бачить територію «Новоросії» як дивний безглуздий фарс. І сам він це підтверджує.

Кадр із фільму режисера Сергія Лозниці «Донбас» Festival de Cannes

Фільм вийшов гротескний, але тільки в тому сенсі, що це така абсолютно безжальна сатира. Багато говорять про те, що це дуже безкомпромісне кіно, адже режисер нічого не пояснює — «своїх» від «чужих» ми можемо відрізнити фактично лише за нашивками на формі. І проблема в тому, що деякі із західних глядачів не до кінця розуміють сюжет і що відбувається. Однак режисер не вважає за потрібне це розжовувати. Якщо залишити за дужками, що «Донбас» — це фарс, за яким стоять реальні долі людей, то це дотепне кіно, там багато смішного. Багато й нестерпного.

Про те, наскільки добре сприйняли фільм, можна судити за кількома показами, зокрема й урочистому за участі всієї знімальної групи. Там усі глядачі аплодували. Судячи з перших рецензій на фільм «Донбас», на більшу частину преси він справив сильне враження. Головне, що робить Сергій Лозниця своїм фільмом — нагадує світовій громадськості, що є такий Донбас, що там як і раніше конфлікт і як і раніше гинуть люди. І це вкрай важливо.

Кадр із фільму режисера Сергія Лозниці «Донбас» Festival de CannesКадр із фільму режисера Сергія Лозниці «Донбас» Festival de Cannes

Коли я розмовляв з Лозницею, він навів приклад: його друг, аргентинський режисер, після фільму запитав «Що це — Донбас? Що означає назва фільму?» Отже, Лозниця поклав на себе цим фільмом важливу просвітницьку місію.

За його словами, наразі жоден російський кінопрокатник, жоден російський дистриб'ютор не пропонував купити права на фільм «Донбас» і «прокатати» його в Росії.​

Кадри зі зйомок фільму режисера Сергія Лозниці «Донбас» у Кривому Розі Фото: Oleksandr Techynskyi

/Матеріал вперше було опубліковано на сайті Громадського 11 травня 2018 року

Пов`язані новини