УКРАЇНА

Донбасу загрожує затоплення і забруднення води — фільм-дослідження Громадського

1 березня, 2018 19:56
УКРАЇНА/Донбасу загрожує затоплення і забруднення води — фільм-дослідження Громадського
Зберегти
Вигляд
1 березня о 19:00 в ефірі Громадського телебачення вийде новий документальний фільм «Зона відчуження Донбас».

1 березня о 19:00 в ефірі Громадського телебачення вийде новий документальний фільм «Зона відчуження Донбас».

Спецпроект Громадського доступно покаже напрацьовані науковцями сценарії ймовірної екологічної катастрофи на сході України. Підтоплення шахт загрожує Донецьку й сусіднім містам просіданням ґрунту, забрудненням річок, зараженням води, а отже й захворюваннями — це може статися за 15, 10, а можливо й 5 років.

Екологічними біженцями можуть стати щонайменше 2,5 мільйони людей.

Донбас — найбільший індустріальний регіон світу, де триває війна. Там розташовано понад 4 тисячі потенційно небезпечних об'єкти.

Руйнівні процеси, що їх спричинило масове закриття і затоплення шахт, уже четвертий рік тривають під землею. Навіть на вже закритих копальнях потрібно відкачувати воду, але в умовах конфлікту організувати роботу водовідливу важко. Шахти на Донбасі раніше затоплювалися лише під час Другої світової.

Знімальна група Громадського побувала на вугільних підприємствах на лінії зіткнення в Донецькій і Луганській області, зокрема й на тих, які сполучаються під землею з іншими, які розташовані на нині окупованих територіях.

Редакція зібрала дані про ситуацію із затопленням шахт на непідконтрольних територіях. Використовуючи анімацію та архівні кадри, фільм якнайкраще ілюструє те, що може трапитися, показує людей, які розуміються на катастрофі, а також тих, кого вона може торкнутися насамперед.

Отримавши дослідження від низки українських та міжнародних організацій, Громадське проводило паралельні експерименти, зокрема, аналіз води в декількох лабораторіях, спілкувалося з українськими чиновниками на різних рівнях. Зв'язавшись із фахівцями Німеччини та Британії, дізналися, які технології використовують колишні шахтарські регіони, щоб захистити власне населення.

«Ми не прагнули залякувати чи шукати винних. Хоча що більше спілкувалися з науковцями, геологами й гірниками, то більше переконувалися — це не панікерство, а реальність. Ми також намагалися зрозуміти, що можна зробити. Річ у тім, що людям украй складно відчути реальні наслідки екологічної катастрофи: як це — не мати води або чистого повітря? Нині важко спрогнозувати, що трапиться за рік чи два, а проблеми, які можуть виникнути за п'ять або й десять років, і поготів видаються надто далекими й примарними. А раптом пронесе? От тільки природі байдуже до політики, а стихійні лиха не зупиняються на блокпостах, лініях розмежування чи кордонах держав», — каже Наталя Гуменюк, авторка фільму.

Дивіться прем'єру документального фільму «Зона відчуження Донбас» 1 березня о 19:00 в ефірі Громадського, а також в прямих трансляціях Facebook та Youtube.

Проект також виходить англійською, і російською мовами.

Автори фільму: Наталя Гуменюк, Олександр Назаров

Пов`язані новини