Несправедливо і нечесно. Інформаційна атака. Непереконливі докази. Дискримінація. Відчай. Однозначне заперечення. Політично мотивовано. Західна пропаганда. Наклеп. Провокація. Позбавлення від конкуренції. Колективне покарання. Гнів.

Такою є реакція Росії на найбільший скандал в історії міжнародного спорту, що розгортався останні кілька місяців: уряд Росії спонсорував допінгову програму в безпрецедентних масштабах. Це була ретельно спланована система залякувань, хабарництва, з підміною зразків і маніпуляціями з результатами аналізів атлетів. Ніхто навіть не говорить про розкаяння.

Визначні результати олімпійців і паралімпійців країни та кількість медалей зараз повністю пояснюють вживанням допінгу і обманом.

Кількість медалей росла в геометричній прогресії, але якою ціною?

У доповіді незалежної комісії, представленої канадським спортивним юристом Річардом МакЛареном, встановлено, що уряд Росії, Федеральна Служба Безпеки та російські антидопінгові організації були залучені до розповсюдженої допінгової схеми, яка вже існувала до, під час та після Зимових Олімпійських ігор «Сочі-2014».

Доповідь МакЛарена підтвердила всі звинувачення, висунуті колишнім директором антидопіногової лабораторії Григорієм Родченковим, який викрив свою роль у ретельно спланованих системах залякування, хабарництва, підміни зразків та маніпуляцій результатами аналізів атлетів.

Згідно з попередньою доповіддю WADA (Міжнародної антидопінгової  агенції), яку було доручено МакЛарену та його слідчим, сотні спортсменів, олімпійських та неолімпійських видів спорту роками використовували нелегальні речовини для поліпшення своїх виступів.

Кількість медалей зростала у геометричній прогресії, але якою ціною?

Такі інформатори як доктор Родченков, Юлія Степанова, чемпіонка з бігу, змушені були тікати з Росії. Ті, хто залишився, затихли та зникли з очей громадськості. Двоє з керівництва антидопінгової лабораторії загинули за таємничих обставин. Сотні спортсменів з інших країн позбавили медалей через обман.

Олімпійські комітети по всьому світу, спортсмени і WADA закликали до відсторонення Росії від участі в Олімпійських Іграх в Ріо та від усіх міжнародних змагань. Станом на сьогодні Міжнародний Олімпійський комітет підтвердив заборону російській команді з легкої атлетики.

Російські важкоатлети та команда плавців зіткнулися з можливою дискваліфікацією за повторні звинувачення.

Тестування на вживання допінгу під час Олімпійських ігор почалося в 1968 році, тоді Ганс-Гуннар Лільйенваль став першим спортсменом, якого було дискваліфіковано з Олімпіади за вживання стимулюючих речовин. Він випив кілька келихів пива, аби «заспокоїти нерви», після чого вся шведська команда з п'ятиборства була змушена повернути свої бронзові медаль.

Після цього, було відібрано 70 медалей у легкоатлетів, чий тест на використання допінгу дав позитивний результат. Було визнано недійсними 13 медалей команди з Росії, 11 Сполучених Штатів та 7 Болгарії.

Результати тестів спортсменів зберігаються протягом 10 років і, оскільки технології поліпшуються, ці результати проходять повторну перевірку, тож скоріш за все, усе більше олімпійців повертатимуть свої медалі

Минулого місяця двох українців позбавили медалей, здобутих у Лондоні 2012 року, — важкоатлетку Юлію Каліну та метальника списів Олександра П'ятницю. 

Найбільша кількість порушень зафіксована на змаганнях із легкої атлетики – 26. 14 медалей відібрали у важкоатлетів. 8 — на лижних перегонах.

Результати тестів спортсменів зберігаються протягом 10 років і, оскільки технології поліпшуються, ці результати проходять повторну перевірку, тож скоріш за все, усе більше олімпійців повертатимуть свої медалі.

Наприклад, минулого травня Міжнародний Олімпійський Комітет оголосив, що проведе повторну перевірку сотні зразків тестів з Олімпіади 2008 року в Пекіні та Олімпіади 2012 року в Лондоні, в результаті виявили певну аномалію у понад 50 зразках.

Допінг є всюди

Росія — не єдина країна, яка так загрузла у допінгу. Згідно зі щорічним  звітом про порушення правил Всесвітнього антидопінгового агентства, за 2013 рік зафіксовано 1,953 порушення антидопінгових правил, що включає вживання або зберігання протизаконних речовин, відмову пройти або провал тесту, підробку контролю на допінг, незаконний обіг заборонених речовин і заохочення або підбурювання когось до вживання заборонених речовин чи методів. 89 видів спорту. 115 країн.

У звіті за 2014 було 1,693 порушення антидопінгових правил за участю осіб зі 109 країн і територій у 83 видах спорту. Це лише ті особи, хто вчинили порушення і на кого були накладені санкції, тобто закриті справи.

Росія у цьому рейтингу перша. І це дані, до яких не увійшли найсвіжіші докази та інформація. Роками Китай називали наступником Східної Німеччини в спонсоруванні державою допінгу, але у Росії порушень антидопінгових правил втричі більше.

Від Сполучених штатів забрали 11 Олімпійських медалей, і тут відбувся цілий ряд допінгових скандалів, включно з усіма професійними спортивними лігами. Утім, за останні роки все менше американців ловлять на обмані, дехто пояснює це підвищенням антидопінгової культури в країні.

Україна наприкінці списку ТОП-30 країн допінг-порушників, з 38-ма випадками порушень антидопінгових правил у 2013 та 2014 рр. Її місце між Білоруссю і Венесуелою.

Корупція і допінг

Важко дивитися на дані Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА) з повною довірою. Зрештою, організація збирає свої дані від національних лаболаторій і лаболаторій спортивних федерації – саме таких, як Московська, яка підробляла зразки спортсменів. Викривальне розслідування російської антидопінгової програми, підтримуваної державою, запустили тільки після того, як журналісти розкрили масштаб обману. Згідно з повідомленнями, ВАДА ніби-то ігнорувала повідомлення інформаторів протягом багатьох років. Агенція отримує фінансування від спортивних організацій та урядів.

Беручи це до уваги, і допускаючи, що чимало порушень з боку деяких держав залишаються невідомими, стає зрозумілим, чому ми спостерігаємо таку кількість антидопінгових порушень у Західних країнах – ці цифри, ймовірно, ближчі до істини, ніж цифри з інших, менш розвинених країн.

Судячи з російського допінг-скандалу, спорстменам країн з більш репресивним і корумпованим урядом, порушення частіше сходить з рук

Крім того, випакове тестування атлетів дороге, тому бідніші країни не можуть дозволити робити це так часто, як заможніші. Згідно з різними дослідженнями, цілком можливо, що близько половини всіх атлетів певним чином обманюють. Питання в тому, кого упіймають. Адже є більше шансів когось впіймати, якщо активно шукаєш. Один зі способів підвердити цю теорію – поглянути на Індекс сприйняття корупції Transparency International, що вимірює рівні сприйняття корупції в державному секторі. Зі 168 країн і територій, включених до індексу, всі мають певний рівень корупції. Індекс корупції вимірюється за шклою від 0 (дуже корумпована) до 100 (не корумпована).

За цим показником, Данія була найменш корумпованою країною у 2015 році. Спортсмени з усіх дванадцяти найменш корумпованих країн, окрім Сингапуру, вчинили допінгові порушення у 2014.

На іншому боці Індексу сприйняття корупції Transparency International стоять дуже корумповані країни. Більшсть з них є зонами військових дій і є вкрай бідними. Венесуела, наприклад, де люди бунтують і крадуть їжу, тому що їхня держава їх підвела, і все ж, спортсмени приймали в той час допінг.

Порівняння країн

Порівнюючи дані зі звітів ВАДА (2013 та 2014 роки) та Індекс сприйняття корупції Transparency International, немає значної кореляції. Все ж, беручи до уваги те, що у менш корумпованих країнах більше спортсменів і краще тестування, кількість допінгових порушень в більш корумпованих країнах стає виразнішою.

Судячи з російського допінг-скандалу, спорстменам країн з більш репресивним і корумпованим урядом, порушення частіше сходить з рук.

Перемога в Олімпійських іграх, биття рекордів є прдеметом національної гордості для більшості людей по всьому світу. Стародавні греки знали цінність Ігор. У минулому столітті, Олімпійські ігри використовувала нацистська Німеччина і Радянський Союз, щоб просувати свої режими та ідеали.

Підтримуючи традиції пропагування патріотизму за допомогою кількості медалей, Олімпійські ігри дають легкий засіб тиранам і корумпованим режимам залишатися при владі, і вони справді цим користуються.

/Дарія Меркушева для Beaker Lab. Дослідження публікується на сайті Громадського зі згоди автора

Поділитись: