Довгий сон у вихідні не компенсує брак сну впродож робочого тижня. Такого висновку дійшли дослідники Колорадського університету в Боулдері. Зазначимо, що йдеться лише про дослідження впливу сну на процеси обміну речовин.

Дослідники розділили 36 волонтерів (від 18 до 39 років) на три групи й спостерігали за ними впродовж двох тижнів у стінах лабораторії.

Першій групі не дозволяли спати понад 5 годин у робочі та вихідні, другій — не можна було спати понад 5 годин у робочі, але у вихідні вони могли відсипатися (тобто витрачати на сон стільки часу, скільки вони хочуть). А третя група спала по 9 годин упродовж усього експерименту.

Волонтери з перших двох груп почали набирати вагу за рахунок нічних перекусів, у них також помітили погіршення процесів обміну речовин (на початок експерименту ніхто з них не мав проблем зі здоров'ям). У середньому вони набрали по одному кілограму, також у них знизилася чутливість до інсуліну.

Волонтери, яким дозволяли досипати на вихідних, дещо відновлювалися, але стан здоров'я погіршувався, як тільки їм знову обмежували час на сон. А дехто з них навіть мав деякі гірші показники здоров'я, ніж в інших групах.

«Так, серед тих, кому не можна було спати понад п'ять годин, чутливість до інсуліну знизилася на 13%, а серед тих, хто міг висипатися у вихідні — зниження склало від 9% до 27%», — зазначає ВВС.

Також ті, кому дозволяли відсипатися на вихідних, під час експерименту спали лише на 66 хвилин більше, ніж у робочі дні.

Дослідники зазначили — експеримент не вказує, що сон у вихідні шкідливий для тих, хто мало спить у робочі дні. Вони вивчали лише вплив сну на процеси обміну речовин, а не на психічне здоров'я або когнітивну здатність волонтерів.

Поділитись: