Другий шанс: як українки відкривають бізнес у Польщі

Інформаційна зустріч з українцями, що відкривають бізнес у Польщі
Інформаційна зустріч з українцями, що відкривають бізнес у Польщіhromadske

«5 лютого 2022 року я відкрила свій маленький магазин з рукоділлям у Києві, а за три тижні вимушена була закритися через повномасштабне вторгнення. Ще пів року платила податки в Україні, вже працюючи в Польщі, сподівалась відновити роботу», — розповідає Олександра Кочерга. Вона втратила заощадження, адже це була її перша спроба створити бізнес.

А все ж таки історія Олександри — щаслива: нещодавно українка виграла в міжнародному конкурсі бізнес-проєктів і вже розпочинає свою справу в Польщі. Це буде омріяний нею ще 2 роки тому амбітний план — створити модний бренд у стилі печворк.

Приклад Олександри — один із багатьох: нині в Польщі дедалі більше українок створює свій бізнес. Тож hromadske ділиться досвідом декількох вимушених переселенок, які за кордоном вирішили втілити свій підприємницький талант.

«Я не боюся пробувати й втрачати»

Олександра працює продавцем-консультантом у великій торговельній мережі у Варшаві. Протягом нашої розмови часто відволікається на клієнтів. Їй дуже пощастило, що 24 лютого 2022 року вона не змогла дістатися до роботи в Гостомелі. До великої війни Олександра 8 років працювала в міжнародній компанії як економістка. Незадовго до повномасштабного вторгнення паралельно з основною роботою вона наважилася втілити свою мрію — відкрила магазин рукоділля. Жінка прагнула поступово налагодити зв’язок із клієнтами та шити для них модний одяг у стилі печворк. Завадила війна.

Від війни Саша поїхала до Польщі, де здобула освіту флористки, знайшла роботу в магазині. Водночас почала відвідувати курси для майбутніх підприємців. У Варшаві таких можливостей, зокрема й безплатних, доволі багато. Коли дізналась, що можна отримати дотації та гранти на власний бізнес від європейських фондів, зрозуміла, що це її шанс, адже власних заощаджень вже не було.

«Я довідалась про оголошений конкурс для біженок з України (які мають тимчасовий захист в Польщі) під назвою W.A.G.E.E.S, до кінця подачі заявок залишався тиждень. Ночами писала бізнес-план. Встигла. Мій проєкт став одним із 15 переможців», — ділиться Саша.

Зараз дівчина вже закуповує обладнання. Отримані кошти дозволили їй відкрити фірму в Польщі, укласти договір з бухгалтерським бюро, яке порадило оптимальну форму оподаткування.

На питання, чи не боїться вона, що втілити амбітний проєкт не вдасться, підприємиця відповідає: «Я не боюся пробувати та втрачати, є багато людей, які через війну втратили набагато більше, на жаль».

Олександра вважає, що розпочинати треба з чогось невеликого: планує спершу робити аксесуари в стилі печворк для дому: серветки, скатертини, підставки, наволочки. Уже має ідею, у якій мережі продавати свої вироби. Першу колекцію одягу Олександра планує випустити влітку 2024-го — лише декілька ексклюзивних речей з елементами вишивки. Далі буде розвиватися у створенні одягу із вторсировини — екологічному напрямі модної індустрії.

А поки Олександра продовжує вчитися: відвідує курси з бізнесу та маркетингу, підвищує свій рівень англійської. Але з роботи в магазині звільнятися не збирається, бо вже звикла мати кілька джерел доходу.

«У поляків дуже заплутана податкова система»

Ще одна українка — Світлана, мама немовляти. Її родина жила на півдні України. Зараз там небезпечно, неподалік — лінія фронту. Сімʼю розділила війна: чоловік Світлани з перших днів пішов до тероборони, вона ж виїхала до Польщі. За ці майже 2 роки вони бачилися лише декілька разів. До вагітності українка працювала «начорно», без легального оформлення прибирала офіси у Варшаві. Коли завагітніла, почала шукати інший вид діяльності: закінчила курси манікюру і потроху набрала клієнтську базу, переважно з українок.

«Я планую оформлювати підприємництво, коли донька трохи підросте, бо зараз можу взяти лише кілька клієнток за день — це невеликий прибуток. Тому маю право провадити діяльність без реєстрації, місцеве законодавство це дозволяє», зауважує Світлана.

Жінка зізнається, що дуже складно розібратися з польською податковою системою — треба бути професійним бухгалтером, щоб зрозуміти, що до чого. Вона розуміє, що має вже багато клієнтів, але не наважується відкрити власний салон краси та найняти працівників, за прикладом інших українок.

«Моя знайома вимушена була закрити салон, бо не впоралась з податками та вимогами до працевлаштування співробітників. Пропонувала мені купити її бізнес, та я поки точно нічого такого грандіозного не робитиму», каже Світлана й додає, що не хоче повторити долю знайомої, яка закрила салон у Польщі та поїхала до Німеччини, де тепер живе в центрі для біженців і отримує соціальні виплати.

Ведення бізнесу в Польщі — доволі складна справа: існує безліч ставок єдиного податку, залежно від виду діяльності може бути й 2%, і 15%; є обовʼязкові соціальні відрахування, навіть якщо діяльність не провадиться й доходу немає.

«Багато помилок роблять українки через необізнаність. Наприклад, я, відкриваючи бізнес, не знала, що на старт маю право отримати фінансування від місцевого Бюро працевлаштування. Я досі не розумію, чому, маючи однаковий дохід, одного місяця бухгалтер нараховує податок на дохід в 600 злотих, а іншого — 900. Поляки самі визнають, що їхня податкова система надто складна, практично всі вони користуються послугами бухгалтерських компаній. 

Окрема історія — як я сама шукала бухгалтера для ведення звітності. За рекомендацією звернулась до компанії, заснованої українками. За відкриття фірми компанія зажадала 500 злотих, а виставили рахунок… на 650 злотих. Звернулась до польських бухгалтерських бюро та отримала пропозицію відкрити фірму безплатно за умови, що я буду в них обслуговуватися. Щомісячне обслуговування в поляків теж виявилось дешевшим», — згадує Світлана, яка тепер з обережністю підходить до наміру почати власну справу.

У Польщі — геть інший шлях до клієнта

Розповім трохи й про свій досвід. Точніше про головну помилку. Я вважала, що швидко адаптуюся до польського ринку піар-послуг, адже в Україні займалась цим 8 років, мала ФОП, зробила безліч міжнародних проєктів у різних сферах і знала, як позиціювати ту чи іншу ідею, щоб вона мала суспільний резонанс. Але мене очікував «холодний душ»: потенційні партнери та піар-агенції, виявляли зацікавлення і… зникали з обрію. Пізніше одна з бізнес-менторок пояснила мені цей «феномен»: полякам треба набагато більше часу й особистого спілкування, щоб сформувати довіру. Такий підхід у них у будь-якій сфері діяльності. Тож слід бути терплячим, коли шукаєш клієнта або бізнес-партнера в Польщі.

На сьогодні однією з організацій, що на безоплатній основі підтримує професійну реалізацію українців насамперед через підприємницьку діяльність, є Фундація EMPOWERMENT. «Багато жінок розглядає підприємництво не просто як можливість заробити гроші, а як власну справу», — вважає Марійка Небоженко, засновниця Фундації, а також експертка з антидискримінаційної освіти та співголова Комісії соціального діалогу у справах іноземців у Варшаві. На її думку, часто компетенції українських жінок набагато вищі, ніж та робота, яку їм можуть запропонувати польські працедавці.

Марійка Небоженконадано hromadske

Фундація EMPOWERMENT у співпраці з варшавським Бюро працевлаштування надає безплатні бухгалтерські консультації для початку підприємницької діяльності, допомагає заповнювати документи, контактувати з бюро та й загалом — адаптуватися на польському ринку.

«Часто українки, не знаючи середовища та польського законодавства, багато часу витрачають на пошук можливостей ведення бізнесу, шукають інформацію, а певні речі можна зробити швидше: наприклад, знайти корисні контакти, отримати пораду юриста, бухгалтера тощо. Ми допомагаємо скоротити цей шлях», — зазначає Марійка Небоженко.

Наступного року Фундація планує провести декілька безплатних зустрічей з експертами, які допоможуть українцям у започаткуванні та розвитку власного бізнесу. Також у січні 2024-го запланований проєкт виключно для жінок, які хочуть заснувати власний бізнес. У ньому EMPOWERMENT є партнером Мережі підприємництва жінок в Польщі.

«Є два різні потоки — для українок і для польок. Але між ними будуть інтеграційні зустрічі, бо важливо обмінюватися досвідом, підходами, це дуже цінна співпраця», — пояснює Марійка Небоженко.

Експертка відзначає, що умови відкриття бізнесу для українців у Польщі є дуже сприятливими, позаяк нині вони мають такі самі права, як і громадяни Польщі. Тож варто не боятися польського клієнта та вірити у власні сили.

Додам від себе: розпочинати бізнес у Польщі легше, ніж в Україні — тут є безліч програм фінансової підтримки та грантів, як від польських організацій, так і від європейських фондів. Раджу перевіряти час від часу їхні сайти та соцмережі, оскільки багато програм фінансової підтримки стартує саме з нового року.

Матеріал підготовлений за допомоги MediaPort Warsaw, хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine.