Дружина загиблого президента Гаїті, ймовірно, причетна до його вбивства — суд

Загиблий президент Гаїті Жовенель Моїз разом зі своєю дружиною Мартін, 2017 рік
Загиблий президент Гаїті Жовенель Моїз разом зі своєю дружиною Мартін, 2017 рік AP Photo / Dieu Nalio Chery

Суддя, який розслідує вбивство президента Гаїті Жовенеля Моїза у 2021 році, висунув звинувачення 51 людині у причетності до нападу. Серед обвинувачених — вдова загиблого лідера країни Мартін Моїз.

Про це пише Washington Post.

Убивство сталося 7 липня 2021 року — тоді група озброєних людей з автоматичною зброєю вбила Моїза та поранила його дружину в їхньому будинку на пагорбах над Порт-о-Пренсом.

Остаточний звіт судді Вальтера Вольтера звинувачує колишню першу леді у співучасті у вбивстві та зв’язках зі злочинцями. Такі самі звинувачення висуваються проти Клода Жозефа, який ненадовго керував країною після смерті Моїза. А ще обвинувачення отримав ексначальник поліції Гаїті Леон Чарльз.

Звіт судді проливає мало світла на мотиви вбивства та те, ким воно фінансувалося. У ньому також не наводиться жодних прямих доказів причетності колишньої першої леді, але є посилання на слова ключового свідка — експосадовця міністерства юстиції Джозефа Фелікса Бадіо, який працював на змовників за обіцянку призначити його міністром після усунення президента. Він сказав судді, що Мартін Моїз була в змові й хотіла стати новою президенткою.

Наразі Бадіо перебуває під вартою на Гаїті, його звинувачують у допомозі в організації вбивства. Місце перебування колишньої дружини загиблого президента невідоме.

Після того, як федеральні слідчі США розпочали власне розслідування вбивства, 11 чоловіків звинуватили у змові з метою вбивства Моїза, а шестеро визнали себе винними. Інші очікують суду у Флориді.

Гаїті наразі не має ні президента, ні обраних національних посадовців, і країну охоплює бандитське насильство. Звіт судді може ще більше розпалити напругу після хвилі недавніх бурхливих протестів із вимогою відставки прем'єр-міністра Аріеля Генрі, пише WP.

Критики Генрі, зокрема й колишній тимчасовий лідер Джозеф, підозрюють, що звинувачення були політично вмотивовані.

Про вбивство президента Гаїті

Уночі 7 липня на Гаїті в резиденції вбили президента країни Жовенеля Моїза. Невідомі штурмували його резиденцію приблизно о першій годині ночі за місцевим часом (8:00 за Києвом). Вони пробрались у будинок і застрелили Моїза, а ще стріляли в його дружину.

Прем'єр Гаїті Клод Жозеф після вбивства Моїза заявив, що тимчасово виконуватиме обов'язки президента. Він оголосив у країні «стан облоги». Це означало, що всі кордони закрили, а також тимчасово вводили окремі положення воєнного стану. Наприклад, військові та національна поліція Гаїті отримали розширені повноваження.

Вдова загиблого президента Мартін Моїз після вбивства чоловіка розповіла, що напад стався надзвичайно швидко і з політичних міркувань: «Немає слів, щоб це описати, оскільки потрібно бути злочинцем без будь-яких обмежень, щоб убити такого президента, як Жовенель Моїз, не давши йому можливості й слова сказати».

53-річний Жовенель Моїз був на посаді з лютого 2017 року — після того, як його попередник Мішель Мартеллі пішов у відставку. Моїза звинувачували в корупції та організації нападів на опонентів; його президентство позначилося постійними антиурядовими протестами.