Президент РФ Владімір Путін намагався схилити лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва на сторону Росії після анексії Криму.

Про це сам Джемілєв розповів в інтерв'ю польському виданню Gazeta Wyborcza,

Окрім іншого, він розповів, що саме для цього російський суд переглядав кримінальну справу його сина Хейсера.

«Росіяни засудили його до трьох з половиною років ув'язнення та з Криму відразу відвезли у в'язницю в місті Астрахань. Тоді я почув, що Путін хоче зі мною зустрітися – і, якщо розмова буде «продуктивною», мені відкриється шлях на батьківщину, а сина одразу ж звільнять», – розповів Джемілєв.

«На що я запитав чи взяв «Цар» мого сина у заручники? Якщо так, значить, він терорист. А ми з терористами не розмовляємо», – сказав Джемілєв.

Він також пригадав слова російського політика Грігорія Явлінского про те, що «Путін здатен діяти тільки двома способами, до яких звик під час роботи в спецслужбах: або він вербує, або проти тих, кого не зміг завербувати, веде спецоперації».

«У моєму випадку це правило спрацювало: не змогли завербувати, тому переслідують», – зазначив Джемілєв.

Він наголосив, що у заручниках Кремля перебуває не лише його син.

«Ув'язнено 18 активістів, понад 20 наших людей було викрадено, декількох знайшли мертвими, інших все ж сподіваємося знайти живими», – сказав Джемілєв.

На питання журналіста, що стосовно цього каже російська влада, він відповів: «Нічого, крім постійних запевнень, що вони ні до чого».

Хайсера Джемілєва звинувачували в тому, що у травні 2013 року він у дворі свого дому в Бахчисараї вбив знайомого родини Февзі Едемова з рушниці свого батька.

Ще до анексії Криму Дніпровський суд Києва визначив для Хайсера Джемілєва міру покарання у вигляді 3 років і 8 місяців позбавлення волі. Після анексії Криму російські слідчі органи розслідували його справу заново. Джемілєва вивезли з сімферопольського СІЗО в Краснодарський край.

Верховний суд Росії скоротив на 1,5 роки термін ув’язнення у 5 років, визначений Краснодарським судом РФ.

Наразі Хайсер Джемілев відбуває покарання в Астраханській колонії №10, оскільки Росія відмовилася видати його Україні за повторним екстрадиційним запитом.

10 липня 2015 року Європейський суд із прав людини ухвалив звільнити Хайсера Джемілєва з СІЗО. Однак Росія не виконала це рішення.

Разом з тим, Росія визнала українське громадянство ув'язненого сина Джемілєва.

У січні 2016 року окупаційна влада Криму заочно арештувала Мустафу Джемілєва.

В анексованому Криму Мустафу Джемілєва звинувачують у незаконному перетині кордону, незаконному зберіганні зброї та боєприпасів.

Поділитись: