ENRU

Екс-директор ФБР Комі дав свідчення у Сенаті США: найголовніші цитати

Ade3f72b0291d6064
Фото: EPA/SHAWN THEW

У комітеті з розвідки Сенату США заслухали свідчення колишнього директора ФБР Джеймса Комі у справі про втручання Росії у виборчу кампанію США, а також про його взаємини з обраним  за підсумками цієї кампанії президентом Дональдом Трампом.

Після відкриття засідання екс-директор ФБР склав присягу, зобов'язавшись говорити тільки правду. А під час слухань звинуватив Трампа у брехні за підрахунками американських журналістів щонайменше п’ять разів.

Тож Громадське зробило добірку найголовніших тез із виступу Джеймса Комі у Сенаті США.

 

Про розслідування щодо втручання Росії

► У мене немає жодного сумніву щодо втручання Росії у вибори 2016 року. Вперше я дізнався про спроби Росії організувати кібератаки в кінці літа 2015 року. Тоді йшлося про щонайменше сотні цілей в США.

► Росіяни не діють в інтересах республіканців чи демократів – вони діють в інтересах російського уряду.

► Втручання Росії можна розцінювати як ворожий акт проти США. Іноземний противник атакував нас тут, у нашій домівці, не ракетами і снарядами, а спробувавши завдати удару нашій демократії.

► У спецслужб не було технічних причин вважати президента Трампа одним із підозрюваних у справі про російське втручання.

Про своє звільнення

► Трамп неодноразово казав мені, що я добре працюю. Але, коли я дізнався з телебачення про своє звільнення, це мене збило з пантелику.

► Думаю, мене звільнили через справу щодо Росії. Але я не знаю, хто міг рекомендувати позбавити мене посади.

► Склалося враження, що президент хотів від мене щось у замін, аби я лишився на посаді.

► Моє звільнення мало на меті змінити хід розслідування про втручання Росії. Якби з'ясувалося, що хтось із американців допомагав в організації втручання у виборчу кампанію, то це була б величезна проблема. І тепер – в цьому має розібратись спецпрокурор Мюллер.

► Не виключаю можливості того, що мене могли звільнити з посади і в разі перемоги на виборах Гілларі Клінтон.

Про стосунки з Трампом

► Я ніколи зі свого боку не ініціював спілкування з Білим домом.

► Чому президент попросив всіх вийти з Овального кабінету? Чому він захотів залишитися зі мною наодинці? Для мене, як оперативника, це дуже тривожний сигнал.

► Президент США дійсно не віддавав мені прямої вказівки припинити розслідування стосовно генерала Флінна. Говорячи про це, він використав фразу «Я сподіваюся, ви зможете це зробити».

► Президент думав, що, залишивши мене на посаді директора ФБР, він тепер може просити про послугу у відповідь.

► У мене було шосте відчуття, що буде важливо зберегти деталі бесіди з Трампом, тому я зробив нотатки відразу після виходу з Білого дому. Ми розмовляли наодинці, і я побоювався, що він може неправдиво подати подробиці нашої бесіди.

► Я допускаю, що президент Трамп записував наші приватні переговори. Я навіть сподіваюсь, що такі записи є. Оприлюдніть їх!

Про звинувачення на адресу ФБР

► Хоча закон не вимагав ніяких підстав звільняти директора ФБР, адміністрація тоді вирішила образити мене і, що більш важливо, у Білому домі сказали, що ФБР перебуває у сум'ятті, а працівники бюро втратили впевненість у своєму лідері. Це була пряма і проста брехня.

► Я хочу, щоб американський народ знав одну істину: ФБР є чесним, ФБР є сильним, ФБР є і залишатиметься надалі незалежним.

 

Нагадаємо, 9 травня президент США Дональд Трамп звільнив директора ФБР Джеймса Комі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Рашагейт» і шторм у Вашингтоні: причини та наслідки звільнення голови ФБР

Підписуйтесь на наш канал в Telegram