«Залишитися без Януковича було для нас бідою», — ексрегіонал Володимир Струк, якого обрали головою ОТГ на Луганщині

Народний депутат від фракції «Партія регіонів» Володимир Струк виступає під час проросійського мітингу під гаслом «Ні кроку назад» біля пам'ятника Тарасові Шевченку в Луганську, в середу, 5 березня 2014 року
Народний депутат від фракції «Партія регіонів» Володимир Струк виступає під час проросійського мітингу під гаслом «Ні кроку назад» біля пам'ятника Тарасові Шевченку в Луганську, в середу, 5 березня 2014 рокуУНІАН/Артем Брюханов

У 2014-му тодішній народний депутат від «Партії регіонів» Володимир Струк виступав на мітингах прихильників «ЛНР». Є відеозаписи, на яких він обіцяє донести до Верховної Ради вимоги протестувальників (які періодично перекрикують його скандуваннями «ре-фу-рен-дум» і «Ро-сі-я»). Його підозрювали в організації «референдуму» і створенні бандформувань, проте жодна справа так і не була доведена до суду. Рік тому Струк спробував повернутися в політичне життя, балотувався до Верховної Ради, однак програв на мажоритарному окрузі. А у 2020-му його обрали мером 23-тисячної Кремінської ОТГ, що на Луганщині.

Рік тому hromadske вдалося записати інтерв'ю зі Струком, який вкрай неохоче спілкується з журналістами. Однак тоді ця розмова не була опублікована.

Зараз ви багато говорите про те, що потрібно зупинити війну. У 2014 році ви говорили, що найголовніше — зберегти мир. Чому тоді не вийшло?

Перша причина — те, що ми залишилися без президента, якого обирав народ. Ми вірили у свого президента і спостерігали, як все це відбувалося. Ми не думали, що прокинемося в один прекрасний день, а його не буде. Для нас це був біль, для нас це була біда. І всі, хто за нього віддали голоси, відчули себе обдуреними.

Якби він залишився на місці, повірте мені, все було б по-іншому. Не було б конфлікту, ми б сьогодні жили в мирі. Відбулися б демократичні вибори, і все стало на свої місця.

Як ви оцінюєте роль Росії в цьому конфлікті?

(пауза) Це теж дуже велике питання. Коли потрібно було допомагати жителям Луганська, Донецька — то наш український уряд не зробив жодного кроку. Не допоміг. А людей залишили напризволяще.

Хто хотів виїхати — приїжджав сюди (на підконтрольну територію — ред.), але тут не було житла, не було абсолютно нічого. Ніхто й копійкою не допоміг, не фінансував. Не дали людям житла, не дали місця для розміщення. А якщо і дали, то за деякий час просто вигнали. Це складне і болюче питання.

По-різному називають цю війну — і громадянською, і російсько-українською. Як ви визначаєте цей конфлікт?

Я знаю людину, у якої загинув син там і тут. Мама перебуває на одному боці, тато — на іншому. Скажіть, що це за конфлікт? Рідні брати воюють між собою. Гинуть діти. Кому ця війна сьогодні потрібна? І ми знаємо, куди потрібно рухатися, щоб її закінчити.

Жінка плаче під час церемонії прощання з людьми, загиблими 22 січня 2015 року внаслідок артилерійського обстрілу тролейбуса в контрольованому проросійськими бойовиками місті Донецьку, Україна, 22 січня 2020 рокуEPA/DAVE MUSTAINE

Як можна закінчити цю війну?

Конфлікт затяжний. Треба починати з малого — з того, що виконати домовленості, які були підписані в Мінську. Хоча б обміняти полонених всіх на всіх, розвести війська з одного і з іншого боку. А потім сісти за стіл переговорів і домовлятися.

Чим це відрізняється від того, що пропонує президент Зеленський?

Поки ми нічого не бачимо. Він пропонував обмін полоненими, але я поки не бачу нічого. Ми цього чекаємо — завтра будемо чекати, через місяць будемо чекати. Скільки треба чекати? Може, хтось ще повинен брати участь в переговорному процесі? Щоб зупинити цей конфлікт.

Виконуймо Мінські домовленості, під якими підписався колишній президент Петро Порошенко. Підписалися? Виконуйте! Навіщо потрібно було підписувати — Європі, Україні...

... Росії.

(Пауза) Я не знаю, я її підпису там не бачив.

Зурабов підписував (посол РФ в Україні — ред.).

Я не депутат вже Верховної Ради, я бачу, як і ви, з преси. Для мене це боляче! Нас просто розірвали по-живому. Ми стікаємо сьогодні кров'ю. І де цей лікар, який може зашити наші рани? Але з Божою поміччю ми подолаємо всі труднощі і тяготи, які звалилися на нашу рідну неньку Україну.

Про вас багато всього можна почути. Розкажіть, що ви робили в Луганську в лютому, березні, квітні і травні 2014 року.

Я працював депутатом Верховної Ради, виконував свої обов'язки. Не залишив ні на мить своїх виборців. Я був поруч з ними.

Вони були кинуті, і я возив туди харчові продукти. Мене пропускали по Бахмутському шляху — особисто я возив харчі в селище Ювілейне. Вранці люди приходили, отримували соняшникову олію, крупи. Тому що ніхто більше цього не робив, а я робив! Я не дуже багата людина, але я робив все, щоб мої жителі, мої виборці могли отримати хоча б найнеобхідніше — їжу.

Те, що я возив дітей, — так, це теж було. Мене сьогодні запитують, чому я їх вивозив в Російську Федерацію, в Крим. А куди потрібно було везти? Я вивозив туди, де було місце і де я міг їх розмістити. Я це робив. І я вивіз понад тисячу дітей, щоб вони не бачили вибухів, бомбувань. Ви навіть не уявляєте — коли діти перебувають у Криму, летить вертоліт і вони падають вниз, чіпляються за ноги. І сьогодні мене хочуть в чомусь викрити. Я робив свою роботу як депутат.

Я заходив і на Майдан. Про що вони говорили, чого вони хочуть, для чого вони зібралися. Є одна зйомка, де мене роздягають, крадуть у мене окуляри. Я один, а їх там двісті осіб!

Я повинен був дізнатися, чому і навіщо, що відбувається. Ми прокинулися і не знали. Те, що мене фотографували поруч з прапорами... Я прапор не тримав. Я був там, де були люди.

Ви сказали про гуманітарну частини вашої діяльності, але всіх цікавить політична. Контактували ви тоді з Болотовим і Царьовим?

Болотова я вперше побачив в міській раді. Я був депутатом Верховної Ради. Внизу перебувала наша міліція, а на другому поверсі — Болотов. Я його там побачив, коли він виступав і розповідав, що він хоче зробити.

Але я що — не повинен був туди йти, повинен був боятися? Це приміщення, де раніше проводилися сесії міської ради, і я там був як депутат Верховної Ради.

5 травня в приміщенні міської ради обговорювали проведення «референдуму» та непроведення президентських виборів. За словами журналіста Андрія Діхтяренка, ви теж там були. Розкажіть, яку позицію ви займали.

Я і зараз займаю таку позицію, що ми повинні жити в мирі, що ми повинні слухати і схід, і південь. Треба слухати сьогодні їх усіх, а ми не слухаємо, а потім запитуємо, чому все так відбувається. Та тому що ви руку допомоги не протягнули, коли трапилася біда. Ви кинули своїх людей, своїх виборців. Уряд кинув. Просто відрахував голоси — скільки нам потрібно для того, щоб ми могли перемогти на виборах — ось і відрізали шматок території. А сьогодні на когось хочуть перекласти відповідальність.

Ви були проти «референдуму»? Як громадянин, як депутат Верховної Ради.

Я взагалі цим не займався!

Коли я виступав, я завжди говорив, що Україна повинна бути єдина і неподільна. А те, що ярлики вішають — це справа така. А якби і сьогодні щось таке відбувалося, то я був би зі своєю громадою. Я виконував свою роль, депутатську роль.

І коли люди говорили, що у них немає води... Слава тобі, господи, що ми там побудували питні бювети! Я возив туди дизельні генератори, насоси, труби. А хто повезе через лінію розмежування, по Бахмутці, коли стріляють? А я возив.

Чи правда, що ви поставляли генератори та інші речі на перші сепаратистські мітинги?

Це все брехня! Покажіть хоч одну зйомку, де це було. Якби це було, я б, напевно, тут не перебував.

А те, що розповідають, що я там готував їжу... Так, я там готував завжди на свята куліш. Я влаштовував свята. Ми жили дуже дружно і дуже добре.

Кажуть, що ви розпорядилися побудувати блокпост на виїзді з Ювілейного.

Це дурниці. У той час я перебував з дітьми в Криму, я його фізично не міг побудувати. І коли я приїхав, він вже там стояв.

У травні 2014-го місцеве телебачення розповідало, що ви створювали загони самооборони з-поміж ветеранів Афганістану.

Все життя, скільки я там перебував, був депутатом міської ради, двічі був селищним головою, був депутатом міської ради, я завжди підтримував стосунки з афганцями, з чорнобильцями, з тими, хто служив на Кубі, в Чехії.

Коли були свята, я завжди їх збирав. Завжди на День виведення військ з Афганістану ми замовляли їм медальки ювілейні та вручали. Ми давали їм квартири. Якщо хтось із них взяв зброю, то яке я до цього маю відношення?

Так, я вручав їм медальки, так, я допомагав. Але багато хто з них не мають ніякого відношення до конфлікту. Багато брали зброю. Я навіть не знаю їхніх прізвищ, не знаю, хто вони, що вони.

Проти вас відкриті дві кримінальні справи. Розкажіть, у чому вас звинувачують.

Мене звинувачують в чому — і в сепаратизмі, і в створенні бандформувань, як вони кажуть.

Що таке сепаратизм? Це люди, які беруть зброю і хочуть забрати частину території. А там 7 мільйонів осіб. Це що — 7 мільйонів сепаратистів? Це люди, які хочуть війни? Ці люди хочуть, щоб їхні діти ходили на фронт? Ні, звичайно.

Мені потрібно було просто не їздити туди? Сховатися? Я цього не робив. І не тільки харчі возив — дизельне паливо. Я робив. Я туди приїжджав.

Чому за чотири-п'ять років ці кримінальні справи не були ні передані в суд, ні закриті?

Це добре, що у нас ще є слідчі, які бачать ситуацію: кримінал чи не кримінал, є там сепаратизм чи ні.

Мене раніше викликали мало не щодня на допит — і в СБУ, і в міліцію, і в прокуратуру. І не тільки в Києві, а й в Кремінній, і в Сєвєродонецьку. Ви уявляєте, яка це моральне навантаження?

Розкажіть, коли ви в останній раз були на непідконтрольній території.

У мене помер тесть, і я поїхав ховати його.

Коли це було?

У 2016 році.

Ви говорили, що з України виїхали 10 мільйонів осіб, і потрібно робити так, щоб люди не виїжджали. Однак пишуть, що ваша дочка живе в Америці. Прокоментуйте.

Я б і сам хотів жити в Америці (посміхається). У мене дуже багато знайомих там живуть, там живе мій вихованець, боксер, чемпіон світу, бронзовий призер Олімпійських ігор В'ячеслав Глазков.

А те, що говорять, що моя дочка там живе... По-перше, вони вже дорослі діти. Вона давно заміжня. І якщо вона дружить з моїм другом, з його дружиною, то чому б і ні. Вона приїжджає туди в гості, і я дуже щасливий, що вони дружать з дружиною В'ячеслава. А сказали, що там живе. Як батько я вам заявляю, що це неправда.

Де живе? В Києві?

Так, живе в Києві, приїжджає сюди до мене і в Сєвєродонецьк, і в Кремінну. Не часто, але приїжджає. А я тут живу.

Ви роздаєте виборцям окуляри. Багато хто називає це підкупом.

Я не займаюся роздачею окулярів і ніколи не займався. Фонд існує вже упродовж п'яти років. Якщо людині замінили серцевий клапан і врятували життя — це підкуп чи ні? Хочете, дам вам номери телефонів вчителя, лікаря, шахтаря, яким ми зробили операції? І все це ще до виборів відбувалося. І що це? Підкуп?

Сьогодні люди п'ють воду з бюветів у Білокуракиному, в Троїцькому, у Сватовому, в Старобільську, в Кремінній. Це було до виборів. Це підкуп чи ні? Цим питанням займався фонд.

Якщо порятунок життя — це підкуп, то про що можна говорити?

Чи пам'ятаєте ви, скільки окулярів роздав ваш фонд?

Я не знаю. Німецька компанія вже протягом п'яти років цим займається — відновлюють людям зір. Цим займається фонд.

Ви сьогодні сказали, що ви небагата людина, але фонд вкладає гроші в досить затратні проєкти. Розкажіть про джерела фінансування.

Ви знаєте, що таке гранти? Ми сьогодні проходили: один будинок утеплений, у другого замінено покрівлю, стоїть дахова мінікотельня, в іншого — індивідуальне опалення. Це все гранти — пишете пропозиції, розглядається ваше питання. Але ви повинні чітко розуміти, чого ви хочете. Якщо ви зробите обгрунтування, покажете кошторисну вартість, зробите експертизу.

А не так, що гроші отримали — і втекли. Як у Сватовому було — дали німці гроші на міст, і його вже рік ремонтують. Гроші взяли і втекли.

Якби у 2014 році ви знали, як все буде надалі, ви б робили щось інакше?

Я б президента не випустив. Я б його залишив тут. І, напевно, не було б у нас цієї війни.