Це перша велика поставка в Україну іноземного вугілля такої марки для опалювального сезону 2017/2018.

У понеділок енергетичний холдинг «ДТЕК» Ріната Ахметова повідомив про закупівлю в США 150 тисяч тонн вугілля марки «Г». Найближчим часом його привезуть на склади теплових електростанцій (ТЕС) «ДТЕК».

За даними прес-служби компанії, перший балкер із 75 тисячами тонн вугілля для Ладижинської та Запорізької ТЕС прибуде цього тижня.

Це перша велика поставка в Україну іноземного вугілля такої марки для опалювального сезону 2017/2018. Енергетики запевняють, що це дозволить скоротити дефіцит вугілля марки «Г» в Україні, який виник після початку транспортної блокади окремих районів Донецької та Луганської областей.

«Для ДТЕК пріоритетом залишається розвиток власного видобутку. Імпорт — тимчасове рішення», — наводить слова комерційного директора «ДТЕК Енерго» Віталія Бутенко прес-служба.

Зростання попиту на газові марки пояснюється модернізацією антрацитових блоків українських ТЕС для роботи на саме такому вугіллі. Зокрема на марці «Г» почала працювати Зміївська ТЕС державного ПАТ «Центренерго» та невеличка Миронівська ТЕС «ДТЕК». Очікується, що з листопада на цьому паливі працюватимуть два блоки «Придніпровської» ТЕС «ДТЕК». Також планується модернізація Трипільскої ТЕС «Центренерго».

Нині найбільшим виробником вугілля марки «Г» в Україні є компанія «ДТЕК Павлоградвугілля». Проте в компанії зазначають, що потреби ТЕС у паливі збільшуються швидше, ніж зростає виробництво. За підсумком дев’яти місяців шахтарі холдингу збільшили видобуток на 10,5% — до 16,9 мільйонів тонн. Та палива все одно не вистачає.

Вугілля марки «Г» на складах ТЕС надто мало. За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, станом на сьогодні — це 571,6 тисяч тонн при нормі накопичення — 1719,2 тисяч.

Проте є інша думка щодо імпорту такого палива.

«Я вважаю, що це спроба виправдати використання формули «Роттердам+» при формуванні цін на вугілля в Україні», — каже Андрій Герус, голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг.

З економічної точки зору вигідніше не купувати вугілля зі США, а зменшити експорт електроенергії з України на відповідні обсяги вугілля, додає експерт.

Нагадаємо, що формула «Роттердам+» використовується для формування ціни на вугілля при виробництві електроенергії тепловими електростанціями. Вартість вугілля, яку закладають ТЕС у ціні електроенергії, визначається таким чином, ніби воно купується на біржі в Роттердамі (Нідерланди) плюс ураховуються транспортно-логістичні витрати. Проте більша частина вугілля марки «Г» насправді видобувається в Україні.

В опалювальному сезоні 2016-2017 років «ДТЕК» закупила в Польщі 137 тисяч тонн вугілля цієї марки. А в серпні 2017-го про наміри імпортувати газове вугілля зі США повідомляло керівництво «Центренерго». Нібито це вигідніше, ніж купувати його в шахтарів «ДТЕК». Загальна потреба державної енергетичної компанії в імпорті марки «Г» оцінювалася в 400 — 650 тисяч тонн до кінця 2017 року.

Торік ТЕС та ТЕЦ України спожили 31,3 мільйони тонн вугілля, половина якого — газові марки.

Теплові електростанції України раніше використовували газове вугілля та антрацит приблизно 50% на 50%. Проте після транспортної блокади окремих районів Донецької та Луганської областей, що не контролюються урядом України, постачання вітчизняного антрацитового вугілля припинилося. Українські компанії втратили контроль над шахтами, що його видобувають.

Саме тому «ДТЕК», державне ПАТ «Центренерго» та інші енергогенеруючі компанії розпочали імпортувати антрацит для власних потреб із Південно-Африканської Республіки та США. Зокрема «ДТЕК» уже ввіз 450 тисяч тонн палива антрацитових марок. «Центренерго» підписала контракт на імпорт 700 тисяч тонн американського антрациту.

Поділитись: