Сьогодні переживає підйом феномен радикального популізму, коли люди вірять у дива без пояснень і виступають проти демократії. Це відбувається по всьому світу, а не тільки в США, де обрали президентом радикального популіста Дональда Трампа, який не переймається верховенством права.

Сьогодні переживає підйом феномен радикального популізму, коли люди вірять у дива без пояснень і виступають проти демократії. Це відбувається по всьому світу, а не тільки в США, де обрали президентом радикального популіста Дональда Трампа, який не переймається верховенством права. Про це розповіла в ефірі Громадського американська журналістка і лауреатка Пулітцерівської премії Енн Еплбаум.

Відповідь на питання, чому Дональд Трамп виграв президентські перегони, можна знайти в культурному контексті Америки. Частина середнього класу почувається покинутою напризволяще, відчуваючи втрату традиційної культурної ідентичності. Також до цього причетні помилки кампанії Гілларі Клінтон, яка стала для частини американців символом корумпованого істеблішменту, вважає Еплбаум.

На переконання журналістки, Трамп не є несподіванкою, оскільки відображає вкрай популярну політичну манеру всього світу останніх років.

«Його ніхто не недооцінював. Його манера спілкування, риторика — дуже знайомі. В інших країнах відбувалися схожі передвиборчі кампанії. В Польщі, в Чехії, в Британії. Ми бачимо ефективність нової політичної мови, до якої люди неготові, але це зовсім не є безпрецедентним», — каже Еплбаум.

За її словами, прогнозувати політичну поведінку любителя поціновувача диктатур Трампа вкрай важко, оскільки Америка майже нічого про нього не знає.

«Він ніколи не обіймав державних посад, він не проходив військової служби. Ми не знаємо, як він ухвалює рішення. Ми не знаємо, кого він призначатиме на відповідальні посади, хто на нього працюватиме. Одна річ, яку ми можемо сказати, — йому не до вподоби союзницькі зобов’язання Америки. Він також висловлював захоплення диктатурами, особливо російською. Він це повторював знову й знову, ніколи не відкликав своїх слів. Це частина його світогляду», — зазначає вона.

Еплбаум вважає, що єдине, у чому можна бути впевненими, це те, що Трамп не буде борцем за демократію.

«Важко передбачувати, як це буде узгоджуватися з позицією військового істеблішменту США, з політикою безпеки. Але взагалом можна сказати, що Трамп не бачить Америку лідером демократії у світі. Можуть відбутися зміни щодо санкцій до Росії. Він не та людина, яка переймається верховенством права чи розвитком демократії. У нього немає застережень щодо співпраці з Путіним», — переконана журналістка.

За словами Еплбаум, Трамп буде непередбачуваним політиком, який дуже швидко змінює свою думку. Через це, враховуючи його недемократичні погляди, доведеться бути готовими до всього.

«Трамп повторював, що союзницькі зобов’язання Америки — це марнування грошей. В ширшому контексті це все змінює. НАТО, Світову організацію торгівлі, всі союзи, де Америка є лідером. Це може означати, що Європа має починати думати про себе, як про світового лідера. Я не бачу в його перемозі нічого хорошого», — підкреслює Еплбаум.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile