Ердоган пропонує стати посередником у питанні окупованої Запорізької АЕС

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган виступає під час пресконференції у Львові, 18 серпня 2022 року
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган виступає під час пресконференції у Львові, 18 серпня 2022 рокуAP Photo / Evgeniy Maloletka

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган запропонував зробити Туреччину посередником у питанні окупованої російськими військами Запорізької АЕС, як це було у «зерновій угоді».

Про це він сказав під час телефонної розмови з президентом росії володимиром путіним, цитує Anadolu Agency.

Управління зв'язку при президентові Туреччини повідомило, що Ердоган та путін обговорювали регіональні питання, зокрема розвиток експорту зерна, ситуацію на Запорізькій АЕС, а також турецько-російські відносини.

У розмові з путіним Ердоган заявив, що Туреччина може відіграти посередницьку роль у питанні Запорізької АЕС, як це зробили в «зерновій угоді».

Окрім обговорення окупованої російськими військами української АЕС, Ердоган та путін говорили також про АЕС «Аккую» — атомну електростанцію, що будується на південному узбережжі Туреччини за російським проєктом. У цьому питанні глави Туреччини та рф «підтвердили свою рішучість діяти відповідно до плану».

Ердоган та путін домовилися докладно обговорити всі ці питання в Самарканді, де вони зустрінуться з нагоди саміту Шанхайської організації співробітництва 15-16 вересня.

Посередництво Туреччини

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган неодноразово пропонував посередницьку роль Туреччини у низці переговорів між Україною та росією, зокрема після повномасштабного вторгнення російських окупантів.

З одного боку, Туреччина підтримує Україну: пропонує довгострокові дозволи на проживання у країні кримським татарам, допомогу в повоєнній відбудові України та розмінуванні територій.

З іншого боку, Туреччина не припиняє співпрацю з рф: згодилась оплачувати російський газ у рублях, під'єднати турецькі банки до російської платіжної системи «Мир» тощо. За даними державної служби статистики Туреччини, у першому півріччі 2022 року експорт Туреччини до рф сягнув свого максимуму за 8 років.

За даними ЗМІ, на Заході навіть почали обговорювати можливе запровадження санкцій проти Туреччини через її поглиблення фінансової співпраці з росією.