Урсула фон дер Ляєн на затвердженні нового складу Єврокомісії у Європарламенті, 27 листопада 2019 року
Фото:

Europarl_EN/Twitter

З першого грудня запрацювала нова Єврокомісія, а крісло її президента офіційно посіла Урсула фон дер Ляєн — перша жінка на цій посаді. Після майже тридцяти років політичної кар’єри у Німеччині вона повертається у Брюссель, де народилася 61 рік тому. Свою вступну промову вона розпочала зі згадки про Оксамитові революції у Центральній та Східній Європі у 1989-му — як взірець демократичних перетворень.

«Ось це завжди матиме значення для Європейського Союзу. Бо це не лише про партії та політиків, правління, регулювання, ринки та валюту. Це передусім про людей та їхні прагнення. Це про людей, які єднаються для власної свободи, цінностей та просто заради майбутнього», — наголосила фон дер Ляєн. А ще додала: усе, що робитиме далі Євросоюз, зокрема і Єврокомісія, має бути «гідним поваги наших дітей». Вона знає, про що говорить: у фон дер Ляєн двоє синів та п’ятеро доньок.

Що відомо про нову очільницю Єврокомісію та її плани змінити Євросоюз — розповідає hromadske.

Хто така фрау фон дер Ляєн?

Історія Урсули фон дер Ляєн, а до заміжжя — Урсули Альбрехт замикається в коло: вона виросла в Брюсселі, де працював її батько, нащадок знатного німецького роду, знаний політик та єврокомісар Ернст Альбрехт. З 13-ти років майбутня очільниця Єврокомісії мешкала в Німеччині, де навчалась, ходила до лютеранської церкви, вийшла заміж, народила дітей і збудувала політичну кар’єру. І ось тепер — знову повертається до Брюсселя.

У фон дер Ляєн кілька вищих освіт: спершу вона навчалася археології, потім студіювала макроекономіку в Геттінгенському та Вестфальському університетах, згодом — у Лондонській школі економіки. Тоді вирішила кардинально змінити ґалузь і вступила до Ганноверської медичної школи, завершила її і працювала гінекологинею, за кілька років отримала докторський ступінь з медицини.

Коли чоловік Урсули Гайко фон дер Ляєн, теж медик, отримав посаду викладача у Стенфордському університеті, подружжя з дітьми переїхало на чотири роки в Сполучені Штати. Потім фон дер Ляєн повернулась до досліджень у Ганноверській медичні школі. На той момент вона вже чула членкинею партії «Християнсько-демократичний союз», до якої свого часу входив і її батько, і робила перші кроки у політиці. При цьому, будучи матір’ю сімох дітей, неодноразово стверджувала: «Є багато прикладів, що народження й виховання дітей лише сприяє кар’єрі й аж ніяк не заважає їй».

У 2003-му фон дер Ляєн входила до уряду Нижньої Саксонії, у 2004-му її вперше обрали у президію ХДС, у 2010-му вона стала заступницею федерального голови партії та близькою соратницею канцлерки Ангели Меркель. До речі, у 2010-му вона була серед імовірних претендентів на посаду президента Німеччини, але перевагу надали Крістіану Вульфу: той за два роки звільнив президентське крісло у зв’язку із кредитним скандалом.

Велика політика

Що вищі міністерські посади фон дер Ляєн здобувала у Німеччині, то більше критики й суперечливого ставлення відчувала у свій бік. У листопаді 2005-го вона склала присягу на посаді міністерки у справах сім’ї, людей похилого віку, жінок та молоді у першому уряді Ангели Меркель. 

Тоді її прозвали Krippen-Ursel (недослівний переклад: «Урсула з питань ясел»), бо вона справді усіляко намагалася розширити мережу дитячих ясел і дитсадків. Через це, до речі, в Німеччині, вперше за 40 років, почала зростати народжуваність.

Згодом отримала нове прізвисько — Zensursula («Урсула, прихильниця цензури»). Цього разу — за те, що, мовляв, хоче вберегти дітей від темної сторони Інтернету.

Річ у тім, що фон дер Ляєн ініціювала ухвалення суперечливої ініціативи щодо боротьби з дитячою порнографією. Вона запропонувала, щоби більшість провайдерів Німеччини ухвалили угоду з урядом про те, щоби спільно укладати списки заборонених матеріалів або сайтів — і на такі сайти мали бути встановлені так звані «сторінки-заглушки». 

По-перше, ідея виявилась геть неефективною: адже щоби потрапити на сайт, треба було просто трохи більше кліків — і контент все одно врешті відкривався. До того ж, це породило дискусію про цензурування в Інтернеті та доступ до особистих даних користувачів. Врешті-решт, фон дер Ляєн переконали у недієвості її ініціативи: під тиском Вільної демократичної партії Німеччини закон переглянули, і почали видаляти, а не блокувати, порносайти.

У другому уряді Ангели Меркель у 2009-му фон дер Ляєн здобула крісло міністра праці та соціальних питань. Але найцікавіше починається, коли вона стає міністеркою оборони у 2013-му році з переобранням у 2018-му. Вона — перша жінка на чолі цього відомства в Німеччині, і основна маса критики на її адресу — саме через це. Тоді ж з’явилось її нове прізвисько — Flinten-Uschi («Рушниця Уші»).

Міністерство дісталося в управління фон дер Ляєн у комплекті з низкою проблем. За рік, у 2014-му, спеціально створена очільницею комісія доповіла про порушення у фінансуванні закупівель зброї та падіння дисципліни в армії. Аби реформувати відомство, фон дер Ляєн залучила експертів ззовні й нібито витратила на це таку купу коштів, що влітку 2019-го у Бундестазі почали парламентське розслідування. 

Реальні витрати на експертів, наприклад, у 2015-му склали близько 100 мільйонів євро, хоча офіційно задокументовані — лише 2 мільйони, аналогічно і в 2016-му. Йдеться про те, що договори про надання консультативних послуг були ухвалені з порушенням німецьких законів, при чому сама фон дер Ляєн про це не знати.

Залучення сторонніх експертів не дуже допомогло зміцнити збройні сили. Та водночас реформа озброєнь таки була розпочата, і особисту чесність міністерки ніхто не ставив під сумнів. Імовірно, це теж зіграло на користь її затвердженню на посаді голови Єврокомісії.

Ще одна причина її перемоги у тому, що фон дер Ляєн називають «компромісним варіантом» головних європейських лідерів. По-перше, вона — якщо не протеже, то, принаймні, союзниця канцлерки Німеччини Ангели Меркель. А по-друге, її кандидатуру підтримав президент Франції Еммануель Макрон, який зараз змагається за першість впливу в ЄС.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.

Чого очікувати Євросоюзу?

Першу свою обіцянку фон дер Ляєн вона виконала: склад Єврокомісії виявився майже гендерно збалансованим — з 27-ми єврокомісарів 12 жінок. Ще один з головних пріоритетів нової президентки — акцент на захисті довкілля й запобіганні змінам клімату. Фон дер Ляєн планує в перші сто днів роботи представити «новий зелений курс», який має зробити кліматичну політику Євросоюзу максимально ефективною.

Прикметно, що перша робоча поїздка нової глави Єврокомісії буде якраз на кліматичний саміт у Мадриді, де фон дер Ляєн говоритиме про свої плани захисту довкілля. Натомість перший офіційний закордонний візит вона планує до Ефіопії шостого грудня, де, зокрема, зустрінеться з цьогорічним лауреатом Нобелівської премії миру, прем’єр-міністром країни Абієм Ахмедом, та представниками Африканського союзу.

Крім клімату, фон дер Ляєн прагне посилити діджиталізацію та технологічне лідерство Європейського Союзу. А ще обіцяє за п’ять років на чолі Єврокомісії здійснити реальні кроки для створення оборонного союзу ЄС.

Також у своїх промовах та програмі фон дер Ляєн постійно акцентрує на зовнішній політиці Євросоюзу: мовляв, якщо попередню Єврокомісію на чолі з Жаном-Клодом Юнкером називали «політичною», то нинішня буде радше «геополітичною».

Мета нової глави Єврокомісії — посилити геополітичну роль Євросоюзу як повноцінного гравця, який здатен «формувати світовий порядок». Фон дер Ляєн збирається цього досягти, по-перше, прискоренням ухвалення рішень на рівні Євросоюзу щодо зовнішньої політики, а по-друге, збільшенням бюджету для програм ЄС поза його межами. Зовнішня політика тепер постійно буде на порядку денному: про неї Єврокомісії щотижня звітуватиме представник з питань зовнішньої політики й політики безпеки Жозеф Боррель.

Щодо Росії в Урсули фон дер Ляєн досить жорстка позиція. У липні 2019-го вона зазначала, що РФ точно не буде легким партнером для Євросоюзу. В інтерв’ю німецькому виданню Die Welt вона наголошувала: відстоюватиме посилення санкцій проти Росії, яка «знехтувала нормами міжнародного права», й зокрема за агресію проти України. 

«Кремль не визнає жодних слабкостей. І з позиції сили ми мусимо встановити жорсткі антиросійські санкції», — зазначила фон дер Ляєн.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: