Міністерство культури України внесло італійського співака Аль Бано до переліку осіб, які становлять загрозу національній безпеці України. Це пов’язано з його висловлюваннями на підтримку російського президента Путіна та агресії Росії в Україні. Сам співак заявив, що «ніколи не казав і слова проти України» і зажадав вибачень від Мінкульту. Як відреагували на новину в Італії і чи існує серед італійських шоуменів культ Путіна?

Співець Путіна

«Це неприйнятно, що мене, співака миру, вважають терористом. У мене ніколи не було зброї, навіть у думках». Так Аль Бано прокоментував італійській агенції Agi своє внесення до переліку осіб, що загрожують національній безпеці України. «Коли я дізнався про це сьогодні вранці (11 березня — ред.), то подумав, що це якийсь жарт, що мене з кимось переплутали».

Аль Бано очевидно лукавить, коли називає себе «голубом миру». У 2014 році в інтерв’ю газеті Corriere della Sera він заявив, що підтримує Путіна й анексію Криму Росією. Він порівняв Крим із регіоном Істрія, який зараз перебуває у складі Хорватії: «він завжди був італійським». На зауваження журналіста, що Італія не надсилає солдатів, аби «захистити італійців» у Хорватії, Аль Бано відповів, що не бачить нічого поганого в тому, що якийсь народ хоче від’єднатися від держави — і послався на результати фейкового «референдуму» в Криму.

В тому ж інтерв’ю Аль Бано назвав Путіна «просвітленим», який не атакує нікого, а лише захищається. За його словами, Майдан в Україні був частиною «дестабілізації», яку американці влаштували в світі після 11 вересня.

Артист, справжнє ім’я якого Альбано Каррізі, став відомим завдяки своєму дуету зі співачкою та його дружиною Роміною Пауер. Дует Аль Бано та Роміни у 1970-80-х завойовував серця публіки своїми хітами, і найбільшим із них — піснею Felicita (у перекладі з італійської — «щастя»). Пісня стала хітом, а виконавці суперпопулярними, зокрема, в Радянському Союзі, який підтримував тісні зв’язки з з італійською комуністичною партією.

В інтерв’ю Corriere della Sera Аль Бано розповів, що познайомився з Путіним у 1987 році, коли давав концерт у тодішньому Ленінграді. Путін на той час був полковником КДБ. Наступного разу Аль Бано зустрівся з Путіним — уже російським президентом — у 2005-му. «Це був незабутній вечір», пригадує співак. У 2009 він заспівав на дні народження Путіна, а в 2015 привітав його на відео, яке опубліковане на ютьюб-каналі «Друзі Путіна в Італії та світі». Крім Аль Бано, там також записані відео з вітаннями від інших зірок італійської естради 80-х — Тото Кутуньо, гурту Ricchi e Poveri та Пупо.

У тому ж інтерв’ю Аль Бано не приховує: запрошення на концерти для перших осіб та олігархів Росії щедро оплачуються. За його словами, мова йде про 40-50 тисяч євро за виступ. А таких виступів за рік у нього кілька десятків.

Президент Міжнародної федерації дзюдо Маріус Візер (ліворуч), прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан (другий ліворуч), президент Росії Володимир Путін (в центрі) і італійський співак Аль Бано (праворуч) взяли участь у церемонії відкриття чемпіонату світу з дзюдо 2017 року у Будапешті, Угорщина, 28 серпня 2017 року
Фото:

EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ/POOL

Реакції

«Я обов’язково зателефоную в посольство і в Міністерство культури України», — сказав Аль Бано журналістам, коли довідався новину про внесення себе у «чорний список». У відповідь посол України Євген Перелигін оприлюднив заяву, в якій сказав, що готовий прийняти співака і пояснити, чому його внесли до переліку небажаних.

«Я готовий пояснити йому, чому артистам, особливо відомим, небезпечно загравати з кривавими диктаторськими режимами у Кремлі, Сирії чи інших країнах». Посол нагадав, що агресивна політика Путіна, яку схвалює співак, уже забрала життя понад 12 тисяч людей в Україні.

Італійські медіа і суспільство відреагували на новину із сумішшю інтересу та здивування. Повідомлення про внесення Аль Бано до списку осіб, що загрожують нацбезпеці, активно поширювали медіа. Співака запрошували на радіо та до телестудій.

«Ми не звикли до того, що країни можуть не хотіти бачити якихось людей. Для нас це дивно, в Італії так не буває, — розповідає журналіст інтернет-видання Milano Today Массіміліано Меллей. На його думку, Аль Бано не розуміє ситуації в Україні, а гроші Кремля відіграють не останню роль. — Мені здається, що причини таких заяв — суто комерційні. Його музика продається добре в Росії, його там люблять. Напевне, тому він автоматично підтримує Росію і режим у Кремлі. Навряд чи він коли-небудь розмірковував над політикою Путіна і загрозою, яку вона становить для Європи. Думаю, він просто підтримує систему, яка дає йому можливість заробляти величезні гроші».

Аль Бано, хоч уже не є на піку популярності, досі залишається важливою фігурою в італійському шоу-бізнесі. Ним захоплюється багато італійців, до його думки прислухаються. Тож його позиції щодо України і Путіна можуть впливати на ставлення італійського суспільства, де і без того достатньо проросійських настроїв.

Італійська співоча подружня пара — Роміна Пауер (ліворуч) та Альбано Каррізі — виступають на фестивалі італійської пісні в Санремо, Італія, 10 лютого 2015 року
Фото:

EPA/CLAUDIO ONORATI

Культ Путіна чи гроші олігархів?

Крім Аль Бано, інші італійські зірки 80-х також висловлювалися на підтримку Путіна. Зокрема, співак Ріккардо Фольї давав концерт в окупованому Криму відразу після так званого «референдуму». В інтерв’ю журналістам він розповідав про атмосферу свята і заявляв, що нічого не знає про політичний аспект анексії.

«Мене покликали сюди святкувати, я єдиний італійський артист серед багатьох іноземних. Політичного присмаку цієї події я не відчуваю», — казав Фольї.

У 2015 році відеопривітання з днем народження Путіна записали також Пупо, музиканти з гурту Ricchi e Poveri та Тото Кутуньо. Пупо ніколи не співав для Путіна, однак часто виступає в Казахстані на запрошення президента Нурсултана Назарбаєва. Він розповідав журналістам, що за концерти для лідерів пострадянських держав та олігархів отримує до 100 тисяч євро. Його ставлення до цих виступів доволі показове: «Звісно, з артистичного погляду це не дуже приємно. Однак я не хочу змінити світ, я лише співак. Ці гонорари для мене дуже важливі: вони дають можливість відмовитися від виступів в Італії, які мені не до впободи, зокрема, на реаліті-шоу».

Пупо та інші італійські артисти публічних заяв на підтримку російської анексії Криму чи дій Путіна в Україні не робили. Подейкують, що в родині Тото Кутуньо працює хатня робітниця з України, яка пояснює йому ситуацію. Поки у «чорних списках» його немає, тож запланований наприкінці березня концерт Тото Кутуньо в Києві має великі шанси відбутися.

Поділитись: