Чеська компанія Škoda JS зі складу підсанкційної російської групи, що фігурує у справі Національного антикорупційного бюро щодо екс-депутата «Народного фронту» Миколи Мартиненка, отримала «зелене світло» на будівництво нових реакторів Хмельницьої атомної станції за 70 мільярдів гривень. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми» «Росіяни під прикриттям: хто добудує ХАЕС за 70 мільярдів?».

Улітку 2018 Кабмін затвердив обґрунтування для зведення 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС на понад 70 мільярдів гривень. Виробником реакторних установок для енергоблоків у попередньо затверджених документах визначена компанія Škoda JS — обрана без тендеру.

«Схеми» зазначають, що ця чеська компанія входить до холдингу «Об’єднані машинобудівні заводи», підпорядкованому російському «Газпромбанкові». Проти «Газпромбанку», своєю чергою, в Україні запроваджені санкції (утім сама компанія Škoda JS під санкції не потрапляє). Водночас на неї накладені санкції США.

На ХАЕС обрання чеської фірми пов'язують з нижчою вартістю проекту (порівняно з іншими виробниками).

«Два блоки коштують 3 мільярди, ну, трохи більше від 3 мільярдів доларів. А якщо брати, наприклад, корейські, чи китайські, чи Areva, Westinghouse, то в них мінімальна ціна одного блоку – це 4 мільярди доларів», — розповів «Схемам» заступник гендиректора з капітального будівництва ХАЕС Олег Рахлінський.

Ця ж Škoda JS фігурує у справі НАБУ щодо екс-депутата Мартиненка — вона ймовірно виставляла ціну з надбавкою на тендерах «Енергоатому» (ну думку слідства, офоршорна компанія Мартиненка отримувала «відкати» на підрядах атомної компанії «Енергоатому»). А саму надбавку, за версією слідства, Škoda JS могла направляти в офрошну компанію Мартиненка — Bradcrest Investments, яка мала бути посередником.

Загалом упродовж 2007–2012 років Bradcrest Investments отримала від Škoda JS майже 6,5 мільйонів євро.

Сам Мартиненко заперечує причетність до компанії Bradcrest Investments та отримання коштів від чеської Škoda JS.

Ця компанія стала можливим постачальником для установок до ХАЕС після того, як сама ХАЕС розірвала договір з російською компанією «Атомстройекспорт» — це зробили після анексії Криму та війни на Донбасі в 2015 році. Коли Škoda JS обрали ймовірним постачальником, «за бортом» конкурсу лишилися американська компанія Westinghouse і південнокорейська KEPCO.

Російська компанія «Атомстройекспорт» перемогла у конкурсі щодо відбору типу реакторної установки для ХАЕС ще у 2008 році, але потім Україна розірвала з нею договір
Фото:

Радіо Свобода

Медіа-директорка асоціації ​«Український ядерний форум» Ольга Кошарна критикувала вибір російського партнера на конкурсі в 2008 році.

​«Річ у тім, що насправді повноцінного тендеру (у 2008 році — ред.) не було. Були якісь виписані критерії конкурсу. Тобто це не за законом про тендерні процедури все відбувалося, де було б видно, що це все виписано під російську компанію», — каже вона.

«Схеми» звернулися за коментарем до Škoda JS, утім у компанії поки вирішили не коментували ситуацію.

У ​«Енергоатомі» не виключають, що установку для третього енергоблоку Хмельницької АЕС поставлятиме не Škoda JS, а інший виробник – якщо викупить у Škoda JS документацію на реакторну установку.

Утім остаточного постачальника обіцяють обрати на тендері.

Будівництво третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС почалось у 1985–86 роках. Та через вибух у Чорнобилі його було припинено після запровадження мораторію на будівництво атомних станцій. Мораторій зняли у 1993 році, але рішення добудувати ці два енергоблоки Кабмін ухвалив в середині двотисячних.

Поділитись: