Форум у Давосі: чому не поїхали світові лідери?

Учасники фольклорного гурту Alphorn грають на сцені під час офіційної церемонії відкриття щорічного Всесвітнього економічного форуму (WEF) у Давосі, Швейцарія, 22 січня 2019 року
Учасники фольклорного гурту Alphorn грають на сцені під час офіційної церемонії відкриття щорічного Всесвітнього економічного форуму (WEF) у Давосі, Швейцарія, 22 січня 2019 рокуEPA-EFE/LAURENT GILLIERON

Вже майже 50 років світові лідери та представники великого бізнесу збираються взимку в швейцарському містечку Давос у Альпах на Всесвітній економічний форум. Утім, цьогоріч багато топ—гостей змушені були скасувати свої візити. Чому цього року багато впливових політиків відмовилися від своїх поїздок, і про що говоритимуть ті, хто таки поїхав?

Форум без гостей

Щороку перед форумом говорять про те, хто ж зі світових лідерів, великих бізнесменів та селебрітіз відвідає Давос. Цьогоріч більше розмов про те, хто на нього не поїде. Серед впливових політиків, які мали відвідати форум, але скасували свої візити — Дональд Трамп, прем’єрка Британії Тереза Мей, французький президент Еммануель Макрон, прем’єр Канади Джастін Трюдо, очільники Зімбабве Емерсон Мнангагва та Ідії — Нарендра Моді.

Кожен із них відклав свої візити на престижний форум через невирішені проблеми чи неспокійну ситуацію у своїх країнах. Для них було б щонайменше недоречно їхати на міжнародний форум.

Дональд Трамп не зміг полетіти через те, що в США і далі триває «шатдаун» — тимчасова зупинка роботи уряду, під час якої зупинено фінансування державних структур. Зокрема й адміністрації президента. Шатдаун триває через те, що в Конгресі не можуть дійти згоди щодо будівництва стіни на кордоні з Мексикою.

У своєму Twitter Трамп написав: «Через непримиренність демократів у питанні охорони кордонів і велике значення безпеки для нашої нації я з повагою відмовляюся від своєї дуже важливої поїздки до Давосу, Швейцарії, на Всесвітній економічний форум. Мої найтепліші побажання та вибачення!»

Макрон скасував свій візит через протести «жовтих жилетів», які не припиняються в країні з листопада минулого року. Французький президент вирішив не злити протестувальників, які виступають проти нього.

Тереза Мей не поїхала в Давос через глухий кут, у якому опинилась Британія перед очікуваним виходом країни з ЄС. Парламент не підтримав угоду про Brexit, яку пропонувала Мей. Відтак вона мусить запропонувати депутатам інші умови.

Джастіна Трюдо минулоріч критикували за те, що його поїздка в Давос обійшлась канадському бюджету надто дорого — понад 500 тисяч доларів США. Тож цього року політик вирішив відмовитися від участі у форумі.

Еммерсон Мнангагва скасував поїздку через ескалацію протестів у Зімбабве, під час яких уже загинули десятки людей, а індійський прем’єр Нарендра Моді вирішив за доцільне не летіти у Швейцарію напередодні складних виборів весною цього року.

Утім, інші світові лідери поїхали на форум. Серед них — Ангела Меркель, британський принц Вільям, прем’єрка Нової Зеландії Жасінда Ардерн, лідер Вірменії Нікол Пашинян та новообраний президент Бразилії Жаїр Болсонаро. Це буде його дебют на схожій великій міжнародній події поруч зі світовими лідерами.

Британський принц Вільям (ліворуч) та британський журналіст і ведучій Девід Аттенборо під час пленарного засідання учасників Всесвітнього економічного форуму (WEF) у Давосі, Швейцарія, 22 січня 2019 року. Цьогоріч у Давосі обговорюють глобалізацію, кібербезпеку, цифрову економіку та соціальну нерівністьEPA-EFE/GIAN EHRENZELLER

Про що говоритимуть

Щороку на форумі є перелік основних тем, про які говоритимуть лідери та бізнесмени. Торік тема звучала як «Спільне майбутнє в роз'єднаному світі» — тоді багато уваги приділили постправді, фейковим новинам, кібербезпеці та перспективам розвитку криптовалюти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Треба брати все у свої руки»: про що говорили на форумі в Давосі?

Цього року в центрі уваги — зміни клімату. Це особливо цікаво, зважаючи на присутність Жаїра Болсонаро, який заперечує наявність цієї проблеми й виступає за вирубування амазонських лісів. Хоч Давос і не є офіційним самітом, на якому ухвалюють важливі рішення чи резолюції — він дає можливість лідерам обговорити вирішення основних викликів.

У контексті змін клімату цікавий виступ сера Девіда Аттенборо — одного з найвидатніших у світі ведучих-натуралістів. Його розмова з принцом Вільямом, а також із колишнім віце-президентом США Аль Ґором та прем’єркою Нової Зеландії Джасіндою Ардерн є чи не найочікуванішою подією форуму.

Швейцарський економіст, засновник і президент Всесвітнього економічного форуму в Давосі Клаус Шваб (ліворуч) зустрічає на сцені президента Бразилії Жаїра Болсонаро під час пленарного засідання учасників Всесвітнього економічного форуму (WEF) у Давосі, Швейцарія, 22 січня 2019 року. Болсонаро заперечує наявність проблеми зміни клімату й виступає за вирубування амазонських лісівEPA-EFE/GIAN EHRENZELLER

Крім цього, говоритимуть про виклики, які постають перед міжнародною економікою. За даними організації Oxfam, яка займається проблемами бідності та несправедливості у світі, в останні 10 років мільярдерів у світі побільшало удвічі. У 2018 році їх було 2208 людей. Статки 26 з них були такими ж, як і статки 3,8 мільярдів найбідніших людей на планеті.

Торговельне напруження між США та Китаєм та невизначеність щодо Brexit аж ніяк не додають оптимізму. А МВФ зазначив, що «слабшання глобальної економіки відбувається швидше, ніж прогнозували».