Генсек НАТО: Уперше 18 країн-членів Альянсу виділять на оборону 2% ВВП

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступає перед зустріччю міністрів оборони країн-членів Альянсу в Брюсселі, 14 лютого 2024 року
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступає перед зустріччю міністрів оборони країн-членів Альянсу в Брюсселі, 14 лютого 2024 рокуAP Photo / Virginia Mayo

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив про безпрецедентне зростання інвестицій країн—членів Альянсу в оборону. Так, у 2024 році 18 із 31 країни НАТО виділять на оборону 2% від сукупного ВВП.

Про це Столтенберг заявив 14 лютого напередодні зустрічі міністрів оборони в Брюсселі.

За його словами, з 2014 року, після того, як союзники зобов’язалися інвестувати в оборону 2% від свого ВВП, країни-члени Альянсу загалом виділили понад 600 мільярдів доларів.

У 2014 році члени НАТО в Європі інвестували в оборону 1,47% ВВП. Проте в НАТО наголошують, що це число неухильно зростає і досягне 2% у 2024 році.

Так, цьогоріч виділити на оборону 2% ВВП планують 18 країн-членів Альянсу. Це стане шестикратним збільшенням із 2014 року, коли лише три країни НАТО досягли цільового показника.

Загалом, за словами Столтенберга, у 2024 році члени НАТО в Європі планують інвестувати в оборону 380 млрд доларів.

«Ми досягаємо реального прогресу: європейські члени Альянсу витрачають більше. Однак деякі члени Альянсу ще повинні попрацювати над цим. Тому що ми погодилися на Вільнюському саміті, що всі члени Альянсу повинні інвестувати 2%, і це є мінімумом», — розповів Столтенберг.

У 2023 році європейські союзники та Канада збільшили витрати на оборону на 11%, що, за словами генсека, стало «безпрецедентним зростанням».

Зустріч у Брюсселі

Міністри оборони НАТО зустрінуться в Брюсселі 15 лютого для підготовки саміту Альянсу у Вашингтоні в липні цього року.

На цій зустрічі планується обговорити прогрес у нарощуванні виробництва боєприпасів.

«За останні кілька місяців НАТО погодила контракти на десять мільярдів доларів», — зауважив генсек НАТО Єнс Столтенберг напередодні зустрічі.

Міністри також обговорять питання ресурсного забезпечення нових оборонних планів НАТО. Генеральний секретар пояснив, що «зараз перевіряють ці плани за допомогою навчань Steadfast Defender» — це найбільші навчання НАТО із часів Холодної війни. У них беруть участь приблизно 90 тисяч військовослужбовців з усіх 31 членів Альянсу та Швеції.

На порядку денному буде також підтримка України. Столтенберг підкреслив, що підтримка має реальне значення, оскільки «з допомогою НАТО відважні українці повернули собі половину захопленої росією території, відкрили коридор у Чорному морі та завдають великих втрат російським силам».

Він привітав нещодавнє рішення Європейського Союзу щодо виділення Україні пакету допомоги розміром 50 млрд євро та сказав, що розраховує на те, що Конгрес США невдовзі ухвалить подібне рішення. Генсек НАТО пояснив, що «це не благодійність, а інвестиція у власну безпеку».

Крім того, 15 лютого відбудеться засідання Ради Україна — НАТО за участю міністра оборони України Рустема Умєрова.