Перехожі перетинають Лондонський міст у діловому центрі Лондона, Британія, 27 січня 2020 року. 31 січня Велика Британія офіційно перестала бути членом Європейського Союзу
Фото:

EPA-EFE/WILL OLIVER

О 23:00 за лондонським часом британський серіал під назвою Brexit нарешті завершиться. І станеться це майже через чотири роки після того, як Сполучене Королівство на референдумі проголосувало за вихід ЄС — із перевагою в менш ніж 4%.

Раніше прем’єр Борис Джонсон закликав британців зібрати 500 тисяч фунтів стерлінгів, аби встигнути реконструювати знаменитий Біґ-Бен до дня Brexit — але 31 січня годинник так і не задзвонить. Натомість на Даунінґ-стрит буде проєкція з відліком до моменту виходу Великої Британії з ЄС — і початку нової доби в британській зовнішній політиці.

Що ж насправді станеться після 11-ої вечора 31 січня і як Brexit вплине на життя британців — пояснює hromadske.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ

1. Сполучене Королівство не буде представлене в інституціях ЄС

Попри те, що офіційно Brexit станеться 31 січня, експерти загалом сходяться на тому, що до початку 2021 року відносини між Великою Британією та ЄС у цілому залишаться незмінними.

Із 1 лютого починається 11-місячний «перехідний період», під час якого представники обох сторін намагатимуться домовитися про майбутній формат британсько-європейських відносин. На політичному рівні, втім, деякі зміни вже будуть помітні.

«Одразу після 31 січня, під час перехідного періоду, основною відмінністю стане те, що Сполучене Королівство не буде представлене в інституціях ЄС і втратить більшість прав на політичне представництво. Парадоксально, що найбільше це вплине на Брюссель, а не на Лондон», — коментує hromadske Мет Бевінґтон, дослідник аналітичного центру «The UK in a Changing Europe».

2. Громадяни Великої Британії більше не будуть громадянами ЄС

Якщо до 31 січня процес виходу Великої Британії з ЄС ще можна було зупинити, то тепер він уже став невідворотним. А це означає, що після дати Brexit британські громадяни вже не будуть громадянами ЄС, як і раніше. 

Єдиним шляхом повернути право на громадянство Євросоюзу для британців стане повторне приєднання Сполученого Королівства до ЄС «із нуля» — відповідно до статті 49 Лісабонського договору.

Перехожі перетинають Лондонський міст у діловому центрі Лондона, Британія, 27 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/WILL OLIVER

3. Велика Британія повинна укласти нові торговельні угоди

Як британська, так і європейська сторона під час «перехідного періоду» приділятимуть основну увагу укладанню нової торговельної угоди. Як пояснює Мет Бевінґтон, вона «визначить, які товари, що експортуються з Великої Британії до Північної Ірландії, підлягатимуть митним стягненням і перевіркам ЄС».

І чим довше затягується цей процес, тим більше ризиків, що він призведе до нестачі продуктів харчування, ліків, а також затримок у перетині британського кордону.

Цікаво, що від майбутньої торговельної угоди між Великою Британією та ЄС може виграти Україна. На думку експертів Atlantic Council, через порівняно близьке географічне розташування й розвинений сектор харчової промисловості Україна може замінити продукти ЄС на британських полицях своїм експортом.

Однак лишатиметься невирішеною проблема кордону між Ірландією та Північною Ірландією. Остання залишатиметься в ЄС принаймні на перехідний період — але по обидва боки невидимого поки кордону лишаються сім’ї. Ніхто не хоче повернення часів Смути — збройного протистояння 1960-90-х років між прихильниками возз’єднання з Ірландією та перебування в Сполученому Королівстві. Тоді вільного прикордонного руху не було.

«Близькість торговельних відносин Великої Британії та ЄС багато в чому визначить, наскільки «жорстким» буде і кордон між Північною Ірландією та рештою Сполученого Королівства. Чим вони віддаленіші — тим «жорсткішим» буде кордон», — пояснює Бевінґтон.

Автомобіль перетинає дорожню розмітку, яка позначає кордон між Ірландією та Північною Ірландією неподалік міста Міддтаун, Північна Ірландія, Британія, 3 березня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

4. Права громадян можуть опинитися під загрозою

Ще одна важлива складова «перехідного періоду» стосуватиметься прав громадян ЄС у Великій Британії, і навпаки. 

Організація «British in Europe» вважає, що більшість із 1,3 мільйона британців, які живуть у решті країн Євросоюзу, не зможуть після завершення перехідного періоду жити так само, як і до Brexit.

«І це попри обіцянки прихильників виходу з ЄС, що нічого не зміниться — і подальші відповідні зобов’язання уряду Великої Британії та ЄС після початку перемовин у червні 2017 року», — додають в організації.

Окрім того, що навчатися й працювати в ЄС британцям стане складніше, Brexit може зашкодити британсько-європейським програмам на кшталт «Еразмус» — програмі студентського обміну, яка дозволяє деякий час навчатися за кордоном.

5. Кампанія за вихід із ЄС святкуватиме перемогу

Одразу після 31 січня реальних змін може й не статися. Однак день Brexit усе ж стане знаковим — переважно для тих, хто виступав за вихід Великої Британії з ЄС, вважає Бевінґтон.

«Юридично 31 січня — це останній день перебування Сполученого Королівства в Європейському Союзі після 45 років членства, тож у цьому сенсі цей день має історичне значення, — говорить він. — Він також має символічну вагу — особливо для прихильників виходу, для яких Brexit був кінцевою метою».

Питання Brexit стало наріжним каменем для однойменної партії Найджела Фараджа, яка — парадоксальним чином — здобула перемогу на виборах до Європарламенту в травні 2019 року. Після 31 січня його мрії про вільне від ЄС Сполучене Королівство вже буде не спинити.

За останні три роки прихильники збереження членства Великої Британії в Євросоюзі виступали або за організацію повторного голосування за Brexit, або ж за голосування за угоду про вихід. Але тепер процес уже не відвернути — хай навіть усі регіональні парламенти Сполученого Королівства символічно проголосували проти угоди Джонсона щодо Brexit.

Лідер «Партії Brexit» Найджел Фарадж радісно залишає будівлю Європарламенту в Брюсселі, Бельгія, 29 січня 2020 року. В цей день Європейський парламент затвердив вихід Великої Британії з Євросоюзу — офіційно Brexit відбудеться 31 січня, за таке рішення проголосували 621 членів Європарламенту з 683
Фото:

EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

ЩО НЕ ЗМІНИТЬСЯ

1. Право ЄС усе ще діятиме у Великій Британії

Оскільки Велика Британія входить у «перехідний період», а не втілює Brexit без угоди, британці навряд чи помітять багато суттєвих змін, стверджує Бевінґтон.

«Право ЄС переважно застосовуватиметься на території Сполученого Королівства так, як і раніше. Країна лишається в єдиному ринку й митному союзі ЄС, вона сплачуватиме внески в бюджет Євросоюзу і в 2020-му, зберігається вільний рух — тож, за винятком того, що британці вже не будуть представлені в євроінституціях, все залишиться так, як і було», — пояснює експерт.

2. Подорожувати в обидва боки можна буде без обмежень

До кінця перехідного періоду британці можуть вільно в’їжджати до ЄС за своїми чинними паспортами. Їм не потрібно буде оформлювати візу — принаймні до початку 2021 року. Усі транспортні засоби так само мають вільно подорожувати через британсько-європейський кордон — хіба що власників паспортів Великої Британії можуть додатково перевіряти.

Утім поступово змінюватиметься вигляд британського паспорта — замість загальноприйнятої в Євросоюзі обкладинки винного кольору її замінять на синю — яка була ще до вступу Великої Британії в ЄС. Так само звідти приберуть слова «Європейський Союз». Очікується, що паспорти остаточно замінять до середини 2020-го.

Ми працюємо щодня, аби ви першими дізнавалися про новини в Україні та світі. Фондуйте у нашу діяльність на Спільнокошті, hromadske дійсно потребує вашої підтримки.
Пасажирський літак пролітає над житловим районом, готуючись до посадки в аеропорту Хітроу, Лондон, Британія, 16 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ANDY RAIN

3. Британці зможуть і надалі кермувати автівкою в ЄС

Громадяни країн ЄС, які захочуть сісти за кермо в Лондоні чи Манчестері, зможуть це зробити, маючи водійське посвідчення своєї рідної країни. Британці з правами теж не потребуватимуть додаткових документів, якщо захочуть покермувати автівкою в Брюсселі чи Парижі.

Проте це може змінитися з 2021 року, коли закінчиться «перехідний період». Але, з іншого боку, майбутня угода між Великою Британією та ЄС може передбачити взаємне визнання водійських посвідчень.

4. Збережеться доступ до медичних закладів по всьому ЄС

Своєї чинності до кінця «перехідного періоду» не втратить і так звана Європейська карта медичного страхування (EHIC), яка надає пільговий доступ до медичних послуг по всьому Євросоюзу. Після цього уряд Великої Британії має визначитися з ЄС щодо її збереження: якщо жодної домовленості не досягнуть, EHIC для британців може стати недоступною.

Будівля центрального офісу Банку Англії в діловому районі Лондона, Британія, 27 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/WILL OLIVER

5. Поки ніхто не втратить права на роботу чи навчання

У британських громадян у ЄС та громадян ЄС у Великій Британії є достатньо підстав перейматися через своє майбутнє. Однак принаймні найближчим часом для них мало що зміниться.

Громадян Євросоюзу на британській території, втім, закликають подати на статус поселенця, аби гарантувати собі право на роботу й проживання у Сполученому Королівстві і після 30 червня 2021 року.

Крім того, нещодавно британський уряд анонсував, що в лютому запровадить так звану візу для обдарованих працівників (Global Talent Visa). Вона поширюватиметься й на громадян країн-членів ЄС — а отже, стане ще одним засобом для залучення європейців на британський ринок праці.

Реконструкцію вежі Біґ-Бен планували закінчити до 31 січня, щоб її годинник задзвонив у день офіційного Brexit, але так і не встигли (на фото — Біґ-Бен у риштуванні, Лондон, Британія, 15 січня 2020 року)
Фото:

EPA-EFE/WILL OLIVER

***

«Інколи здавалося, що ми ніколи не перетнемо фінішну пряму Brexit, але ми це зробили. Тепер ми можемо забути про злість і незгоду останніх трьох років — і спільно йти до світлого, чудового майбутнього».

Так Борис Джонсон відреагував на остаточне затвердження британським парламентом законопроєкту про вихід із Євросоюзу. Намагання зупинити Brexit не досягли успіху — тепер він невідворотний.

У Великій Британії в обіг уже випустили нову монету із нагоди Brexit — з написом «мир, процвітання й дружба між націями» — після того, як попередню партію довелося переплавити через відстрочку.

А британські євродепутати вже спакували свої валізи й поїхали зі Страсбурга під шотландську народну пісню про старих друзів, яку їм заспівали на прощання їхні колеги з інших країн ЄС. Деякі з них вірять: колись британські колеги знову сидітимуть разом із ними в залі Європарламенту.

Авторка: Джуліет Бретан
Переклав з англійської: Олег Павлюк
Поділитись: