Політика

Геннадій Корбан під домашнім арештом: відверте інтерв'ю. Частина 3

Політика/Геннадій Корбан під домашнім арештом: відверте інтерв'ю. Частина 3
Зберегти
Вигляд

Я просто не знаю, яку лексику підібрати. Відкритий сепаратист?

- Так, я теж не знаю. Кум Путіна. Я поясню логіку. Коли прийшла команда Грицака в СБУ, ми вже були глибоко у матеріалі по обмінному фонду. Я вам скажу, що у добровольців якісь свої були заначки, можливості забезпечення сепаратистів. Це війна. Ми брали, Рубан їх забирав і ми обмінювали їх на наших хлопців. 

Заначки. Це в аеропорту Маріуполя...

- Ні, це не в аеропорту Маріуполя, це в інших місцях, я не знаю, я їх не відвідував.

А що ж я тоді бачив в аеропорту Маріуполя?

- А що було в аеропорту Маріуполя? Може ви щось бачили, я не знаю. Я хочу вам сказати ось що. Вони були далекі від цього процесу і не знали як у нього війти, ні Грицак, ні його зами. Ми були вже далеко у цьому процесі і вели прямий діалог з тим же Захарченком, Безлєром, я дзвонив і домовлявся за наших хлопців. Вони якийсь час не розуміли як це відбувається. Безперечно, вони як спец служба повинні були бути у цьому процесі.

І це правильно. І поки Рубан, його місія туди-сюди їздила всіх все влаштовувало. Але коли вони почали брати все під свій контроль, вони почали створювати складнощі Рубану тому, що в них з’явився Медведчук, який взяв участь у Мінських переговорах, Медведчук ж не відразу з’явився, а в час Мінських переговорів. Вони почалися тільки після Іловайської трагедії, це вересень місяць. До цього они вони не розуміли, де вони знаходяться і що таке війна, а ми розуміли.

Ми розуміли кого треба міняти, на кого і чому. Коли вони вже увійшли у цей процес, з’явився Медведчук, з’явився певний обмін полоненими, всіх на всіх, чи один до двадцяти, то це вже перетворилося у певну тему для піару, коли Президент заявляв, що сьогодні звільнили 1200 чоловік і так далі. І Рубан вже став конкурентом.

Була тема, коли сам Грицак мені подзвонив і каже: «А можна щоб у місію Рубана додати одну людину». Рубан не для всіх комфортний, у нього свій погляд на речі. Ця людина – це родич Грицака, Юрій Тандіт. Тоді він приїхав у адміністрацію, я їх тоді посадив один напроти одного і кажу: «Володь, потрібно співпрацювати, йому дали каску офіцерського корпусу». З цього почалася історія обмінника Юрія Тандіта.

А це родич Грицака. Потім Рубан до мене приїхав і сказав, що я більше з ним працювати не буду. Я питаю: «Чому?». На що він мені відповідає: «Я не візьму його тому, що він дарує ікони. Ми приїжджаємо, ведемо якісь розмови, а він дістає ікони, які він дарує і починає розказувати про блага світу і те, що ми всі під одним Богом ходимо». Тобто людина переплутала рай з пеклом. Може в нього був такий настрій або він так бачив цей процес. Найцікавіше те, що продовжуючи цю діяльність з Медведчуком він і далі дарував ікони.

Віруюча людина..

Так, я розумію, я теж віруюча людина.

Давайте підемо по тому, що вам пред’являють на сьогоднішній день. Є «Фонд оборони країни», який тепер фігурує у звинуваченні, що ви витратили з нього гроші на передвиборчу кампанія, а гроші збирали бідні бабусі приносили. Чи готові ви надати інформацію скільки гостей надійшло до Фонду і як були витрачені кошти?

Насправді Фонд був організований за нашої допомоги, моїми юристами.

Звідки бралися кошти?

Гроші жертвували багаті люди, бізнесмени, у тому числі Коломойський, я, Філатов.

Люди перераховували туди по 100грн?

Треба подивитися. Може і перераховували.

Є така штука як звітність. Ви берете банківську виписку, де видно, які гроші надходили, у якому обсязі і від кого.

Я не посадова особа Фонду. І формально я з ним ніяк не пов’язаний. Я звернувся у зв’язку з ситуацією, яка сталася, і попросив директора Фонду, посадових осіб Фонду, бухгалтерів провести аудит і опублікувати скільки і які гроші надходили до Фонду. На сайті, здається, навіть є список цих фізичних осіб. Не проблема ці вияснити. Але я не маю прямого відношення до Фонду. Єдине, що я робив, це намагався контролювати склад, бо ті, хто реально чогось потребував, зверталися до мене, вони стояли у мене в приймальній. І я на папері писав тому 20 касок, тому 30.

А оплата готівкою була?

Інколи так.

Чи можливо було робити все за чистою процедурою? Я зроблю ремарку. Про це говорять волонтери. Про це говорять волонтери, які змушені були за готівку у певний спосіб, законний і незаконний, ввозити в Україну бронижилети, шоломи, аптечки, автомобілі і це все робили за готівковий, а не за безготівковий розрахунок.

 Готівкові розрахунки я вів сам. За гроші зі своєї кишені.

З Фонду гроші ви витратили на вибори?

Та ви що?!

Хто знає..Я ж не бухгалтер Фонду. Кого нам запитати про гроші Фонду? Яку людину?

Я однозначно стверджую, що вибори - це вибори, а Фонд створювався зовсім для інших цілей. І всі кошти йшли виключно на те, щоб забезпечити фронт. 

Чому тоді Фонд використовувався у виборчому піарі?

Ви маєте на увазі у Чернігові? А я поясню. Там є група волонтерів у Чернігові, які звернулися, і Фонд дійсно допомагав цій групі волонтерів. Є звітність всього того, що вони передавали у Фонд. Чому це використовувалося? Тому що Фонд був пов’язаний з нашою діяльністю у той період. Звісно ми хотіли показати, що маємо до цього відношення.

От ви відхрещуєтеся від причетності до Фонду.

Я ніяк і не пов’язаний з ним.

У вашій ситуації врятувала б публічна звітність, якої нема.

Добре, не питання. Зараз роблять аудит, я ж сказав, що звернувся до керівництва Фонду. Попросив, щоб вони зробили аудит у зв’язку з ситуацією і зараз йде аудит цього процесу. Я попросив зробити аудит операцій від першого дня до дня коли це все відбулося і опублікувати звітність. Треба розуміти, що це приватний фонд. Це все одно, що сказати "Зробіть інвентаризацію меблів у своїй квартирі". 

Це очевидно неприбуткова організація зареєстрована, яка діє відповідно до законодавства України. 

Так, вона не зобов’язана публікувати звіт, вона їх здає в податкову.

У будь-якого фонду як у громадської організації неприбуткової, очевидно, є статут і за його дотриманням і витратою коштів цільовою слідкує котролююча система держави. 

Але для цього не обов’язково робити публічний звіт. Розумієте, якби цей Фонд був тим що називається публічним фондом...

Можуть бути нецільові, відповідно до статуту, витрати коштів. 

Це приватний Фонд і він здає звітність у подткову.

Ні. Так не буває. 

Чому не буває?

Там є статут очевидно. Фонд може робити витрати відповідно до статуту. Якщо Фонд робив витрати не відповідно до статут, то це порушення українського законодавства. 

Ну звичайно, якщо він купляв каски, які є спецекспортом. І потрібно отримувати спеціальну ліцензію на каски, бронижилети, щоб їх завезти. 

Навіть приватні Фонди не є закритими для контролю. З боку держави може бути контроль з приводу відповідності витрат до статуту. Ви так трактуєте, що раз це приватний Фонд значить витрати кошт, як інвентаризація меблів. Ні. Статутні завдання і лише на них. 

Я не кажу, що Фонд не здавав звітності. Ми ж зараз говоримо про публічність. 

Про прозорість ми говоримо радше, ніж про публічність.

Звіти Фонд здає і здавав щомісяця. І є орган, який очевидно ці звіти має. Я не знаю. Я не управляв фондом. 

Добре, звідки йшли гроші на виборчу кампанію?

Де?

Партії "УКРОП". По всій Україні, це ж місцеві вибори. 

Ми опублікували близько 90 млн гривень, 83 здається. 

Звідки було фінансування?

Різне. Донори. Коломойський допомагав, я свої гроші витрачав, Філатов витрачав, тобто люди, які могли витрачати на це гроші. 

Тобто це така приватна партія?

Ні, це не приватна партія. Просто у країні нема іншого способу фінансування, ніхто його не придумав. Тоді у нас всі партії приватні. На БПП витрачає Кононенко і Президент, мабуть. Повірте, Юрій Луценко і копійки власної не витратив на вибори партії БПП, чи Чумак або Лещенко з Найємом.

Тому звісно у партії "УКРОП" на початку її формування були донори. Нема у країні іншої системи, коли вона з’явиться, або система фандрайзингу, або система державного фінансування, але вона також збиткова, виходячи з того закону, який вони зараз прийняли. Тоді все і зміниться. Повірте ,я не зацікавлений витрачати свої гроші бескінечно, Бог зна куди, на вітер. 

Давайте підемо далі. Ми дивилися з захпленням фільм про ваше минуле, який представляла Генпрокуратура, заступник така емоційна людина. Там фігурує ринок Озерка. Захоплення ринку Озерка, ваше ім’я багато разів згадувалося під час цього конфлікту, і, хоча ви заперечували свою причетність до конфлікту і наголошували на тому, що колгоспний ринок не потрібен Коломойському та групі "Приват", все ж таки загиблий Курочкін стверджував, що їде в Україну для вирішення цього господарського конфлікту саме на ваше запрошення та на запрошення директора ринку Воробйова, якого також було вбито. На вас також здійснювався замах. Інформація щодо захоплення Озерки прозвучала у фільмі СБУ та ГПУ, про що я згадував, який був зроблений після вашого затримання. Можливо, є зараз нагода оновити деталі та висловити припущення, хто стоїть за тими вбивствами та замахами на ваше життя. Напевне у вас є своя версія і своя інформація. Всі Дніпропетровці говорять про ринок Озерка. І стоїть знак рівняння Корбан. 

Я займався Озеркою. Це факт. Ніхто від цього не відмовляється. У двох слова - конфлікт був у наступному. Тут був губернатором пан Яцуба, поставлений Кучмою. Пан Яцуба витягнув ринок з власності Облспоживчсоюзу, у власності якого він був.

Пан Яцуба якимось неймовірним чином, це була цікава махінація, домігся рішення суду, Фонд держмайна тоді подав до суду і вони домоглися рішення про те, що ринок Озерка, який ніколи не належав Державі, чомусь почав належати фонду Держмайна. І тоді він в наше місто, яке і без того має свої проблеми, в тому числі і різні кримінальні проблеми, він сюда притягнув пана Курочкіна, це московське угрупування, достатньо бандитське, яке очолював Курочкін, і організував конкурс на одного учасника і фактично продав колективну власніть, якою на той час була Озерка, пану Курочкіну і завів їх туди силовим методом.

У кожному місті є якісь свої традиції і знакові місця. Озерка для Дніпропетровська - це знакове місце. Так, там завжди годувався місцевий кримінал. Це певний символ. Я не акціонер ринку Озерка, про всяк випадок повідомляю, і колектив тоді звернувся до нас за допомогою у цьому конфлікті і цей конфлікт тривав до 2006 року. Дійно, через Озерку у мене стріляли чеченці, який найняв Курочкін. Напередодні його приїзду в Україну, у мене була з ним розмова, я не знаю, може вона навіть десь зафіксована. Я йому сказав, "тобі не варто їхати в Україну, тебе арештують". Коли був міністром Луценко

Про це говорять волонтери, які змушені були за готівку у певний спосіб, законний і незаконний, ввозити в Україну бронижилети, шоломи, аптечки, автомобілі і це все робили за готівковий, а не за безготівковий розрахунок.

 Готівкові розрахунки я вів сам. За гроші зі своєї кишені.

З Фонду гроші ви витратили на вибори?

Та ви що?!

Хто знає..Я ж не бухгалтер Фонду. Кого нам запитати про гроші Фонду? Яку людину?

Я однозначно стверджую, що вибори - це вибори, а Фонд створювався зовсім для інших цілей. І всі кошти йшли виключно на те, щоб забезпечити фронт. 

Чому тоді Фонд використовувався у виборчому піарі?

Ви маєте на увазі у Чернігові? А я поясню. Там є група волонтерів у Чернігові, які звернулися, і Фонд дійсно допомагав цій групі волонтерів. Є звітність всього того, що вони передавали у Фонд. Чому це використовувалося? Тому що Фонд був пов’язаний з нашою діяльністю у той період. Звісно ми хотіли показати, що маємо до цього відношення.

От ви відхрещуєтеся від причетності до Фонду.

Я ніяк і не пов’язаний з ним.

У вашій ситуації врятувала б публічна звітність, якої нема.

Добре, не питання. Зараз роблять аудит, я ж сказав, що звернувся до керівництва Фонду. Попросив, щоб вони зробили аудит у зв’язку з ситуацією і зараз йде аудит цього процесу. Я попросив зробити аудит операцій від першого дня до дня коли це все відбулося і опублікувати звітність. Треба розуміти, що це приватний фонд. Це все одно, що сказати "Зробіть інвентаризацію меблів у своїй квартирі". 

Це очевидно неприбуткова організація зареєстрована, яка діє відповідно до законодавства України. 

Так, вона не зобов’язана публікувати звіт, вона їх здає в податкову.

У будь-якого фонду як у громадської організації неприбуткової, очевидно, є статут і за його дотриманням і витратою коштів цільовою слідкує котролююча система держави. 

Але для цього не обов’язково робити публічний звіт. Розумієте, якби цей Фонд був тим що називається публічним фондом...

Можуть бути нецільові, відповідно до статуту, витрати коштів. 

Це приватний Фонд і він здає звітність у подткову.

Ні. Так не буває. 

Чому не буває?

Там є статут очевидно. Фонд може робити витрати відповідно до статуту. Якщо Фонд робив витрати не відповідно до статут, то це порушення українського законодавства. 

Ну звичайно, якщо він купляв каски, які є спецекспортом. І потрібно отримувати спеціальну ліцензію на каски, бронижилети, щоб їх завезти. 

Навіть приватні Фонди не є закритими для контролю. З боку держави може бути контроль з приводу відповідності витрат до статуту. Ви так трактуєте, що раз це приватний Фонд значить витрати кошт, як інвентаризація меблів. Ні. Статутні завдання і лише на них. 

Я не кажу, що Фонд не здавав звітності. Ми ж зараз говоримо про публічність. 

Про прозорість ми говоримо радше, ніж про публічність.

Звіти Фонд здає і здавав щомісяця. І є орган, який очевидно ці звіти має.Я не знаю. Я не управляв фондом. 

Добре, звідки йшли гроші на виборчу кампанію?

Де?

Партії "УКРОП". По всій Україні, це ж місцеві вибори. 

Ми опублікували близько 90 млн гривень, 83 здається. 

Звідки було фінансування?

Різне. Донори. Коломойський допомагав, я свої гроші витрачав, Філатов витрачав, тобто люди, які могли витрачати на це гроші. 

Тобто це така приватна партія?

Ні, це не приватна партія. Просто у країні нема іншого способу фінансування, ніхто його не придумав. Тоді у нас всі партії приватні. На БПП витрачає Кононенко і Президент, мабуть. Повірте, Юрій Луценко і копійки власної не витратив на вибори партії БПП, чи Чумак або Лещенко з Найємом. Тому звісно партія "УКРОП" на початку її формування є і були донори. Нема у країні іншої системи, коли вона з’явиться, або система фандрайзингу, або система державного фінансування, але вона також збиткова, виходячи з того закону, який вони зараз прийняли. Тоді все і зміниться. Повірте ,я не зацікавлений витрачати свої гроші бескінечно, Бог зна куди, на вітер. 

Давайте підемо далі. Ми дивилися з захпленням фільм про ваше минуле, який представляла Генпрокуратура, заступник така емоційна людина. Там фігурує ринок Озерка. Захоплення ринку Озерка, ваше ім’я багато разів згадувалося під час цього конфлікту, і хоча ви заперечували свою причетність до конфлікту і наголошували на тому, що колгоспний ринок не потрібен Коломойському та групі "Приват", все ж таки загиблий Курочкін стверджував, що їде в Україну для вирішення цього господарського конфлікту саме на ваше запрошення та на запрошення директора ринку Воробйова, якого також було вбито. На вас також здійснювався замах. Інформація щодо захоплення Озерки прозвучала у фільмі СБУ та ГПУ, про що я згадував, який був зроблений після вашого затримання. Можливо, є зараз нагода оновити деталі та висловити припущення, хто стоїть за тими вбивствами та замахами на ваше життя. Напевне у вас є своя версія і своя інформація. Всі Дніпропетровці говорять про ринок Озерка. І стоїть знак рівняння Корбан. 

Я займався Озеркою. Це факт. Ніхто від цього не відмовляється. У двох слова - конфлікт був у наступному. Тут був губернатором пан Яцуба, поставлений Кучми. Пан Яцуба витягнув ринок з власності Облспоживчсоюзу, у власності якого він був. Пан Яцуба якимось неймовірним чином, це була цікава махінація, домігся рішення суду, Фонд держмайна тоді подав до суду і вони домоглися рішення про те, що ринок Озерка, який ніколи не належав Державі, чомусь почав належати фонду Держмайна.

І тоді він в наше місто, яке і без того має свої проблеми, в тому числі і різні кримінальні проблеми, він сюда притягнув пана Курочкіна, це московське угрупування, достатньо бандитське, яке очолював Курочкін, і організував конкурс на одного учасника і фактично продав колективну власніть, якою на той час була Озерка, пану Курочкіну і завів їх туди силовим методом. У кожному місті є якісь свої традиції і знакові місця. Озерка для Дніпропетровська - це знакове місце.

Так, там завжди годувався місцевий кримінал. Це певний символ. Я не акціонер ринку Озерка, про всяк випадок повідомляю, і колектив тоді звернувся до нас за допомогою у цьому конфлікті і цей конфлікт тривав до 2006 року. Дійно, через Озерку у мене стріляли чеченці, який найняв Курочкін. Напередодні його приїзду в Україну, у мене була з ним розмова, я не знаю, може вона навіть десь зафіксована. Я йому сказав, "тобі не варто їхати в Україну, тебе арештують", коли міністром був Луценко.

Мало того ,його потім вбили. 

Так, я розумію.

Хто?

Дивіться, я ж не слідчий. 

Якби ви були слідчим, проти вас не б кримінальної справи. 

Проти мене нема кримінальних справ, доведених. А сьогодні у нашій країни кримінальну справу можна зробити проти будь-якої людини.У Курочкіна було проблеми пов’язані з обленерго - Одеса Облеенерго, Суми Обленерго, Суми Обленерго.  У Курочкіна були проблеми з московським бізнесменом, власником клубу футбольного з Гіннером. Він вчинив замах на його сина. Тому у нього було багато ворогів.

Повернуся до Озерки. В чиїх інтересах ви діяли?

В інтересах колективу. 

Ви кажете в інтересах колективу, а що у цього колективу було достатньо коштів, щоб вас найняти?

Ні. 

Тобто ви на цьому не заробляли?

Ні. Є якісь об’єкти, місця.... Я виріс у центрі міста, я знаю, що таке Озерка з дитинства, бо з дитинства бігав туда, ми жили неподалік від Озерки. Це якесь символічне місце. Я розумів, коли вони прийшли, що вони пусті як барабан. Це дійсно робота, яка принесла багато неприємностей. Я не акціонер Озерки.

А чия вона сьогодні?

Там є колектив. він так і залишився.

А що це за колективна власність?

Колектив, там може є якісь кримінальні угруповання, які увійшли в акціонерний капітал. Мене це не цікавить, чесно. 

Ви все знаєте досконало стосовно цієї історії. 

Я знаю, але це ми вже вивертаємо простирадла. 

Я? НІ. Чекайте, я вас ще раз кажу. СБУ+ГПУ нас ознайомили з цими епізодами. Я лише прошу уточнення. Ви кажете, що там є кримінальні угруповання, так ви тоді мали надати інформацію ГПУ.

Це місцеві люди...

Ви до цього відношення не маєте? 

Абсолютно ніякого. 

Але все знаєте про Озерку?

Звичайно, знаю.

І можете надати інформацію СБУ, ГПУ, якщо вона їх зацікавить?

Впевнений, вона в них є. Це елементарно, бо ринок Озерка оформлений як товариство з обмеженою відповідальністю. 

В мене ще виникало питання, коли на столі показували печатки і складені гроші. Було сказано, що це фіктивні фірми, фірми-одноденки, через які обертаються кошти. Що це за печатки, звідки вони взялися? Що це за фірми для переведння безготівки в готівку?

Зразу акцентую увагу. Дійсно в офісі у нас проводився обшук. Вони вилучили якісь печатки...

Близько 200 печаток.

За 200 не знаю. Не могло такого бути, щоб там було 200. Там були печатки якихось наших підприємств, які знаходилися у бухгалтерії, вони не лежали десь у конвертах заховані. У нас не було 200 печаток, компанії, в нас навіть 100 нема. Дійсно, мені бухгалтер сказала, що вилучили якусь невелику кількість печаток офіційних компаній, які мають коди ЄДРПОУ, їх можна перевірити. Просто сказати, що це фіктивні фірми. Якщо у вас є печатка вашого телебачення, Громадського, її можна вилучити завтра. 

Більше того, весь цей фактаж, який показували, взагалі не фігурує у справі. Коли нам дали у Печерському суді вночі на три години на ознайомлення справу.

Ви можете тоді сказати, що фігурує у кримінальній справі?

У кримінальній справі фігурує 4 епізоди. Переше - звинувачення у позбавленні волі держчиновника Рудика, друге - те саме звинувачення відносно пана Величко, це юрист міськвиконкому, третій епізод - це махінації з коштами Фонду оборони на суму 40 млн грн і четвертий епізод - втручання у виборчий процес. І все це кваліфіковано 31 жовтня як організоване злочинне угруповання. Не зрозуміло, хто організатор, не зрозуміло, хто виконавець. Це все. 

Пов`язані новини