90 хвилин «жиріновщини» у Нью-Йорку, пані Порося, Межигір’я на крилах, як пройшли дебати між кандидатами в президенти США, кого підтримують американські газети і чому це не суперечить традиціям журналістики, а також логічні і не дуже пояснення свого вибору від прибічників бізнесмена Дональда Трампа.

Гілларі Трампа чи Трамп Гілларі – хто кого? Американський журналіст Джош Ковенський та спецкор Громадського Наталя Гуменюк пояснюють найцікавіше з того, що треба знати  про президентські вибори  у США  у третьому випуску програми «ГІЛЛАРІТРАМПА»

ДЕБАТИ ПО-ЖИРІНОВСЬКИ, АБО ХТО ВИНЕН — НЕВІСТКА

Зазвичай саме кандидат від республіканської партії США Дональд Трамп нагадує хулігана, котрий б’є першим. 

На перших президентських дебатах між кандидатами від основних політичних партій США – Демократичної та Республіканської, які пройшли в Нью-Йорку, саме Гілларі Клінтон атакувала по-серйозному.

Колишня держсекретарка вдарила по найболючішому – звинуватила суперника в тому, що він приховує інформацію про свої податки.

«Чому він не показує відшкодування своїх податків? Певно існує кілька причин. По-перше, він певно не такий багатий, як каже. По-друге, він можливо не віддає на благочинність стільки, як удає. По-третє, ми певно не знаємо усього про його бізнес справи, хоча є інформація, що він заборгував 650 мільйонів доларів банкірам з Волл Стріт та іноземним фінансовим установам. А можливо він не хоче, щоб американці, які дивляться цю програму, дізналися, що він не платив федеральних податків. А це значить ні копійки не заплатив ані військам, ані ветеранам, ані на школи, ані на лікарні...»  – підхопила Гілларі Клінтон.

Трамп же поклав на суперницю відповідальність за мало не всі проблеми Сполучених Штатів – від ситуації зі злочинністю до виникнення «Ісламської держави» в Іраку. А коли демократка перепитала: «До кінця цього вечора я опинюся винною в геть усіх бідах», зауважив: «Чом би й ні?».

Колишня перша леді, очільниця головного дипломатичного відомства куди досвідченіша, публіка вимогливіша саме до неї. Зрозуміло, що в Клінтон за плечами кар’єра, а отже відповідальність, тож її легше критикувати, аніж новачка.

Однак річ ще у тім, що Гілларі – жінка, а ці перегони показали, що сексизм нікуди не подівся.

На цьому наголошує і американський комік Стівен Колбер: «Щоб перемогти, Гілларі потрібно бути впевненою, але не зазнаватися, компетентною, однак не занадто розумною, чарівною, однак не лицемірною, показати себе людиною владною, але не істеричкою. Також милою, дружелюбною, авторитетною і… не кашляти. В той же час, Дональду Трампу треба просто не вбити нікого…у прямому ефірі».

Перевірка фактів – ще один важливий аспект дебатів, особливо, коли Трампа нерідко ловлять на брехні. У цьому випадку сатирики віджартувалася, що Клінтон «провалила» фактчекінг, коли на самому початку дебатів сказала: «Дональде, приємно бути тут з тобою».

Клінтон таки заперечувала, що є старожилом американської політики. Такі речі змушують виборця порівнювати її з Дональдом Трампом, котрий почав доводити, що не підтримував війну в Іраку попри те, що це зафіксовано в інтерв’ю початку 2000.

От так виглядав діалог кандидата від республіканців і ведучого дебатів:

Трамп: Я не підтримував війну в Іраку!

Ведучий: У 2002-му.

Трамп: Це просто якась медійна нісенітниця, яку вона розпустила...Чесно кажучи, це нонсенс, який поширюють цей нонсенс, що і зрозуміло, бо вона улюблена кандидатка центральної преси.

Ведучий: Моє питання є… Оскільки ви підтримували...

Трамп: Я був проти! Був проти…Зачекайте хвилинку...Я був проти війни в Іраку!

У багатьох аспектах Дональд Трамп поводиться, мов американський Жириновський і чимало кому подобається така відвертість.

Громадське поспілкувалося з Ніалом Ферґюсоном – відомим політологом та істориком, який працює з Гарвардським та Стендфордським університетами.

Ферґюсон є великим опонентом чинного президента США Барака Обами і пояснив, що така безцеремонність в розмовах і відсутність політкоректності може приваблювати.

«Дональд Трамп – непрофесійний політик. Він представник фінансової еліти, дуже багата людина з Нью-Йорка, яка займається нерухомістю. Він – частина медіа істеблішменту як зірка реаліті-шоу. Тож, скажіть тепер, з якими елітами він бореться? Однак порівняно з Гілларі Клінтон, Дональд Трамп – аутсайдер. Зважаючи на його виступи, ми можемо сказати так. Не проходить і тижня, щоб Дональд Трамп не сказав чогось політично некоректного. Це частина його кампанії. Електорат втомився від політиків, що читають промови з папірця. Люди обожнюють сам факт, що Трампу не пишуть промови, його не фільтрують, він говорить такі речі, які іншим політикам навіть не снилося сказати», – пояснив Ферґюсон.

ПАНІ ПОРОСЯ І ЧОМУ ГІЛЛАРІ – КОРОЛЕВА ЧОРНОГО ПІАРУ

Опонентка влаштувала для Дональда Трампа неприємний сюрприз. Той був засновником відомого конкурсу «Міс Всесвіт».

Гілларі під час дебатів згадала про венесуальську королеву краси Алішіу Мачадо, котра в 1996-му виграла цей конкурс і вперше розповіла, як її принижував Трамп.

Коли вона набрала трохи зайвої ваги той назвав її «пані порося», «домогосподаркою» і змусив її займатися спортом в присутності телевізійних камер. Жінка отримала чимало психологічних проблем та складнощів з харчуванням.  

Цей чорний піар зі сторони демократів виявився дієвим, адже Трамп через лайки на адресу жінок і без того має меншу підтримку серед них, як і серед представників етнічних меншин.

Наступні дебати між кандидатами, які пройдуть 9 жовтня, будуть присвячені расовому питанню.

МЕЖИГІР'Я НА КРИЛАХ

Мало не золотий унітаз, принаймні золота душова кабіна, паски безпеки з золотими деталями, ліжко – так виглядає президентський чартер Дональда Трампа, на якому він літає під час своєї кампанії. Журналісти Huffington Post провели розслідування, яке показало, що таке своєрідне «Межигір’я» оплачується з кишені платників податків.

Кожен кандидат в президенти США має державну охорону, за яку має платити уряд, в жодному разі не приватна компанія.

У надто розкішному літаку залишається мало місця для пасажирів. За законом, якщо охорона займає ¾ площі літака, а офіційна охорона Трампа це куди більше – усю решту оплачує уряд.

Якби Дональд Трамп подорожував простішим, хай і приватним літаком, державні витрати були б меншими.

 

ГОЛОСУЙ ЗА!

Найбільша американська газета The New York Times закликала голосувати за Клінтон. Це означає, що вона забула про принципи об’єктивної журналістики.

В американських друкованих, а тепер ще онлайн медіа, є чіткий розподіл між «Опініями» та «Новинами», які не перетинаються. Ця давня традиція «endorsement» не існує на телеканалах. Однак, в газетах є нормою, а The New York Times завжди за демократів, також віддавала перевагу Клінтон ще коли та змагалася за право бути кандидаткою в президенти з Бараком Обамою у 2008-му.

КАНДИДАТ БЕЗ ГУМОРУ

Гілларі знову не вдалося показати себе людянішою. «Клінтонізм» з людським обличчям аж ніяк не спрацьовує, хоча виборний штаб демократів дуже старається і відправив Гілларі на дуже популярне, але дещо дивне комедійне шоу «Між двох папоротей».  

А її політтехнологи, здається, забули їй пояснити, що це  – сатирична програма. Комік Зак Галіфанакіс ображає і принижує впливових людей. І лише почуття гумору допомагає зберегти обличчя, як це свого часу зробив Барак Обама.

-Я мушу знати: як це бути останнім чорношкірим президентом?

-Серйозно? Як це — відчувати, що ти востаннє говориш з американським президентом?

-Вас напевно, дуже дратує, що ви не можете піти на третій термін.

-Взагалі я думаю, це гарна ідея. Якщо я втретє буду президентом, це вже буде схоже на зйомки третьої частини «Похмілля в Вегасі».

Коли ж ведучий показав ролик Трампа, Гілларі не віджартувалася, а з усією серйозністю висловила претензію, чому той в її присутності показує рекламу суперника.

-На чому ви в першу чергу сконцентруєтеся як президент?

-О, Заку, це буде економіка. Ми мусимо створити більше робочий місць зі зростаючими прибутками. Нам треба, аби економіка працювала для всіх, не лише для верхівки.

-Нам треба зробити...Треба зробити перерву. Нам треба показати нашого спонсора.

-Для чого ви програєте рекламу мого опонента в середині нашого інтерв'ю?

Наступного тижня ГІЛЛАРІТРАМПА слідкуватиме за дебатами кандидатів у віце-президенти США — Тімом Кейном — консервативним юристом, сенатором, що представляє Демократів та Гілларі та не менш релігійним губернатором штату Індіана Майклом Пенсом від республіканців.

/Анна Цигима, Люда Корнієвич, Олександр Тупік

Поділитись: