Життя

Хмельницький Майдан: екс-очільнику місцевого СБУ Крайтору повідомили про підозру

Адвокатка Євгенія Закревська
Життя/Хмельницький Майдан: екс-очільнику місцевого СБУ Крайтору повідомили про підозру
Зберегти
Вигляд
Слідчі військової прокуратури повідомили про підозру колишньому очільнику управління Хмельницького СБУ Віктору Крайтору. Його підозрюють у наданні вказівки стріляти в активістів місцевого Майдану в лютому 2014 року.

Про це повідомила адвокатка потерпілих Євгенія Закревська.

Запобіжний захід Крайтору обиратимуть в Подільському суді 17 грудня.

Його підозрюють за трьома статтями Кримінального кодексу: перевищення влади або службових повноважень, ненавмисне вбивство і ненавмисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень, а також вбивство через необережність.

19 лютого 2014 року через постріли СБУ по протестувальниках загинула 72-річна Людмила Шеремет та Дмитро Пагор.

До 2016 року цю справу розслідувала військова прокуратура Західного регіону, втім після численних звернень потерпілих щодо неефективного процесу, за викриття злочину взявся Департамент спеціальних розслідувань ГПУ, а групу прокурорів очолила Юлія Малашич.

Під час роботи вони виявили порушення в розслідуванні військової прокуратури, що на їхню думку свідчило про небажання її представників встановлювати істину. Військова прокуратура, за даними департаменту спецрозслідувань, не вилучила ключові речові докази, частина з них була втрачена або свідомо знищена, не допитано важливих свідків. Також саме військова прокуратура закрила справу стосовно тодішнього очільника управління СБУ Віктора Крайтора, який, за даними слідства, і давав вказівку стріляти.

Прокурори департаменту провели повторні та нові експертизи та вийшли на ймовірного стрілка — нинішнього працівника Центру спеціальних операцій «Альфа» Управління СБУ у Хмельницькій області Віталія Тарадая.

У червні 2018 року йому повідомили про підозру. Того ж місяця за указом генерального прокурора Юрія Луценка справу забрали в департаменту Горбатюка та передали військовій прокуратурі, департамент реорганізували в управління спеціальних розслідувань ГПУ, а Віталія Тарадая керівництво управління СБУ направило у відрядження до зони ООС, де він знаходиться донині. Повертати його назад керівництво силового відомства не вбачає потреби. Прокуратура оголосила підозрюваного у розшук.

Також прокурори та слідчі реорганізованого департаменту звертались до генерального прокурора з вимогою повернути їм справу, наголошуючи, що саме у військовій прокуратурі гальмували розслідування. Справу повернули слідчим управління спецрозслідувань, спочатку частково, згодом — повністю. Втім, групу прокурорів очолив перший заступник головного військового прокурора Анатолія Матіоса — Сергій Долгополов. Саме він тепер здійснюватиме контроль над слідчими.

У червні співробітнику СБУ в Хмельницькому слідчі спецпідрозділу Горбатюка повідомили про підозру через постріли в активістів місцевого Майдану.

У Хмельницькому 19 лютого 2014 року біля будівлі управління Служби безпеки проводилася мирна акція протесту. Після загострення ситуації невідомі почали бити вікна у скляних дверях будівлі СБУ, через що силовикам віддали наказ застосувати зброю нібито через загрозу штурму. Унаслідок пострілів у натовп дві людини загинули та ще близько десятка дістали поранень різного ступеню тяжкості.

Згодом начальник Хмельницього управління СБУ Віктор Крайтор взяв на себе відповідальність за наказ застосувати зброю проти мітингувальників. Крайтора затримали та взяли під варту, однак у 2015 році він вийшов на волю, його статус обвинуваченого змінили на свідка.

9,5 тисяч свідків та один засуджений — що ми знаємо про «Справу Майдану».

Пов`язані новини