Коли почне роботу Антикорупційне бюро

 - 16 квітня Президент вручив мені два накази. Про створення бюро і про призначення мене на посаду директора. От і все Антикорупційне бюро. Одна людина и два папірця. Ви вважаєте, що я міг би з першого дня ходити і затримувати чиновників? Для того, щоби бюро запрацювало, його треба створити. Для того, щоби його створити, потрібно зробити відкриті конкурси, як це прописано в законі. Навіть, якщо брати Прокуратуру, то там всі конкурси прописані ще у 2014 році, але вони розпочалися тільки зараз.

Як відбувається конкурс на посади в Антикорупційне бюро

- Сама конструкція конкурсу дуже складна. Перше, для того, щоб почати конкурс потрібно назначити ще один конкурс на раду громадського контролю. Оскільки рада громадського контролю делегую трьох представників в конкурсну комісію Антикорупційного бюро. Всі ці процеси відбувалися в травні і 8 червня ми отримали три представника ради громадського контролю і почали проводити конкурс. І фактично конкурсна комісія працює кожен день і в такому дуже напруженому ритмі. На сьогоднішній день вже є перші призначення і ми закінчуємо конкурс на посади 100 детективів.

Як відбувається конкурс на посаду детективів бюро

- Конкурс складається з 4 основних етапів. І ще одного такого напів етапу. Перший етап це тестування на знання законодавства. І випадок з кандидатом-хабарником якраз і показує те, що потрібно декілька етапів перевірки, щоби розглянути кандидата з багатьох боків і лише потім його призначити. Друге це тестування на загальні здібності. Третє це психологічне тестування. Яке набагато ефективніше, ніж детектор брехні. І четвертий етап це співбесіда. І на співбесіді ще плануються творчі завдання. Така конструкція конкурсу дозволяє дослідити кандидата з усіх боків. Чи знає він той закон, за яким він буде працювати? Чи зможе він приймати рішення в стресових ситуаціях.  

Як перевіряють кандидатів на доброчесність

- Це визначається на психологічному етапі – схильність, або не схильність до брехні. Тобто його психологічний портрет. Після того, як він цей тест пройшов, він іде на співбесіду і конкурсна комісія вже може побачити наскільки він теоретично підготовлений, наскільки психологічно. Що він з себе представляє – чи схильний він до брехні. І тільки тоді, коли враховують всі ці етапи тестування, коли він пройшов співбесіду, тоді приймається рішення про те, що, можливо, цей кандидат є переможцем. І після того проходить спеціальна перевірка 9 державними органами, в тому числі СБУ. І тільки тоді директор отримує право на призначення цього кандидата.

Як відбувається етап співбесіди

- Під час співбесіди іде постійний запис. Члени конкурсної комісії не спілкуються окремо з кандидатом. У нас в конкурсній комісії є представники нашого антикорупційного бюро і є представники громадської ради. Перед початком співбесіди, члени конкурсної комісії викладають в інтернет дані про те, що: «Завтра буде проходити співбесіду такий-то кандидат». Вивчають всі публікації про цього кандидата в інтернеті. Потім цьому кандидату надається можливість під час розмови прокоментувати цю знайдену на нього інформацію. Наприклад, хтось розповів, що у цього кандидата батько той-то і той-то, його запитують про батька, надають можливість відповісти на закиди. Це для прикладу кажу, як проходять співбесіди.

Про затриманого на хабарі кандидата на посаду детектива

 - Я думав, що піде бруд. Але я думав, що він піде пізніше. Десь у вересні-жовтні. Але він пішов зараз. Наприклад, той кандидат, якого зловили на хабарі. Той хлопчина прийшов, приніс рекомендацію від керівника. Там дуже прогресивна молода людина за рекомендацією.  Він закінчив Національну академію служби безпеки. І, коли його затримали на хабарі в 40 тисяч гривень, то говорили про нього в ЗМІ постійно по кругу два дні. Зараз намагаються через цю подію скомпроментувати бюро.  Це постійно крутиться в інформпросторі. І вже сьогодні в заголовку я бачу: «В антикорупційному бюро скандал». Який скандал? Зараз найбільше інформаційне навантаження на бюро перед початком роботи. Ви ж не вірите в те, що всі представники влади бажають створення цього бюро? Я не буду називати ці прізвища, але це високого рівня чиновники. Але я готовий до того, що піде сильна інформаційна атака не лише на саме бюро, але й на мене особисто.

Про дружину з якою літав до Лондона

 - Я полетів за рахунок британського правоохоронного органу. Звичайно, якщо це було б питання бюджетних коштів, я би не полетів. Але цікава була поїздка для перейняття досвіду передового. І за власний кошт, в приватному порядку був придбаний квиток для неї. Квиток коштував 17 тисяч гривень. Моя зарплата 65 тисяч гривень. А там був аванс і зарплата, тому я за два місяці отримав доволі значну суму, тому міг собі дозволити. І у моєї дружини в Лондоні проживає сестра. Дружина не була включена до складу делегації. І вона летіла окремо. Я летів за рахунок приймаючої сторони. Було два запрошення – на мене і на мого заступника.

Про повноваження Антикорупційного бюро та Антикорупційної

- Ми здійснюємо розслідування і проведення оперативно-розшукових засобів. Антикорупційна прокуратура здійснює нагляд за детективами, як проводять ці слідчі оперативні дії.

Чи можуть перейти справи хабарників Шапакіна та Корнійця до НАБу?

- Так, можливо ці справи перейдуть до нас. Якщо не встигнуть. Але кожну справу треба розглядати окремо. Я не знаю, скільки там епізодів у цій справі. Якщо там лише хабар, то це не так довго можна розглядати.

Коли будуть перші справи та затримання

- Серпень місяць ми хочемо вийти на призначення. Далі тренінг і першого жовтня перші справи. Але не забувайте, що ще немає і антикорупційного прокурора.

 

Поділитись: