Наприкінці травня абітурієнти України почали складати іспити зовнішнього незалежного оцінювання, а 23 червня отримали останні результати. Журналіст Громадського Сергій Захарченко перевірив на собі організацію процесу та склав тести з чотирьох предметів. Чи можна обійти систему, про що були цьогорічні тести і чи легко скласти ЗНО через роки після закінчення школи – у матеріалі Громадського.

Крок перший – зареєструватися

Якщо ви закінчили школу 7 років тому, як я, то обирати дисципліни краще за принципом «що краще запам’яталося». Я віддав перевагу історії України замість математики, з-поміж іноземних мов обрав англійську, а останньою здавав географію.

Для участь в Зовнішньому незалежному оцінюванні потрібно зареєструватися в базі Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Цьогоріч реєстрація тривала з 6 лютого до 17 березня. Для неї необхідно підготувати комплект документів: паспорт чи ID-картка, два фото та реєстраційна картка, яку можна скачати на сайті УЦОЯО. Якщо школу ви закінчили вже давно, то всі документи надсилайте поштою.

Цього року абітурієнти могли складати тести максимум із чотирьох дисциплін, як і торік. Українська мова та література є обов’язковими для усіх, два інші — на вибір.

Цьогоріч на ЗНО зареєструвалися 223 тисячі абітурієнтів.

Українська мова, металошукач та Шевченко з гречки

Перший тест — з української мови та літератури. Школу можна було обрати. Початок кожного тесту призначений на 11 годину, однак найпізніше о 10:50 абітурієнт уже повинен сидіти в аудиторії. Якщо запізнився – до пункту тестування не потрапиш.

При вході інструктори перевіряють наявність усіх документів: паспорта, сертифікату, який видається абітурієнту після реєстрації та запрошення. Після цього абітурієнт шукає свою аудиторію, на вході до якої знову перевіряють документи. За кожним учасником ЗНО закріплене своє місце.

Перед початком кожному роздають зошит із завданнями. І хоч на їхнє виконання є 180 хвилин — цього разу більшість учасників впорались значно швидше.

Найскладніше для мене було згадати всі сюжетні лінії та конфлікти класичної «шкільної літератури». Мартин Буруля, Кайдаші та їхня груша, козацькі ради та воли, які ревуть, сплелися в один художній твір без автора та року написання.

Неочікувано серйозним був контроль. Поліцейський із металошукачем під час технологічної перерви сканує кожного. Будь-який електронний пристрій (флешка, дріт для зарядки телефону, тим більше сам телефон) є підставою для того, щоб абітурієнт достроково залишив пункт написання тесту, а його результат не був зарахований. 

Така перевірка емоційно впливає на абітурієнта, змушує неабияк хвилюватися.

Я вирішив випробувати систему на суворість. Старший інструктор занотувала марку, серію, колір вимкненого телефону, який знайшов поліцейський у моїй кишені. Мене попросили покинути приміщення. 

За цей тест я отримав заслужений 0.

Англійська без провокацій

Наступний свій тест із англійської мови я вирішив складати без жодних хитрощів. Появу журналістів на пункті інструктори сприйняли з пересторогою. Вже після завершення тестування головний інструктор сказав, що «головною проблемою від час цієї сесії були саме ви (журналісти — ред.)».

Тест із англійської мав дві частини: першу — на знання граматики і лексики та другу — письмову частину, де необхідно було описати уявну ситуацію переїзду в інше місце проживання.

Кумедний текст про новонароджених панд, де треба було вставити у правильній формі пропущені слова, трохи зняв напругу.

Звіритись із правильними відповідями можна онлайн відразу після закінчення іспиту. Я підрахував, що зробив 11 помилок із майже 50 тестових запитань. Однак учасники ЗНО покладаються тільки на остаточний вердикт.

«Буду чекати офіційних результатів, бо краще не надумувати собі, що добре написав, а потім тобі приходить поганий результат», – діляться думками абітурієнти.

Цьогоріч Міносвіти впровадило нову систему вираховування загального балу, коли поріг «склав/не-склав» визначається спеціальною комісією відповідно до загального рівня результатів тесту. Внаслідок цього, бал за тест залежить не тільки від знань конкретного абітурієнта, а всіх учасників ЗНО. Зазвичай, результати тестування оголошують через 5-7 днів від дати складання. Крайній термін - 23 червня, коли на персональлних веб-сторінках абітурієнтів будуть результати за останні іспити.

Результат – 164.

(Не)забута історія України

Передостанній тест — з історії України. Завдання розділені на дві частини: історія ХХ-ХХІ століть та від давніх-давен до кінця ХІХ ст.

Перша частина зараховувалася випускникам шкіл як державна підсумкова атестація і відображає шкільну програму за 10-11 клас. Багато завдань комбіновані, поєднують перевірку знань, скажімо, історичної літератури та історії, або аналіз документу та наслідків, до яких він призвів.

Завдання непрості. Наприклад, дано уривок із договору між урядами Речі Посполитої та УНР. Усі чотири варіанти відповіді на запитання «коли було укладено цитовану угоду?» розсипалися в часовому проміжку між 1918 та 1921 роками. Тому без чіткого знання дати не обійтися. 

Але для багатьох колег-абітурієнтів, до прикладу, було абсолютно не складно впізнати гетьмана Дорошенка в завданні, де просили «вибрати зображення козацького гетьмана, який «визнав протекторат Османської імперії над Гетьманщиною». А хтось із легкістю відрізняв церкву Зішестя Святого Духа в Потеличі від Преображенської церкви у Великих Сороченцях. Як з'ясувалося, є спеціальні посібники із зображеннями пам’яток архітектури, які можуть потрапити в тест. «Це все є в інтернеті, але з книжкою ти їдеш у транспорті, продивляєшся».

«Найпростішими були завдання на встановлення відповідностей. Та про Ольгу, кого вона спалила. Це було легко. Голуби і таке інше. Easy!» — ділилися емоціями абітурієнтки.

Мій результат – 175.

«Шпори» на географії

Завершальний тест із географії мав бути експериментальним у всьому. Попри те, що справу з фізичними картами, глобусом, ґрунтами і економічними особливостями регіонів України я мав ще в шкільному 10 класі, на іспит пішов без підготовки. Хоча багато хто з учасників готувалися з репетитором.

«Географія потрібна для вступу на «Готельно-ресторанний менеджмент», — каже абітурієнтка. — ЗНО з географії в цьому році дуже просте».

Питання про рельєф, сільське господарство і промисловість не лише України, клімат та задачі на визначення регіонального часу можна було вирішити приблизно орієнтуючись у темі. Метод виключення регулярно спрацьовував.

«Все, в принципі, в межах логіки, і якщо дійсно знаєш предмет, то можна добре написати», — запевняли учасники. Однак це не врятувало мене від насмішок колишніх школярів, з якими я звіряв результати, коли я точно не міг вказати область з найбільшими врожаями кукурудзи, чи регіон виробництва чавуну.

Саме на цей іспит я заховав «шпаргалку» в шкарпетку, щоб протягом написання тесту спробувати «скористатися» нею. Металошукач не помітив паперовий аркуш. Тому у вбиральні, наприклад, дуже просто прочитати усе, заховане під одягом. Ми не закликаємо до списування, однак навіть якщо до пунктів тестування приходить поліцейський з металошукачем, нечесний абітурієнт може легко зманеврувати.

Результат – 191.

 

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: