Громадське провело розслідування, яке дає підстави стверджувати, що так звані «таємні тюрми СБУ» дійсно функціонували.

Про існування таємних місць утримання, зокрема, в недіючому ізоляторі Харківського управління СБУ у липні 2016-го повідомили правозахисні організації Amnesty International та Human Rights Watch.  

Журналісти Громадського поспілкувалися з п'ятьма особами, які стверджують, що більше року їх утримували в ізоляторі Харківського управління СБУ без суду та слідства. Трьом із них показали відео, яке відзняли журналісти місцевих харківських ЗМІ під час демонстрації камер ізолятора з ініціативи голови СБУ Василя Грицака.

Усі троє розповіли про деталі, яких не було на відео, відзнятому журналістами харківських ЗМІ. Громадське перевірило ці факти під час візиту до Харківського управління СБУ в січні 2017-го та знайшло деталі тюремного побуту, про які розповідали ці люди.

Також журналісти Громадського перевірили свідчення одного з героїв доповіді правозахисників — Миколи Вакарука. За його словами, співробітники СБУ вивозили його на лікування в обласний клінічний центр — у Вакарука були проблеми з нирками. У лікарні він також перебував під наглядом співробітників СБУ, під вигаданим ім'ям. Журналісти Громадського поїхали до лікарні разом із Вакаруком, там його упізнав персонал та підтвердив, що чоловік лікувався під іншим прізвищем

Служба безпеки України заперечує факт утримання людей без суду й слідства в харківському ізоляторі СБУ. Наявність ремонту в ізоляторі, який офіційно не функціонує з радянських часів, пояснюють тим, що ізолятор готували до ЄВРО-2012, де мали утримуватися іноземні правопорушники.

На запит Громадського Харківського управління СБУ щодо ремонту до ЄВРО-2012, а саме, коли його проводили, хто був підрядником та скільки коштував, редакція отримала відповідь: документи такого типу не зберігаються довше трьох років і вже втрачені. Громадське також отримало відповіді від управлінь СБУ в Донецькій та Львівській областях, де як і в Харкові проходили матчі ЄВРО-2012 — там непрацюючі ізолятори до чемпіонату не облаштовували.

На прохання міжнародних правозахисних організацій військова прокуратура порушила справу за фактом незаконного утримування людей. Лише одного з-поміж усіх людей, що стверджували, що незаконно утримувалися в ізоляторі СБУ, визнали потерпілим. Інші не отримали жодного статусу. У січні 2018-го Громадське звернулося до військової прокуратури із запитом, як просувається розслідування. У відповіді зазначено: справа закрита 10 березня 2017 року за відсутністю складу злочину.

Дивіться розслідування Громадського «Таємний ізолятор СБУ» 15 березня о 19:00, а також читайте на сайті Hromadske.ua. 

 

Поділитись: