Що об’єднує активістів-антикорупціонерів, Міхеїла Саакашвілі, націоналістів із «Національного корпусу» та «Свободи» і представників ЛГБТ? Акція, яку вони спільно проводять завтра під стінами Верховної ради.

Що об’єднує активістів-антикорупціонерів, Міхеїла Саакашвілі, націоналістів із «Національного корпусу» та «Свободи» і представників ЛГБТ? Акція, яку вони спільно проводять завтра під стінами Верховної ради.

Її організували на підтримку так званої «великої політичної реформи» шість громадських організацій, дев’ять політичних партій та 11 народних депутатів абсолютно різних політичних поглядів.

Окрім акції під стінами Верховної ради, організатори обіцяють провести мітинги в 11 регіонах країни. Зокрема в Одесі, Львові, Дніпрі, Харкові, Хмельницькому тощо.

Протестувальники вимагають від парламенту ухвалити три закони, в яких зафіксують нові правила виборів до Верховної ради, скасування депутатської недоторканності та створення антикорупційного суду. Якщо парламент проігнорує ці вимоги, дехто з учасників, зокрема, Міхеїл Саакашвілі, обіцяють зробити акцію безстроковою та вимагати вже дострокових парламентських та президентських виборів.

Про те, хто, чому та як мітингуватиме під Радою — у матеріалі Громадського.

ХТО?

В оргкомітеті акції — представники громадських організацій та політичних партій. Активістів представляють, зокрема, рух «Чесно», Центр протидії корупції, Реанімаційний пакет реформ та «Автомайдан». Політиків — народні депутати з групи «єврооптимістів» Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, Сергій Лещенко, «Рух нових сил» Міхеїла Саакашвілі, «Самопоміч», «Демократичний альянс», «Свобода», «Національний корпус», «Хвиля» та «Європейська партія».

Про акцію повідомляли майже за місяць — 20 вересня на Майдані незалежності активісти та депутати вперше озвучили вимоги учасників майбутнього мітингу. Щоправда тоді серед них іще не було представників націоналістів, зокрема «Національного корпусу».   

Свою участь в акції анонсувало також ГО «КиївПрайд», — ключовий організатор «Маршів рівності» за права ЛГБТ.

«Ми говорили з представниками оргкомітету, із так званого ліберального крила. Від нас буде до десяти людей із прапором нашої організації. Є лише три вимоги, які зазначені в спільному меморандумі. Ми стоятимемо в іншій частині площі, ніж наші «ідеологічні опоненти». Ми плануємо координуватися з поліцією та стояти поряд із ними», — сказав Громадському Зорян Кісь, співзасновник ГО «КиївПрайд».

Під питанням участь в акції партії «Батьківщина». Соратників Юлії Тимошенко немає у переліку організаторів мітингу. Однак, минулої п'ятниці Міхеїл Саакашвілі анонсував їхню участь. У свою чергу, в «Батьківщині» офіційно заявили, що підтримують вимоги акції 17 жовтня, однак про те, чи будуть завтра їхні активісти пікетувати парламент не повідомили.

ЩО ВИМАГАЮТЬ?

В учасників акції три вимоги:

  • Запровадити в Україні пропорційну виборчу систему за так званими «відкритими списками» політичних партій. Нагадаємо, що нині діє змішана виборча система. Вона передбачає обрання половини парламенту за партійними списками, а іншої — у мажоритарних округах. Організатори акції нагадують, що змінити виборче законодавство обіцяв президент Петро Порошенко — це зафіксовано в коаліційній угоді. Іще в грудні 2014 року відповідний законопроект у Раді зареєструвала група народних депутатів від фракції БПП на чолі з Віктором Чумаком (нині позафракційний).
  • Скасувати депутатську недоторканність. Організатори акції вимагають ухвалення законопроекту про скасування депутатської недоторканності. Проект цьогоріч у липні зареєстрували у співавторстві декілька десятків народних депутатів практично від усіх фракцій парламенту. 

Документ передбачає внесення відповідних змін до Конституції, яка наразі гарантує недоторканність народних обранців. Зазначимо, що відповідно до законодавства, корегування Конституції має відбуватися на двох сесіях парламенту. Поза тим у другому читанні зміни має підтримати не менше 300 народних обранців.

Це не не єдиний проект, що пропонує скасування недоторканності. Іще в жовтні 2015 року схожий законопроект у парламенті зареєстрував президент.

  • Створити Антикорупційний суд. Цього вже давно вимагають керівники НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Водночас президент Петро Порошенко каже, що загалом не проти ідеї, але на створення такої інституції може піти не менше двох років, тож пропонує спочатку створити антикорупційні палати в діючих судах. На відміну від перших двох вимог, організатори завтрашньої акції не кажуть, який саме проект підтримують.

3 жовтня цього року в парламенті був зареєстрований відповідний законопроект. Його підготували в тому числі й співорганізатори завтрашньої акції народні депутати Мустафа Найєм, Єгор Соболєв та інші. Однак документ не підтримала Венеціанська комісія. 10 жовтня вона оприлюднила висновок, де запропонувала авторам відкликати проект із парламенту.

Комісія в цілому схвально ставиться до ідеї створення такого суду, проте рекомендує уникати політизації процесу та рекомендує, щоби відповідний проект у парламент уніс президент.

СКІЛЬКИ УЧАСНИКІВ?

У Київській міській державній адміністрації Громадському повідомили, що на 17 жовтня заявки на проведення масових акцій офіційно надіслали одразу декілька партій та громадських організацій. Зокрема «Рух нових сил» анонсував 3000 прихильників, ще 7000 активістів планує вивести «Автомайдан», 700 — Європейська партія. Представники інших організацій і партій, що входять до оргкомітету завтрашньої акції, наразі не надіслали заявок до КМДА. Тож, за попередніми даними, мітинг може нараховувати понад 10 тисяч учасників.

«На 17 жовтня є заявка від «Руху нових сил» на проведення акції біля Верховної ради. Є інші заявки, не всі вони ще сформовані. Заявлені 10-15 тисяч людей. Стільки людей і очікуємо», — розповів заступник голови Національної поліції України — начальник Головного управління Нацполіції в Києві Андрій Крищенко.

Завтра під стінами парламенту та в урядовому кварталі анонсовані ще декілька масових акцій. Громадська організація «Пожежні Чорнобиля» анонсувала, що проведе під парламентом 6000-й мітинг. А лідер партії «За життя» Вадим Рабінович планує вивести 10 тисяч мітингувальників під стіни Національного банку.

ЧОГО ЧЕКАТИ?

Співорганізатори акції підкреслюють — вона носитиме ненасильницький характер. Відповідний пункт зафіксований і в їхньому спільному меморандумі.

«Як політик я маю висувати реальні вимоги – очищення влади. Що ж стосується моїх бійців і побратимів – вони будуть здійснювати охорону громадського порядку. Якщо будуть спроби «тітушок у погонах» заважати волевиявленню людей, то ми будемо намагатися це зупиняти», - заявив у коментарі Громадському народний депутат від «Самопомочі» Семен Семенченко.

У свою чергу начальник Головного управління Нацполіції в Києві Андрій Крищенко переконує – завдання його підлеглих завтра – надати право людям висловити свою позицію, реалізувати право на мирний протест. «Доки він, цей протест, проводитиметься законним способом — буде безпечно», — каже він та додає, що у підтриманні правопорядку на акції будуть задіяні 3,5 тис. правоохоронців.

Акція на підтримку «великої політичної реформи» може завтра не припинитись. Так, Міхеїл Саакашвілі повідомив Громадському, що у разі, якщо парламент не виконає висунуті вимоги, частина мітингувальників може розбити палатки на площі перед Радою, а інша частина повернеться у регіони, щоб проводити акції там. Водночас депутати, з числа співорганізаторів акції не виключають, що залишаться на ніч у сесійній залі, щоб вимагати ухвалення вимог учасників акції.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile