«Паростки» — перший в Україні театр, де грають актори із психічними та розумовими порушеннями. Громадське презентувало цей фільм рік тому в Мистецькому арсеналі в межах проекту «Особливі» і сьогодні, в День людей із синдромом Дауна, публікує його у відкритому доступі.

За півгодини у приміщенні спілки матерів «Сонячний промінь» актори театру «Паростки» мають розпочати репетицію. З вулиці чути гамір, який посилюється, щойно двері відчиняє Дана.

З порогу дівчина міцно обіймає нас і голосно сміється. Вона бачить нас уперше: «Тут у нас телевізор, а тут ми граємось, а тут — наші фотографії з вистав. Оце — «Муха», це — «Стіна» (назви вистав — ред.).

Поки Дана проводить екскурсію, у залі із темними завісами уже збираються інші актори. Як тільки з'являється режисер Віталій, усі займають свої місця.

Вадим одягає великі товсті окуляри, сідає за стіл, бере ручку та великий зошит. Сьогодні він стенографує, повільно і старанно вимальовуючи великі літери на папері. Саша готує реквізит, із серйозним виглядом розставляє стільці.

«Нас називають, як би це м'якше сказати, дебілами. Але це не так. Ось, подивіться на стіну. Це стіна наших вистав. І ви хочете сказати, що я дебіл?», — каже один з найдосвідченіших акторів Саша Стешенко, вказуючи обома руками на настінні фотографії: «Я грав сам себе у двох фільмах, один з яких «Плем'я». Я так довго до цього готувався...». 

За декілька хвилин — все на своїх місцях і хлопці ховаються за кулісами.

«Почали», – чути голос режисера.

Як режисер Віталій Любота разом із колегами знайшов спосіб інтегрувати своїх підопічних у повсякденність завдяки мистецтву і що таке арт-терапія — дивіться у фільмі.

Поділитись: