Розслідування / Корупція

«Угода на мільйон»: як чиновник «Укртрансгазу» опинився в списку Paradise Papers

20 листопада, 2017 17:33
Розслідування/Корупція/«Угода на мільйон»: як чиновник «Укртрансгазу» опинився в списку Paradise Papers
Зберегти
Вигляд
lead
Сергій Олексієнко — один з кількох українців, чиї прізвища спливають у Paradise Papers.

Сергій Олексієнко, колишній фінансовий ділок, який обіймав різні посади в українській газовій та нафтовій промисловості, минулого року заснував офшорний фонд з метою уникнути державного валютного контролю. Це випливає з отриманих журналістами «Слідства.Інфо» документів.

У 2016 році Олексієнко планував скористатися послугами юристів з острова Мен, щоб перерахувати 1 мільйон доларів на рахунки фонду. Про це свідчить низка документів, доступ до яких отримала німецька газета Süddeutsche Zeitung, і поділилася з колегами з Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) і Проекту репортажів на теми організованої злочинності й корупції (OCCRP), партнерами якого є «Слідство.Інфо».

Олексієнко — один з кількох українців, чиї прізвища спливають у цих документах.

Він заперечує, що мав такі наміри, й заявляє, що не переказував гроші в офшор. За його словами, фонд ніколи не використовувався для жодних завдань, й нині закритий.

Фонд Олексієнка під назвою Pioneer Foundation заснували на острові Мен 25 січня 2016 року. На фото — Сергій Олексієнко. Фото: Сергій Нужненко/УНІАН

Наразі невідомо, чи транзакція таки відбулася. Серед документів, які опинилися в розпорядженні преси — записи й електронне листування двох юридичних компаній, Appleby з острова Мен й української Avellum Partners.

Згідно з отриманою інформацією, Олексієнко хотів обійти обмеження, запроваджені Національним банком України. На той час такі грошові перекази були незаконними — українська влада намагалася стабілізувати гривню. З часів краху комуністичного режиму, подібні обмеження руху капіталу не є чимось дивним для країни, яка бореться з відтоком капіталу.

Документи свідчать, що Олексієнко намагався створити офшорний фонд на острові Мен, «податковому раї» в Ірландському морі. Він не є частиною Великої Британії чи ЄС, хоча його мешканці — британські громадяни.

Посадовці острова Мен запевняють, що трансформують його з «податкового раю» на центр високих технологій, який спеціалізуватиметься на електронних стартапах і криптовалютах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Темний шоколад» Петра Порошенка: про що говорять документи «райських островів»

«Геніальна» схема

7 грудня 2015 року Вадим Медведєв, партнер Avellum Partners, надіслав електронного листа юридичній компанії Appleby з проханням якнайшвидше зареєструвати фонд для Олексієнка.

«Кошти, які переказуватимуть на рахунки фонду, надійдуть від іноземної (не української) структури, афілійованої з банком Клієнта», — написав Медведєв.

За два дні Андрій Гуменчук, інший партнер Avellum, уточнив, що на рахунок фонду перерахують суму «приблизно в 1 мільйон доларів». За два тижні Гуменчук роз’яснив, як фінансуватиметься фонд: «Фонд отримає позику від Loki Assets L.P., структури, афілійованої з «Альфа-банком».

Компанія Loki Assets зареєстрована у Великій Британії у 2015 році на адресу в Единбурзі, Шотландія. На цю ж адресу зареєстровані майже 2600 інших фірм. Її власниками є компанії у двох загальновідомих офшорах — Белізі та на Сейшельських Островах.

«Гарантією позики буде депозит Клієнта в українському «Альфа-банку», — продовжив представник Avellum. — Сторони підготують документи, які дозволять банку надати депозит Клієнта замість стягнення позики. Клієнт, своєю чергою, надасть Фонду лист-підтвердження відсутності претензій до Фонду. Крім того, Loki Assets L.P. надасть листа про відмову від претензій».

За допомогою цієї комплексної структури Олексієнко хотів фактично видати позику самому собі через Велику Британію. Це дозволило б уникнути надсилання грошей з України напряму.

В електронному листі партнер Avellum пояснив, що така схема необхідна з огляду на встановлені Україною обмеження на переказ готівки.

На запит додаткової інформації з боку Appleby, відповів: «В Україні існує загальний регулятивний режим з валютного контролю, який вимагає отримання індивідом спеціальної ліцензії Національного банку України для переказу коштів за кордон. Проте на даний момент Національний банк заборонив перекази за кордон навіть тим особам, які отримали спеціальні ліцензії. Ці тимчасові обмеження діють уже понад рік і невідомо, коли їх знімуть».

Схема, яку ораганізували юристи Avellum, пояснивши, що вона необхідна з огляду на встановлені Україною обмеження на переказ готівки

Незважаючи на обмеження, Appleby погодився продовжити співпрацю з клієнтом. Листування тривало й під час різдвяних свят. Фонд Олексієнка під назвою Pioneer Foundation заснували на острові Мен 25 січня 2016 року.

На журналістський запит Avellum надав таку відповідь: «Компанія надає юридичні послуги клієнтам згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку України».

Журналістка «Слідства.Інфо» зустрілася з Олексієнком, щоб дізнатися про деталі оборудки.

«Я не знаю, у чому її суть, ця схема не має нічого спільного зі мною, — відповів Олексієнко й додав: — Треба бути генієм, щоб створити щось подібне».​​

Невикористаний фонд?

До того, як стати держслужбовцем, Олексієнко мав успішну кар’єру як стратег розвитку бізнесу в інвестиційному банку, а також інвестиціях в приватний капітал.

У липні 2014-го почав працювати в державній компанії «Нафтогаз». Наразі працює в «Укртрансгазі» — дочірньому підприємстві «Нафтогазу».

6 жовтня Сергій Олексієнко зустрівся з журналісткою OCCRP в італійському ресторані, неподалік головного офісу «Укртрансгазу». На питання, чому проміняв потужну фінансову роботу на низькооплачувану службу в держустанові, не захотів відповідати прямо. Але підкреслив, що його завдання там були практично такі ж самі: пошук фінансування.

Олексієнко відмовився казати, скільки йому платить держава. Прес-служби «Укртрансгазу» й «Нафтогазу» також не надали цієї інформації «Слідству.Інфо».

Одягнений у строгий костюм, Олексієнко справляє враження прямолінійної, привітної людини. Він запевняє: йому нема чого приховувати. Коли OCCRP показав йому Сертифікат про реєстрацію «Pioneer Foundation» на острові Мен, відповів, що фонд уже розпустився.

Відтак дістав телефон і зателефонував Медведєву — адвокатові з фірми Avellum, — який допомагав створювати фонд (а також допоміг Петру Порошенку з офшорними структурами, пов’язаними з корпорацією Roshen).

Під час телефонної розмови, Олексієнко попросив Медведєва підтвердити, що фонд уже неактивний і фактично не працює. OCCRP удалося особисто поспілкуватися з Медведєвим пізніше, 10 жовтня. Той запевнив, що Avellum «не обговорює справи клієнтів з третіми особами» і не коментуює їх.

У лютому 2017-го Національний банк України відмінив обмеження на закордонні платежі, а Pioneer Foundation розпустився 18 квітня 2017 року, розповідає Олексієнко.

«Нам більше не потрібна була ця компанія — Національний Банк уможливив перекази грошей закордон».

То яку діяльність провадив фонд упродовж 15 місяців свого існування?

Олексієнко не надав чітких пояснень. Він погодився, що схема, описана в комунікаціях Avellum, виглядає так, ніби створена для уникнення контролю за валютою, але запевнив, що вона належить не йому.

«Це можна класифікувати, як переміщення грошей закордон, але я не знаю, звідки це з’явилося. Я з цим не пов’язаний. І я не знаю, чи існувала [ця схема] насправді чи ні».

Олексієнко відмовився казати, скільки йому платить держава. Прес-служби «Укртрансгазу» й «Нафтогазу» також не надали цієї інформації «Слідству.Інфо». screenshot з відео

Він також надав конфліктуючі відомості про свої відносини з «Альфа-Банком».

«Я не мав депозитів в “Альфа-Банку” і не давав нікому застав, — сказав він. — Ніхто не мав права знімати мій депозит». Але всього годиною раніше він стверджував, що має депозитний рахунок в «Альфа-Банку».

У банку ж заявили, що станом на 12 грудня 2015 року в Олексієнка було шість різних рахунків, відкритих у 2012, 2013 та 2015 роках у доларах США, євро й гривні.

На Кіпр

Після створення Pioneer Foundation знадобився банківський рахунок. В Appleby заявили, що жоден банк на острові Мен не відкриває рахунки громадянам України, тому фокус перемістився на кіпрські банки.

У квітні 2016 року Appleby надіслав кур’єром заявку в Банк Кіпру. Вона підписана Олексієнком, його дружиною й 6-річним сином — бенефіціарами Pioneer Foundation.

Олексієнко каже, що таких рахунків не відкривав. А Банк Кіпру заявив, що не передає інформацію про клієнтів задля захисту конфіденційності. Він пообіцяв надати журналістам «Слідства.Інфо» підтвердження цієї вимоги, але надав тільки лист від Appleby, в якому йдеться, що Pioneer Foundation рахунків ніколи не відкривав. 

Олег Чурій, заступник голови Національного банку України каже, що банки несуть відповідальність за припинення незаконних операцій.

«Банк, який контролює такі операції, просто не пропустить транзакцію, — стверджує він. — Це має бути припинено на рівні комерційного банку».

У цьому випадку «Альфа-банк» був комерційним банком, але на запит «Слідства.Інфо» він не відповів.

За словами Чурія, якщо фізична або юридична особа проводить операцію, заборонену чинним законодавством України, штраф — це повна сума транзакції. У випадку Олексієнка, якщо така транзакція дійсно була проведена, штраф становив би 1 мільйон доларів.

/Олена Логінова

Матеріал Центру розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP)

Пов`язані новини