УКРАЇНА

Індустрія гостинності: як працює хостел — БІЗНЕС-ПЛАН

5 червня, 2017 13:35
УКРАЇНА/Індустрія гостинності: як працює хостел — БІЗНЕС-ПЛАН
Зберегти
Вигляд
Як відкрити успішний хостел в Україні? Як заробити на своїй квартирі? Хто впливає на рейтинги хостелів в інтернеті і навіщо адміністраторам потрібні «чорні списки» — з’ясовуємо у Бізнес-плані.

Вирушаючи за кордон, ви можете зупинитися:
— у готелі — $100;
— у квартирі через Airbnb — $30;
— у місцевого жителя через каучсерфінг — безкоштовно;
— або в хостелі — $8.

Або ви нікуди не їдете, а самі хочете приймати туристів у власній квартирі. Для цього її можна:

— здавати в оренду довгостроково, заробляючи $2000 на рік;
— подобово, розраховуючи на дохід $2500;
— або побудувати хостел і спробувати збагатитися на $10 000.

Євген Лавренюк, 29 років, за освітою — економіст. Відвідав 40 країн і побував у 200 хостелах. Любить сквош.

Ігор Ферберов, 29 років, за освітою також економіст. Захоплюється пілотуванням літака й полюванням. Разом вони — засновники мережі Dream House Hostel.

Рік заснування: 2012
Де: Київ, Україна
Форма власності: ТОВ
Кількість працівників: 25
Середня вартість проживання на добу: $6
Туристів на місяць: 700–800 людей

Вони розпочали із хостела у звичайній квартирі і вже за 10 місяців він цілком окупився. Квартирний хостел став лише репетицією до наступного проекту. Його і почали будувати. Усі будівельні роботи були в самому розпалі, а до початку Євро-2012 залишалося 6 місяців, але коштів не вистачало.

Відступати назад уже не можна було. Шукали $60 000, тоді Євген з Ігорем пішли на крок, який геть не рекомендується жодному бізнесменові. Вони почали продавати місця в ще не зведеному хостелі зі 100% передоплатою... і продали їх усі.

У результаті новий хостел, розміщений в окремій чотириповерховій будівлі та площею 840 кв. м, став у 10 разів більшим і в 20 разів дорожчим за перший квартирний хостел. Євген та Ігор назвали хостел, про який так довго мріяли, — «Дрім Хаус Хостел».

screenshot з відео Громадське

З $450 000 стартових інвестицій $90 000 витратили на капітальний ремонт: заливку підлоги, розведення комунікацій. $90 000 коштувало будівництво кафе під ключ.

Комплектація хостела: меблі, ліжка, постільна білизна, витратні матеріали, техніка коштували $70 000. Найбільші інвестиції — $120 000 витратили на комунікації: електрика, вентиляція, сантехніка, трубопровід. Решта витрат становили $80 000.

screenshot з відео Громадське

Основний дохід хостела — продаж номерів. За найсприятливіших умов продажів, один приватний номер вартістю $35 може давати $1085 на місяць. У Дрім Хаус 15 таких номерів, це близько $16 000. 11 загальних номерів можуть дати в касу хостела близько $20 000. Разом за найсприятливіших умов увесь номерний фонд із 26 кімнат може дати близько $36 000 на місяць.

screenshot з відео Громадське

До речі, перший у світі хостел з'явився в 1909 році, у німецькому містечку Альтена. Заснував його педагог Річард Ширман, який постійно возив на екскурсію учнів до цього міста. Виникала потреба десь ночувати, тому Ширман обрав для цього школу. Ліжками слугували солом'яні мішки.

У 60-х роках XX століття рух хіпі суттєво збільшив попит на хостели. У хіпі було небагато грошей та приблизно стільки ж вимог на комфортні умови. На початку 1990-х років авіакомпанії-лоукости Ryanair та EasyJet запустили польоти за низькими цінами, що також дало чималий імпульс до розвитку хостелів по всьому світу.

На 2017 рік у світі нараховується близько 5000 хостелів більш ніж у 60-ти країнах

Що ж таке хостел: гуртожиток, готель чи комунальна квартира подобово? В Україні немає чіткого визначення поняття «хостел». Як і немає законодавства, яке б регулювало діяльність хостелів.

Підрахувати точну кількість хостелів в Україні станом на 2017 рік складно. На hotels24.ua зазначається, що в Києві — 61 хостел, у Львові — 52. За даними booking.com ситуація така: у Києві — 96 хостелів, у Львові — 81. Зовсім інша інформація на сайті hostelworld.com: у Києві — 36 хостелів, у Львові — 34.

У 2014 році ринок хостелів через військові дії обвалився і суттєво змінився. Іноземні туристи припинили відвідувати Україну, а українці, які були вимушені покинути окуповані території, почали масово переїжджали в нові міста. Так, на ринку з'явився новий запит на недороге житло: у Києві та інших великих містах один за іншим відкривалися квартирні хостели.

Але вони докорінно відрізнялися від таких хостелів, які відкрили Євген та Ігор. Тут не було особливої атмосфери та готельних стандартів; такі хостели пропонували ліжко-місця за 50 грн на добу і за 800 грн на місяць.

screenshot з відео Громадське

Наприклад, це хостел в центрі Києва «Дюковский», розміщений у трикімнатній квартирі площею близько 80 кв. м. Тут 22 ліжко-місця і три варіанти вартості проживання: доба — 100 грн, тиждень — 500 грн, місяць — 2000 грн.

Бюджетні хостели здебільшого розміщують рекламу на стовпах, у вагонах поїздів метрополітену, розклеюючи паперові оголошення, не сплачуючи за рекламні послуги. Не платять за неї й інші хостели, розміщуючи оголошення на міжнародних порталах booking.com і hostelworld. Однак ці портали беруть комісію з кожного бронювання клієнта в хостелі, яка в середньому становить 15%.

За якими критеріями один хостел опиняється у верхній частині списку пропозиції? Головний критерій — це рейтинг, який формують відгуки туристів.

Стартові інвестиції на великий хостел починаються приблизно від $400 000, а терміни окупності можуть тривати від 3–5 років. Відповідно, річний прибуток становить близько $100 000.

Квартирний хостел відкрити значно простіше: достатньо підписати довгострокову орендну угоду і закупити весь інвентар. Стартові витрати оцінюються близько $2000–5000, а терміни окупності — від року до двох років. Прибуток від квартирного хостела може становити від $5000 до $000.

Крім усіх проблем на ринку, до Верховної Ради подали законопроект авторства кількох депутатів, який забороняє хостелам, банкам, офісам, готелям та іншим об'єктам працювати в житловому фонді з найманими працівниками. Якщо закон ухвалять, бізнесу доведеться шукати собі нову прописку.

ДИВІТЬСЯ УСІ ВИПУСКИ ПРОГРАМИ БІЗНЕС-ПЛАН

«Бізнес-план» — проект Hromadske.ua спільно з Currenttime.tv про реальні історії з життя малого та середнього бізнесу в Україні.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Пов`язані новини