Російський «цар» і «мама» Європи: як складалися стосунки Путіна і Меркель

Ангела Меркель та Володимир Путін 2 травня зустрічаються віч—на—віч уперше за два роки.

Ангела Меркель та Володимир Путін 2 травня зустрічаються  віч-на-віч уперше за два роки. З 2005-го, відколи Меркель стала федеральним канцлером, лідери двох держав бачилися десятки разів, і ще частіше спілкувалися телефоном. Однак, збудувати довірливі взаємини їм так і не вдалося. Ба більше – напруга у стосунках Путіна та Меркель від початку війни в Україні тільки зростає.

Є свідчення, що Кремль робить усе, аби партія Меркель зазнала поразки на виборах у Німеччині восени цього року. Чого чекати від перемовин лідерів найвпливовіших країн континенту і якими були їхні попередні зустрічі – розбиралося Громадське

Прогрес в українському питанні внаслідок зустрічі Ангели Меркель та Володимира Путіна в Сочі навряд чи буде. «Путін дуже впевнений у своїй правоті, а канцлерка наполягатиме на власній позиції, – сказав в інтерв’ю Financial Times Гернот Ерлер, спеціальний посланець німецького уряду в Росії. – Ми дуже критичні щодо анексії Криму і боїв на Сході України. Однак, хочемо й далі підтримувати діалог з Росією. Тому канцлерка продовжує говорити з паном Путіним».

Ангела Меркель продовжує дипломатичні перемовини з російським президентом, попри особисту недовіру та неприємні інциденти під час попередніх зустрічей. І хоч Меркель чудово говорить російською, а Путін – німецькою, знайти спільну мову у ключових питаннях сторонам надзвичайно важко.

Меркель, яку німці лагідно прозвали «Mutti» (мама), є відданою захисницею об’єднаної Європи і демократичних цінностей – домовитися з нею російському «царю» Путіну дуже складно.

2001. Перше знайомство: «Цьому хлопцеві довіряти не можна»

Новий президент Росії, про якого ще донедавна ніхто не чув, виступає у німецькому Бундестазі. Ідеальною німецькою він говорить про світ, який змінився після атак 11 вересня, про солідарність Росії з Америкою та європейський вектор Москви. Німецькі парламентарі аплодують йому стоячи, канцлер і близький друг Путіна Герхард Шрьодер задоволено хитає головою. Непоказна депутатка в синьому піджаку, яка сидить у другому ряду, повертається до колеги поряд і шепоче йому на вухо: «Це типова промова в стилі КДБ. Цьому хлопцеві довіряти не можна». Ім’я цієї жінки – Ангела Меркель.

Меркель народилася і виросла у Східній Німеччині, там вона вивчила російську. Путін працював у КДБ у Дрездені – звідти його ідеальна німецька вимова. У 2001 році ще ніхто не уявляв, що Ангела Меркель стане канцлеркою Німеччини, та коріння її недовіри до Путіна сягає саме цієї промови у Бундестазі.

2006. Путін в гостях у Меркель: «Вбивця!»

Одна з перших зустрічей Путіна з канцлеркою Меркель відбулася у Дрездені за кілька днів після вбивства журналістки Анни Політковської. Німці влаштували російському президентові холодний прийом – демонстранти кричали «Вбивця!» на його адресу.

Ангела Меркель на прес-конференції заявила, що шокована звісткою і закликала Путіна ретельно розслідувати вбивство. Президент Росії, який у перші два дні після злочину ніяк не відреагував на нього, був змушений прокоментувати. Він заявив – вбивство журналістки завдало російській владі більше шкоди, ніж її статті.

Той візит запам’ятався також сумнівним компліментом Путіна на адресу Меркель. Він відзначив, що німецька канцлерка – дуже хороша слухачка, «рідкісна риса для жінки».

Ангела Меркель (ліворуч) на прес-конференції у Дрездені 10 жовтня 2006 року заявила, що шокована звісткою про вбивство російської журналістки Анни Політковської і закликала Володимира Путіна (праворуч) ретельно розслідувати вбивство Фото: Matthias Henkel/EPA

2007. Перший візит Меркель до Росії: хто випустив собаку?

На початку 2007-го року Ангела Меркель зустрічається з Володимиром Путіним в його резиденції в Сочі. Раптом під час розмови до кімнати заходить чорний лабрадор Путіна Конні. Пес обнюхує коліна Меркель: на обличчі канцлерки — суміш переляку, невдоволення і здивування. Меркель не любить і боїться собак – у 1995-му її вкусив пес. Президент Росії зручно вмостився у кріслі і спостерігав за реакцією гості.

Цей індицент викликав обурення німецької преси та публіки, а Меркель пізніше сказала репортерам, що таким чином Путін самостверджується. «Я розумію, чому він так зробив – щоби довести, що він чоловік. Він боїться власних слабкостей. Росія не має нічого, ні успішної політики, ані економіки. Це все, що в них є». Екс-президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес в коментарі New York Times назвав випадок із собакою «класичною витівкою КДБ».

Сам Путін в інтерв’ю німецькій газеті Bild минулого року сказав, що інцидент із собакою був випадковістю, а про страх Меркель він нічого не знав. «Навпаки, я хотів зробити їй приємне», – запевняв Путін.
Прикметно, що під час першого візиту Меркель до Росії – у 2006-му – російський президент подарував їй м’яку іграшку-собаку.

У 2007 році під час візіту Меркель до Москви на офіційній зустрічі двох президентів до них приєднався чорний лабрадор Путіна Конні, чим дуже злякав німецьку канцлерку, яка боїться і не любить собак Фото: Dmitry Astakhov/EPA 

2013. Путін жартує

Зустріч і спільна прес-конференція Путіна та Меркель під час Петербурзького міжнародного економічного форуму запам’яталася жартом російського президента. Говорячи про Європейський Союз та як, на його думку, він повинен функціонувати, Путін провів несподівану паралель: «Хоч як би ти не діяв під час першої шлюбної ночі, результат має бути тим самим». Меркель, знайома з мачо-риторикою Путіна, посміхнулася. Згодом російські онлайн-медіа активно поширювали змонтоване фейкове відео – де вона реагує на жарт кам’яним виразом обличчя.

На економічному форумі у Петербурзі Путін невдало пожартував Фото: Anatoly Maltsev/EPA

2014. Початок «нормандського формату»

6 червня 2014 року Путін і Меркель зустрілися в Нормандії – вперше після анексії Криму та початку агресії Росії на Донбасі. Канцлерка вітала російського президента, «як сердита хазяйка, стиснувши губи та звівши докупи брови», зазначає The New Yorker. Незадовго до того відбувся саміт Великої сімки, на який Росію не запросили. Путіна дратує політична ізоляція, він не любить залишатися осторонь, розповів виданню помічник Меркель, – саме тому канцлерка обрала таку тактику.

Канцлерка Німеччини жорстко говорить із російським президентом і пояснює, що поведінка його країни неприйнятна. Водночас вона намагається зрозуміти логіку та позицію Путіна. Ангела Меркель виступила однією з ініціаторок запровадження санкцій проти Росії, і наполягала на їхньому розширенні після катастрофи малайзійського «Боїнга» над Донбасом.

На першій зустрічі у«нормандському форматі» у Франції Ангела Меркель жорстко говорила із Володимиром Путіним і заявила що анексія Криму та початок агресії Росії на Донбасі є неприйнятними Фото: Regis Duvignau/POOL/EPA

2015. Меркель на святкуванні Дня перемоги в Москві

Остання дотепер зустріч Путіна з Меркель віч-на-віч відбулася рівно два роки тому. Попри відмову більшості європейських лідерів приїхати на святкування Дня перемоги до Москви, канцлерка Німеччини таки прийняла запрошення взяти участь у другому дні урочистостей. Ангела Меркель поклала квіти до пам’ятника невідомому солдатові і закликала Путіна до співпраці задля розв’язання конфлікту в Україні.

На прес-конференції, стоячи поряд із російським президентом, Ангела Меркель назвала анексію Росією Криму «злочинною». Недивно, що посмішок на обличчях обох лідерів під час цієї зустрічі фотографи не зафіксували.

На спільній прес-конференції у Москві у 2015 році німецька канцлерка назвала анексію Росією Криму «злочинною» Фото: Sergei Ilnitsky/EPA

Підписуйтесь на наш канал в Telegram