Магазину «Емпоріум» доведеться з’їхати з будинку на Грушевського, 4. Інститут української мови Національної академії наук планує розірвати контракт з орендарем. Власник магазину зафарбував революційні графіті з портретами Тараса Шевченка, Івана Франка та Лесі Українки.

Магазину «Емпоріум» доведеться з’їхати з будинку на Грушевського, 4. Інститут української мови Національної академії наук планує розірвати контракт з орендарем. Власник магазину зафарбував революційні графіті з портретами Тараса Шевченка, Івана Франка та Лесі Українки.

Що сталося?

Зранку 3 вересня графіті «Ікони революції» замалювали. Користувачі Facebook зафіксували, що в цей час там був і власник магазину Ігор Доценко. На Facebook-сторінці він написав: «Не треба підносити трафаретну творчість у ранг мистецтва. Це типовий стріт-арт, який час від часу прибирають комунальні служби. Так що заспокойтеся і не здіймайте бурю у стакані».

Це обурило представників націоналістичних організацій. Близько 15:00 вони прийшли під стіни крамниці. За їхніми словами — хотіли поговорити з власником про відновлення портретів. Однак, магазин був зачинений. Тоді протестувальники розбили вікна і закидали крамницю яйцями.

Фото: Інна Соколовська/УНІАН

Який статус у «Ікон революції»?

Графіті з’явилися на будівлі інституту 10 лютого 2014-го. А вже в жовтні Міністерство культури внесло будівлю до пам’ятки місцевого значення, як місце протестів і загибелі учасників Революції Гідності.

Це означає, що навіть фасад і малюнки на ньому мають зберігати той самий вигляд, який вони мали на момент внесення до реєстру. Будь-які зміни треба погоджувати з відділом культури органів місцевого самоврядування. Окрім того, на чиновників покладається обов’язок слідкувати за станом будівлі.

Крамниця «Емпоріум» знімає внутрішню площу будівлі інституту НАН, а отже не мала права втручатися у вигляд фасаду. У інституті кажуть, що в угоді з орендарем не було ні слова про зовнішній вигляд будівлі.

Відповідно до закону, орендарям чи навіть власникам місцева влада мала повідомити про статус пам’ятки.

«Орган охорони культурної спадщини має укласти спеціальні договори, де буде прописано, що можна робити, а що — ні. Але закон передбачає: якщо цього не зробили, це не звільняє власника або орендаря від відповідальності за пошкодження чи знищення пам’ятки», — розповів Громадському Тимур Бобровський, член Міжнародної ради з охорони пам’яток та культурних місць.

Чи будуть відновлювати «Ікони революції»?

Оригінальні графіті намалював художник із псевдонімом «Соціопат». Він згодився відновити портрети, але за певних умов.

«Ніхто з представників державних інституцій, окрім простих українців, не звертався до мене з проханням відновити картини. Сподіваюсь, Ви розумієте, що самовільне відновлення в даній ситуації неможливе. Я обіцяю Вам усім, що відновлю Трилогію, як тільки ситуація набуде правильного розвитку», — написав «Соціопат» на сторінці у Facebook.

Попри згоду автора, чиновникам необхідний деякий час, щоб обміркувати, яким чином відновити пам’ятку.

«Чи це буде просто реставрація існуючого, що, можливо, кращий варіант. Чи це буде нанесення відновлених зображень. Автор має трафарети і може в повній мірі їх відновити. У жодному випадку це відновлення не вважатиметься якимось актом вандалізму. Ми над цим працюватимемо і подумаємо, який варіант буде кращим», — розповів Володимир В’ятрович, голова Інституту національної пам’яті.

Графіті «Ікони революції» на стіні магазину «Емпоріум» (архфіне фото лютого 2014 року) Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Що буде з магазином?

Напередодні власник написав у себе на фейсбуку, що крамниця припинила роботу. Утім, пізніше допис зник з його сторінки. Представники інституту заявляють, що намагаються зустрітися з власником, щоб обговорити умови припинення договору. Однак той зустрічі уникає.

«Угода вже фактично розірвана. Ця людина не працюватиме там. Ми далі не пролонгуємо цієї угоди. Але є також юридичні засади, на підставі яких ми можемо розірвати договір», — заявив Павло Гриценко, директор Інституту української мови НАН України.

Хто претендує на приміщення?

Його хочуть отримати музейники і зробити там експозицію.

«Крамниця, яка познущалася над нашими ідеалами, думаю, не має більше права знаходитися в цьому приміщенні. Ми ініціюватимемо, щоб Академія наук, Інститут української мови передали в оренду приміщення Національному музею Революції Гідності», —  сказала Антоніна Піпко, заступник генерального директора Національного музею Революції Гідності.

У дирекції інститут заявляють, що після розірвання договору більше нікому це приміщення не передаватимуть.

«Зараз є програма розвитку інституту і ми маємо розвивати відділ лексикографії, який нам через недофінансування скоротили. От тепер і буде можливість відновити цей відділ», — заявив Павло Гриценко, директор Інституту української мови НАН України.

Фото: Сергій Дунда/Громадське

Доки чиновники вирішують, що робити з графіті, прокуратура міста Києва відкрила кримінальне провадження через знищення пам’ятки. Винуватцям загрожує покарання від штрафу 2550 гривень до трьох років позбавлення волі. Водночас генеральний прокурор пообіцяв провести перевірку бізнесу крамниці «Емпоріум».

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile