Інфляція в Україні у березні збільшилася до 1,7%, за останній рік — до 8,5%. Що та на скільки здорожчало?

Протягом березня інфляція Україні зросла до 1,7%. У річному вимірі — до 8,5%, попри те, що цільовий діапазон Нацбанку становить 5%±1. Тобто ціни ростуть швидше, ніж розраховує держава.

Про показники інфляції повідомили у Держстаті.

Нагадаємо, в лютому ріст становив 1%, у січні — 1,3%.

Що та на скільки здорожчало?

На споживчому ринку в березні ціни на харчові продукти та безалкогольні напої виросли на 2,1%.

Найбільше (на 9,7%) подорожчала соняшникова олія. На 4,8-1% зросли ціни на цукор, фрукти, продукти перероблення зернових, рис, хліб, м'ясо та м'ясопродукти, овочі, масло, кисломолочну продукцію, сало, рибу і продукти з неї. Водночас на 0,6% подешевшали яйця.

Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби загалом підвищилися на 0,7%. Оремо на тютюнові вироби на 1,2%.

Одяг та взуття за березень подорожчали на 12,7%.

Ціни на транспорт зросли на 1,8%. Насамперед через подорожчання палива та мастил на 5,7%, а також проїзду в залізничному й автодорожньому пасажирському транспорті — на 4,4% і 1,6% відповідно.

Зростання цін у річному вимірі

Загалом за останній рік харчові продукти й безалкогольні напої виросли в ціні на 10,4%. Найбільше — олія (48,5%), цукор (64,7%) та яйця (109,1%). Водночас овочі здешевшали на 7%.

Алкогольні напої та тютюнові вироби подорожчали на 9,7%. Ціни найбільше зросли також зокрема на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива (22%); послуги охорони здоров’я та ліки (7,4%), транспорт (7,2%) та освіту (14,1%).

А от одяг та взуття за рік здешевшали на 5%.

Прогнози Нацбанку 

Зазначимо, уряд України прогнозує на 2021 рік інфляцію у розмірі 7,3%, Нацбанк — 7%. Водночас НБУ вказував, що в першому кварталі інфляція виявилася вищою від очікуваної. На думку Нацбанку, ситуація в інфляційній динаміці може змінитися в серпні-вересні цього року.