ENRU

Ініціатива змін у роботі ФОП належить Мінсоцполітики — експерт

Минулого року ініціативу з зобов'язання фізичних осіб-підприємців сплачувати єдиний соціальний внесок навіть при відсутності доходів обговорювали у податковому комітеті Верховної Ради. Тоді експертам вдалося переконати депутатів, що подібна норма неприпустима.

Але цього року її непомітно просунув голова Міністерства соціальної політики Андрій Рева.

Про це в ефірі Громадського розповів директор Інституту соціально-економічних трансформацій Ілля Несходовський.

На переконання Несходовського, Мінсоцполітики веде себе дуже дивно у намаганні наповнити пенсійний фонд.

«Законопроект проходив через бюджетний комітет. Рева прописав його достатньо хитро, щоб одразу на цю норму і не звернули увагу», — розповів він.

«Представники бюджетного комітету не зовсім зрозуміли, до чого ця норма мала привести. Вони прийняли її не розібравшись, не порадившись із представниками податкового комітету», — додав експерт.

За словами Несходовського, є чимало людей, які просто забули за свою реєстрацію ФОП через відсутність доходів, і їм доведеться виплачувати борги пенсійному фонду.

«Яка буде реакція людини, яка від держави нічого не отримує? При тому що ці люди часто були буфером, які не ставали на облік до центру занятості, а самі створювали собі робочі місця», — сказав експерт.

На його переконання, Мінсоцполітики не досягне своєю ініціативою наповнення пенсійного фонду.

«Норма матиме зворотній ефект. Люди просто не будуть платити. Держава ніби говорить: мені все одно, звідки ти береш гроші. Продавай квартиру, але заплати», — сказав Несходовський.

Він пояснив, що норма зачіпає підприємців І групи, які платили 18% від прибутку. Вони не сплачували ЄСВ при відсутності доходу. Підприємців зі спрощеною системою оподаткування (ІІ і ІІІ груп) переводили в разі несплати ЄСВ до цієї групи.

«Це був спосіб замороження своєї діяльності за відсутності доходів. Один з Розповсюджених моментів — народження дитини. А зараз виходить ситуація, що отримавши 860 гривень допомоги від держави, 704 гривні віддай назад державі. Як зараз такій жінці з дитиною закрити ФОП, відстояти в черзі? Фактично це нереально», — сказав експерт.

Раніше повідомлялося, що в Україні з моменту дії нової норми закрили більше 10 тис. ФОП.

Нагадаємо, 27 грудня, президент України Петро Порошенко підписав зміни до законодавства щодо роботи фізичних осіб-підприємців.

З 1 січня ФОП будуть щомісяця платити єдиний соціальний внесок у розмірі 704 гривні на місяць, навіть якщо не мають прибутку.