Співробітник російської «фабрики тролів», який потрапив під скорочення штату, розповів, як його робота виглядала зсередини, і чому він не бачить шкоди від такої професії.

Скільки коментарів і дописів на день залишають у соцмережах працівники російської «фабрики тролів», чому звідти звільняють, для чого їм рівнятися на  Віталія Мілонова із Держдуми, і як ця професія змінює поняття російського патріотизму? Громадське публікує матеріал видання «Бумага», де вміщено відповіді на ці запитання.

Співробітник російської «фабрики тролів», який потрапив під скорочення штату, розповів, як його робота виглядала зсередини, і чому він не бачить шкоди від неї.

Чому ви обрали цю професію і як почали працювати?

У 2014 році я закінчив філософський факультет і не знав, куди йти. А ще в мене були великі борги, яких потрібно було якомога швидше позбутися. Тоді з якоїсь статті я дізнався про «фабрику» і зрозумів, що там можна швидко заробити. Багато моїх колег, до речі, дізнавались про цю роботу так само.

Коли я прийшов на співбесіду, то вже розумів, що буду писати проурядові агітки в Інтернеті. І навіть не здивувався, коли у якості тесту отримав завдання написати коментар про «фашистську складову США». Мені, звичайно, було одночасно і соромно, і смішно, проте я це зробив. І мене взяли.

Усе ж від початку було складно звикнути: незрозуміло, нащо я взагалі сиджу у цьому задушливому офісі по 8 годин, навіщо роблю те, що роблю. Але мене спокусила легка праця і солідні гроші. Я змирився і почав просто насолоджуватись тим, що нічого не роблю і при цьому добре заробляю.

Наша робота виглядала таким чином: ми приходили до офісу, сідали вп’ятьох у кімнаті розміром 20 квадратних метрів, і кожного дня залишали по 200 коментарів і 20 новин-дописів з різних фейкових сторінок. На «фабриці» безліч різних відділів і сайтів, для яких пишуть ці відділи. Під кінець 2016 року, знаю напевне, залишались відділи про Україну і вибори у США. Про те, куди писав я, мені говорити заборонено підписаним контрактом.

За що не люблять вашу професію?

Тролі пишуть абсурдні речі, які ніхто інший ніколи б не написав. Кожного разу, коли я вигадував текст, це був справжній політ фантазії. Нам дозволяли паплюжити початкову інформацію як завгодно, аби підлаштувати її під те, що потрібно отримати. А люди не люблять читати таку маячню. Тих, хто дійсно вірить в «особливий шлях Росії», дуже мало.

Ми буцімто були такими собі поборниками патріотизму. Але навіть якщо не вміти визначати, що той чи інший коментар написав троль, така тематика все одно буде бісити. Коментарі з «фабрики» створюють образ російського патріотизму-націоналізму, за якого хороші лише ми і вірити треба лише нам. А реальний патріотизм значно ширший — і підсвідомо всі це розуміють. І нас не люблять за те, що ми спотворюємо поняття патріотизму.

А ще нас справді багато. За моїми підрахунками, з нашого центру щодня в інтернет виливається більше ніж 5 тис. коментарів та дописів. А це засмічує стрічку новин. Усім нормальним людям ніби плювати, на це вже мало хто звертає увагу, але воно набридає, як спам свого часу.

Цю професію не люблять навіть ті, хто у ній задіяний. Усі розуміють, що займаються маячнею. Хоча зараз все трохи змінилося: після частої появи «фабрики» у публікаціях ЗМІ, керівництво стало скорочувати людей, у тому числі звільнили й мене. Набирають вони вже тих, хто дійсно вірить у те, що буде писати. Тепер потрібно довести, що ти патріот, щоб залишати коментарі за гроші. Так керівництво мінімізує можливості «зливу», як було у випадку із Ольгою Мальцевою та Людмилою Савчук (ці жінки працювали тролями і розголосили інформацію про роботу і порядки на «фабриці», яку минулого року невідомі закидали «коктейлями Молотова» — ред.).

Скільки ви заробляли?

Достатньо. Тролів навіть криза аніскільки не торкнулась. Якщо ти там працюєш довго, то з усіма преміями за перевиконання плану й надбавками за хорошу роботу можна отримати на місяць 80-90 тис. рублів.

На роботі я залишався лише через таку зарплату. За той час, поки я там працював, я купив собі авто Mazda «шістку», наприклад.

Як в ідеалі мають працювати люди вашої професії і що заважає їм це робити?

Мені здається, ідеалом інтернет-троля має бути депутат Держдуми Віталій Мілонов. Все, що він говорить і робить — це справжня фантасмагорія. Наприклад, його нещодавній законопроект, у якому він пропонує карати людей за агітацію до опозиційних заходів — маячня маячнею. Але нашим патріотам не подобаються будь-які дії Навального, в тому числі і його мітинг 26 березня проти корупції. А цим «вкидом» — інакше не назвеш, бо ніхто не сприйняв це серйозно — Мілонов серйозно зачепив ліберальну спільноту і підняв авторитет влади в очах своїх послідовників. Він практично зробив те, чим мали б займатися тролі.

А якщо говорити більш серйозно, то професійний троль має відчувати тих, з ким спілкується, і повністю усвідомлювати, до чого це призводить. І, головне, залишатися максимально творчим, оскільки кожного разу вигадувати щось нове — це неймовірно складно.

Чим ця робота корисна для суспільства?

Я не можу назвати жодного плюса, якщо чесно. Мені завжди було соромно там працювати, тому я навіть не намагався нікому розповідати, де працюю. «Фабрика тролів» — це геть не про користь. І, мені здається, це розуміють усі. Це така корпорація, що, як і  жовта преса, не докладаючи особливих зусиль, виконує замовлення і намагається нажитися. 

Але така робота не приносить і шкоди. Особисто я вважав і вважаю, що ця діяльність насправді не дає результату взагалі. Тим більше такого, на який очікують спонсори. У наші дописи не вірить ніхто: ані ми, ані хтось інший. Сперечаються із тролями такі ж самі тролі. Мені здається, переважна більшість вже просто не звертає уваги на їх коментарі.

Поділитись: