Найцінніші активи України — це brains and grains, тобто люди й аграрний сектор, переконаний Данило Білак, директор Офісу із залучення та підтримки інвестицій — UkraineInvest. Кабінет міністрів України створив його ще в листопаді 2016 року.

Мета UkraineInvest — шукати нових інвесторів і допомагати вирішувати проблеми тим, хто вже працює в Україні. Про найперспективніші інвестиційні проекти й головні виклики для закордонних компаній Данило Білак розповів Громадському.

Як працює Офіс із залучення та підтримки інвестицій?

Нам треба було знайти яскраві моменти, які могли б показати привабливість України для інвестування. І змінювати історію про Україну очах інших країн й інвесторів.

Передусім ми зрозуміли, що мусимо зосередитися на діючих інвесторах, в яких накопичилося безліч проблем, зокрема, з органами влади на виконавчому рівні чи на місцевому. І таким чином вирішували їхні проблеми й допомагали розблокувати інвестицію, яку вони хотіли вкласти в Україну.

Що означає «розблокувати інвестицію»?

Ми допомогли інвесторам вирішити проблеми, які заважали інвестувати в подальшому. І це дуже важливо. Адже інвестиції — це тривалий процес, це планування, це стратегія. Більшість компаній, які вже працюють в Україні, і ті, яких ми хочемо заохотити, — це великі глобальні гравці.

Ми з нашою командою працювали разом з Оксаною Маркаровою — це уповноважена з питань інвестицій, і я б сказав, що задоволені результатами нашої роботи минулого року. Ми розблокували для додатково десь 700 мільйонів доларів від інвесторів, які вже прийшли в країну. Торік вони почали інвестувати ці кошти. Поза тим, частину перенесли на 2018 рік — це ще 350 мільйонів доларів додаткових інвестицій.

Кожен автомобіль, який виробляють в Німеччині, має в собі українські запчастини. При чому, виготовлені саме за українською технологією 

Але важливіше, ніж цифри — те сприйняття України. Адже важливо, коли ми входимо на нових людей, які про Україну не знають, або знають і бояться, щоб був приклад задоволених інвесторів. Коли Оксана Маркарова, чи Гройсман, чи я про це говоримо, це одне. Ми — представники уряду, вони очікують від нас такі висловлювання.

Але нові інвестори зрештою прийдуть і спитають у тих, які вже прийшли в Україну. І нам важливо, щоб вони стали як апостоли, які принесуть добру звістку про нас.

Директор Офісу із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest Данило Білак під час інтерв'ю Громадському Фото: Вікторія Хорошун/Громадське

Які галузі виявилися торік найефективнішими для інвестицій?

Узагалі в нас є така стратегія, як 4+1: ми зосереджуємося на кількох основних секторах — драйверах української економіки. Це агросектор, енергетика, виробництво та інфрастуктура. А об’єднає їх усіх іноваційна технологія. Тому що нам не потрібні просто інвестиції, просто гроші, якесь будівництво, нам потрібні інноваційні технології, які нестимуть додану вартість нашій економіці. Нам треба будувати економіку для 21 століття.

Я завжди кажу інвесторам, що наші найкращі активи — це brains and grains. Тобто наші люди, людський капітал разом з родючою землею, нашим агросектором.

Які регіони сьогодні найпривабливіші для інвесторів в Україні?

Кожен регіон має свої переваги й недоліки. Ми цим вимірюємо, як працює влада на місцях. Там, де є ефективна обласна влада з місцевою владою, і тепер дуже цікаві можливості є з новоствореними об'єднаними територіальними громадами, що зацікавлені розвиватися, там, де розуміють можливість і оцінюють інвесторів. На сьогоднішній день найбільш розвинуті регіони — це західна і центральна Україна, та деякі міста на сході. Дуже багато залежить від секторів також.

Великою проблемою торік стала діяльність правоохоронних органів. На жаль, багато з них не входять у компетенцію уряду. Ці органи треба докорінно реформувати відповідно до стандартів 

На західній і центральній Україні переважно є виробники. Є такий розвинений кластер — автозапчастини. Західна Україна вже повністю інтегрована в ланцюг доданої вартості щодо автомобільних запчастин. Кожен автомобіль, який виробляють в Німеччині, має в собі українські запчастини. При чому, виготовлені саме за українською технологією.

Центральна Україна — це знову ж таки виробництво. Енергетика — це південь і захід.

Тепер просуватимемо великі проекти публічної інвестиції, які можуть дати серйозний поштовх намірам прем’єра отримати 5-7% економічного зростання щороку до 2020.

Директор Офісу із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest Данило Білак під час інтерв'ю Громадському Фото: Вікторія Хорошун/Громадське

Які це можуть бути публічні інвестиції?

Приміром, магістаральна дорога Гданськ — Одеса, економічний ефект відкриватиме схід і захід, ще більше інтегруватиме Україну до європейського економічного простору.

Також дуже важливо перетворити Дніпро на логістичний шлях. Нині лише для 5% логістики в Україні вокристовується Дніпро. Треба повністю переробляти шлюзи, треба проводити поглиблення в кількох місцях. Порівняно з іншими потребами, це доволі незначні кошти — близько 100 мільйонів доларів. І я вам можу сказати: дві 5000-тонні баржі, навантажені контейнерами, перевозять вантаж, еквівалентний 500 фурам або 100 вагонам.  

Які головні проблеми виникають в інвесторів, коли вони приходять в Україну?

Усі вважають, що це корупція. Але корупція є не скрізь.

Великою проблемою торік стала діяльність правоохоронних органів. На жаль, багато з них не входять у компетенцію уряду. Ці органи треба докорінно реформувати відповідно до стандартів.

А найбільше інвесторів хвилює, звідки брати добре підготований технічний персонал. Нині спостерігається колосальний відтік фахівців — до Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини тощо. Наша задача —  зробити умови праці в Україні такими, щоб люди тут хотіли залишатися.

Основний виклик — я намагаюся це інвесторам пояснювати — Україна не є просто розвиненою країною, яка має проблеми з корупцією, з привабливим середовищем інвестицій.

Ми — країна в трансформації. Ми лише почали будувати країну 4 роки тому. Тобто, з одного боку ми демонтуємо радянську систему управління й інститути. І з другого — тільки починаємо будувати нові демократичні інститути. Але нема посібника, як це робити. Це те ж саме, що будувати корабель, який вже вийшов у море під час урагану, водночас є лише кілька фахівців, а нас ще й атакують. Але ми будуємо і пливемо.

Директор Офісу із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest Данило Білак під час інтерв'ю Громадському Фото: Вікторія Хорошун/Громадське

Поділитись: