Британський діджей Goldie розповідав про вплив стріт-артиста Бенксі й раптом назвав його ім'ям Роберт, натякаючи на співзасновника гурту Massive Attack Роберта Дель Наджа. Раніше подібне припущення вже робив журналіст Крейг Вільямс, що дослідив зв'язок між графіті художника та концертами бристольського гурту.

Під час інтерв'ю для The Telegraph, британський діджей Goldie розповідав про вплив стріт-артиста Бенксі й раптом назвав його ім'ям Роберт, натякаючи на співзасновника гурту Massive Attack Роберта Дель Наджа. Раніше подібне припущення вже робив журналіст Крейг Вільямс, що дослідив зв'язок між графіті художника та концертами бристольського гурту.

Світові ЗМІ поставилися до заяви з обережністю. Бенксі вже не одноразово розсекречували, а ігри зі справжнім ім'ям митця стали невід'ємною частиною його легенди.

Хто такий Banksy?

Ймовірно, художник з таким псевдонімом народився у 1974-му році. Ймовірно, він почав мистецьку діяльність на початку 90-х. Ймовірно...

«Ймовірно» — це перше слово, яке приходить на думку, коли говориш про Бенксі. Художник ніколи не показував власного обличчя, а єдина медійна його поява — це інтерв'ю для власного документального фільму «Вихід через сувенірну крамницю», де головний герой був схований у тіні, та ще й змінив голос. Між іншим, картина отримала номінацію на «Оскар».

Трейлер фільму «Вихід через сувенірний магазин»

Вважається, що художник народився в 70-х у Брістолі, де й почали з'являтися перші свої роботи. На початку 90-х у цьому британському місті сформувалося потужне мистецьке андерграундне середовище, яким Бенксі надихався, розпочавши свою кар'єру в складі угрупування DryBreadZ Crew (DBZ) разом із двома друзями — Като і Тес.

Деякий час він працював у кількох мистецьких групах, після чого пішов у сольне плавання. Бенксі малював у різних напрямках стріт-арту, поки на початку 2000-х не почав застосовувати трафаретний малюнок, який допомагав швидко наносити зображення до приїзду поліції. З цього моменту почався творчий зліт художника.

«Смерть на човні», banksy.co.uk

Чим Banksy відомий?

Після появи трафаретів, Бенксі швидко виїхав за рамки Бристолю. Його гостросоціальні та кумедні роботи з'являлися у різних містах Британії. На той час митець вже був популярний — через високу якість і яскравість його робіт, у Бристолі розпочалась справжня війна між дерслужбами, що намагалися змити графіті та громадськими організаціями, які намагалися зберегти малюнки на стінах.

У 2002-му році художник провів першу виставку «Екзистенціалізм», що відбулась у Лос-Анджелесі. Проте справжній розголос отримала інша його експозиція. У 2003 році Бенксі на кілька днів відкрив її у безіменному лондонському гаражі. Це не завадило глядачам уже наступного дня сформувати величезну чергу. Преса, в свою чергу, писала про скандал, який підняли організації з захисту тварин. Справа в тому, що однією з робіт був слон, розфарбований у кольори шпалер, що висіли у клітці.

У той же час Бенксі створив знамениту обкладинку альбому Blur «Think Tank», переробивши власне графіті з поцілунком в аквалангах. Співпраця з артистами суттєво підняла цінність робіт художника, хоч він постійно кепкував із сучасного мистецтва. Це призвело до так званого «ефекту Бенксі» — графіті зрізалися зі стін і продавалися за великі гроші.

Робота Бенксі, banksy.co.uk

Митець сам підливав масла в вогонь, ще з початку кар'єри відмовившись від авторського права і постійно викладаючи на сайті власні роботи для того, щоб їх використовували хорошій якості.

Однією з наймасштабніших робіт митця (разом з 50-ма іншими художниками) стала робота над сатиричною виставкою Dismaland, що була присвячена апокаліптичній тематиці та соціальним проблемам. Псевдопарк атракціонів відкрився 22 серпня 2015 і закрився через місяць. З часом Бенксі перейшов до масштабних перформансів на політичні теми. Він малював графіті про Брекзіт і проблеми біженців, виступав за закриття в'язниці в Гуантанамо за допомогою нелегальних інсталяцій у парку Disneyland, а в 2016-му відкрив власний готель з виглядом на стіну між Палестиною та Ізраїлем.

Хто ж такий Banksy?

За більш ніж 20 років новини про справжнє ім'я Бенксі з'являлися чи не кожного року. Розмиті фото, загадкові кадри з камер стеження і численні дослідження постійно давали різні результати.

Найбільш масштабне дослідження проводили у 2016-му році британські вчені з коледжу Королеви Марії. Математичні розрахунки вивели, що Бенксі — це бристольський художник Робін Каннінгем. Пізніше, того ж року, видання Daily Mail опублікувало вже згадане дослідження Крейга Вільямса.

То чи правда, що Бенксі — це Роберт Дель Наджа? Можливо. Але більшість спеціалістів сходиться на думці, що мова йде вже не про одного, а про цілу спілку художників та артистів, що працюють під брендом Banksy. Та й чи можливо в сучасному світі піару дізнатися справжнє ім'я людини, що змінила стріт-арт? Навряд чи.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: