На референдумі 4 грудня італійці відкинули пропозицію змін до Конституції, запропоновану урядом. Після чого прем'єр Маттео Ренці пішов у відставку

На референдумі в неділю 4 грудня італійці відкинули пропозицію змін до Конституції, запропоновану урядом на чолі з Маттео Ренці. Згідно з попередніми результатами, проти конституційної реформи проголосували 60% італійців, «за»  40%. Явка склала 70%. Премєр-міністр Маттео Ренці вже заявив про свою відставку. 

Це не лише особиста поразка прем’єра-реформатора. Це – серйозний сигнал, який попереджає про можливий прихід до влади популістів, котрі хочуть вийти з ЄС і зони євро, зняти санкції з Росії та поширюють в Італії кремлівську пропаганду. Голосування в Італії – також черговий землетрус для ЄС, який наступного року чекає виборів у кількох ключових країнах.

Фото з Фейсбуку Маттео Ренці

За що голосували?

Конституційну реформу називали чи не найбільш важливою в Італії з часів Другої світової війни. Вона передбачала зміну конфігурації парламенту, який складається з Палати депутатів та Сенату. Кількість сенаторів пропонувалося зменшити з 315 до 100, сенаторами мали стати представники регіонів, у тому числі мери. Це мало би пришвидшити процес ухвалення законів. За нинішньої системи, законопроекти повинні бути схвалені обома палатами парламенту, це може тривати роками. 

Парламент Італії. Фото з Фейсбуку Маттео Ренці

Прихильники реформи на чолі з премєр-міністром Маттео Ренці кажуть, що вона дасть змогу покласти край нестабільності італійської політики – в країні було більше 60 урядів з 1945 року. 41-річний Ренці – у минулому успішний мер Флоренції, наймолодший голова уряду в історії Італії. Він прийшов до влади у 2013 році, обіцяючи модернізувати країну і нарешті витягти Італію з болота стагнації. Зміни до Конституції – фактично головна реформаторська ініціатива його прем’єрства. Через те, що Ренці пообіцяв подати у відставку у випадку перемоги «Ні» на референдумі, голосування перетворилося у вотум довіри його урядові.

Проти конституційної реформи виступали всі опозиційні політичні сили Італії. В тому числі, популістський «Рух 5 зірок» на чолі з колишнім коміком Беппе Грілло. Він агітує проти істеблішменту та закликає провести референдум щодо відмови від євро та виходу з ЄС.

Противники реформи твердять, що внесення змін до Конституції призведе до надмірної концентрації влади в руках уряду та ослабить можливість контролю з боку Сенату. Адже чинна Конституція Італії, ухвалена після Другої світової війни, передбачає цілу систему механізмів стримування, які б виключали можливість появи нового Муссоліні. Як не парадоксально, але якраз поразка реформи на референдумі може привести до влади в Італії нового диктатора – саме такі риси помічають оглядачі в лідерові «Руху 5 зірок» Беппе Грілло.

Беппе Грілло, очолює «Рух 5 зірок»

Що буде далі?

Голова уряду Італії Маттео Ренці визнав поразку своєї ініціативи на референдумі і вже заявив про відставку. Тепер слово за президентом Серджо Маттареллою, який має вирішити – чи призначити новий уряд і нового прем’єр-міністра, чи розпустити парламент і скликати дострокові вибори. Як зазначає BBC, ймовірно, він призначить технократичний уряд на чолі з чинним міністром фінансів П’єром Карло Падоаном, котрий керуватиме Італією до запланованих на 2018 рік виборів.

Якщо ж президент таки вирішить розпустити парламент, італійці підуть до виборчих дільниць вже наступного року. Перемогти на них мають найбільші шанси опозиційні політичні сили – або вже згаданий «Рух 5 зірок», або праві на чолі з Маттео Сальвіні. Перемога будь-якої з них – неабиякий ризик для України.

«Ці обидва рухи тісно пов’язані з Росією, – розповідає головний редактор італійської версії сайту Stop Fake Мауро Воерціо. – Маттео Сальвіні був у Москві два тижні тому, а лідери «Руху 5 зірок» – минулого тижня, і це не випадковість. Відомі їхні зв’язки з російськими політиками. Обидві ці партії виступають за вихід Італії з Євросоюзу, і навіть говорять про можливий вихід із НАТО, щоби приєднатися потім до якогось євроазійського союзу. Маттео Сальвіні нещодавно спілкувався з Александром Дугіним, вони мають подібні погляди».

Після оголошення результатів референдуму Сальвіні відреагував у твіттері: «Хай живе Трамп, хай живе Путін, хай живе Ле Пен і хай живе «Північна Ліга».

«Рух 5 зірок»: пропаганда й українські «людожери»

Попри те, що прем’єру Маттео Ренці не вдалося виконати свої перевиборчі обіцянки реформ, та Італія на чолі з ним виглядала більш передбачуваною. У тому числі, в своїй політиці щодо України. Ренці підтримує санкційний режим проти Росії, допоки не буде виконано Мінські угоди. Водночас він не підтримав запровадження нових санкцій проти Росії за її дії в Сирії у жовтні 2016 року, за які виступали канцлер ФРН Ангела Меркель і прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей. 

Натомість члени «Руху 5 зірок» не лише активно спілкуються з російськими політиками та ідеологами, а й поширюють в Італії кремлівську пропаганду. Розслідування інтернет-видання Buzzfeed встановило, що контрольовані «5-зірковими» сайти і сторінки у соцмережах часто поширюють фейкові новини, які вперше зявилися у російських виданнях на кшталт Sputnik чи RT. Аудиторія цих публікацій сягає кількох мільйонів людей.

Однак, найбільш кричущий випадок маніпуляції інформацією на шкоду Україні трапився в італійському парламенті в червні 2014 року. Депутат «Руху 5 зірок» Марта Гранде заявила, що українська влада начебто відкрила концентраційні табори для переселенців із Донбасу. Вона також звинуватила українських солдатів у канібалізмі і показала фото нібито українського солдата, який тримав відірвану руку. 

«Протягом трьох годин я знайшов, звідки було взяте це фото, написав статтю, написав депутату Марті Гранде, написав у газети, – пригадує Мауро Воерціо. – Виявилося, що те фото – скріншот із фантастичного фільму російського режисера. Тобто це була величезна брехня. В результаті Марта Гранде була змушена вибачитися на сторінках газет, сказати, що помилилася. Однак багато людей не читали статтю з вибаченнями, і дехто мабуть досі думає, що українські солдати – людожери, які їли частини тіла вбитих ворогів».

«Зрозуміло, що Росія дуже уважно стежить за референдумом в Італії. Для неї це троянський кінь, який може повалити чинний уряд і поставити на чолі Італії дружніх до неї людей. Беручи до уваги, що у Франції навесні відбудуться вибори, які так чи інакше виграє проросійський політик, Росія отримає дружні уряди на чолі двох країн-засновниць ЄС – Італії та Франції», - розмірковує Мауро Воерціо.

Референдум в Італії відкрив сезон голосувань у різних країнах Європи, які можуть визначити подальшу долю Європейського Союзу. У березні 2017 року відбудуться парламентські вибори у Нідерландах, у квітні-травні президента обиратиме Франція, а восени на виборчі дільниці підуть німці, щоб обрати новий парламент. У Нідерландах та Франції великі шанси перемогти мають євроскептики, популісти і націоналісти. Прикметно, що всі вони також друзі Росії. 

Поділитись: