Науковці змогли успішно пересадити в організми щурів мініатюрні печінки, які вони попередньо виростили з перепрограмованих людських клітин шкіри.

Про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому у виданні Cell Reports.

Дослідники взяли клітини людської шкіри, які їм дали добровольці, й перепрограмували їх — тобто перетворили на стовбурові, або штамові клітини. Так називають первинні клітини, що зустрічаються в усіх багатоклітинних організмах й можуть диференціюватися (тобто перетворюватися) в інші типи клітин.

Далі за допомогою стовбурових клітин виростили мініатюрні печінки. Для цього ці клітини нанесли на клітинну основу печінки щура — і через кілька тижнів вони «розрослися» до розмірів печінки щура.

У п’ятьох щурів, яким пересадили вирощену печінку, вона прижилася й функціонувала. Утім не обійшлося і без проблем: зокрема, кровообіг в органі був порушений, і через деякий час тварини померли. Утім це вперше штучно вирощений орган настільки добре прижився в організмі щурів.

Дослідники сподіваються, що їхній експеримент закладе початок майбутнім способам лікування печінкової недостатності. Адже пересадка печінки є дуже вартісною операцією, і дуже рідко коли вдається знайти орган для пересадки.

Зазначимо, що за перепрограмування стовбурових клітин у 2012 році Нобелівську премію з медицини вручили Джону Ґердону з Великої Британії та Шіньї Яманака з Японії.

Поділитись: