Ізраїль та Об’єднані Арабські Емірати домовилися про укладання мирного договору. Таким чином, ОАЕ стануть третьою країною арабського світу, яка встановить дипломатичні відносини з Ізраїлем.

Про це йдеться в тексті спільної заяви прем’єра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, шейха ОАЕ Мохамада ібн Заїда та президента США Дональда Трампа, ухваленої за підсумками телефонної розмови.

У заяві йдеться про «повну нормалізацію» відносин між Ізраїлем і Еміратами, яка, як зазначається, «сприятиме миру в регіоні Близького Сходу».

«Делегації з Ізраїлю й ОАЕ зустрінуться протягом найближчих тижнів для підписання двосторонніх угод щодо інвестицій, туризму, прямих авіаперельотів, безпеки, телекомунікацій, технологій, енергетики, охорони здоров’я, довкілля, створення посольств та інших взаємовигідних сфер», — так у документі окреслюються подальші дії сторін.

В обмін на укладання мирної угоди з ОАЕ Ізраїль погодився відмовитися від планів анексії частини Західного Берега річки Йордан. Нетаньягу раніше оголошував, що розпочне анексію 1 липня, але потім відклав плани на невизначений час.

ОАЕ стане третьою арабською країною, яка офіційно визнає Ізраїль, уклавши з ним мирну угоду — після Єгипту (1979) і Йорданії (1994).

Реакція сторін

Прем'єр Ізраїлю Нетаньягу назвав домовленість про нормалізацію відносин «історичним днем» для країни. І пообіцяв розповісти про подробиці мирної угоди пізніше в телевізійному зверненні. Президент США Дональд Трамп заявив про «величезний прорив».

А ось шейх ОАЕ Мохамад ібн Заїд наголосив, що укладена між сторонами домовленість спрямована передусім на «зупинку подальшої анексії Ізраїлем палестинських територій». І тільки після цього згадав про встановлення дипломатичних відносин і співпрацю.

Палестина не згодна

Лідер палестинців Махмуд Аббас засудив угоду між Еміратами та Ізраїлем.

«Керівництво палестинців відкидає та засуджує неочікувану тристоронню заяву ОАЕ, Ізраїлю та США», — сказав він.

У заяві керівництва Палестини, яку зачитав Аббас, встановлення дипвідносин між ОАЕ та Ізраїлем названо «зрадою Єрусалима, Аль-Акси та палестинської справи».

Пізніше стало відомо, що Палестина відкликала посла з ОАЕ.

Чому Ізраїль воює з арабським світом?

Арабські держави історично чинили опір утворенню Ізраїлю як держави на Близькому Сході. Вони виступають проти існування Ізраїлю без гарантування прав місцевих мусульман у ньому.

Прихильники ж створення Ізраїлю стверджують, що раніше на цих землях жили єврейські племена й існували єврейські держави.

Саме тому заснування в 1948 році Ізраїлю та його визнання на рівні ООН призвело до конфлікту між ним і арабським світом. Його загалом заведено називати арабо-ізраїльським конфліктом.

За цей час лише дві країни — Єгипет та Йорданія — підписали з Ізраїлем мирні угоди й офіційно припинили війну. Але з іншими країнами Ізраїль формально перебуває у стані війни.

Несподіванка чи закономірність?

Експерт із міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса пояснює: Ізраїль та ОАЕ йшли до нормалізації відносин протягом останніх років. Тому домовленість про підписання мирної угоди є закономірним результатом переговорів між двома країнами.

«Трампу й Нетаньягу потрібні перемоги перед виборами. У США вибори президента будуть у листопаді, в Ізраїлі можуть відбутися дострокові вибори знову через нестабільність владної коаліції, про це говорять і ізраїльські медіа. А ще ця угода стала можливою виключно через те, що її пунктом є компроміс щодо палестинських територій», — пояснює експерт, вказуючи на заяву шейха ОАЕ з цієї нагоди.

Він вважає, що мирна ізраїльсько-еміратська угода справді працюватиме, оскільки в еліт обох країн є серйозний комерційний та фінансовий інтерес до співпраці.

«Політична частина угоди не має значення. Для Еміратів та Ізраїлю питання анексії формально закрите. Гадаю, Ізраїль відмовиться від планів анексії в тому форматі, в якому вони це задумували. Але вони можуть це здійснити і в інший спосіб за мовчазної згоди ОАЕ та США», — додає Куса.

Мир на Близькому Сході — реальний?

Хоча однією з цілей домовленості між Еміратами й Ізраїлем називають сприяння миру на Близькому Сході, Ілія Куса оцінює такі заяви скептично.

«Об’єднані Арабські Емірати не мали і не мають таких великих проблем з Ізраїлем, як ті, хто були безпосередніми учасниками арабо-ізраїльського конфлікту. В Еміратів немає з Ізраїлем територіальних суперечок чи проблем, пов’язаних із біженцями чи вбивством власних людей, як-от у Сирії, Лівану і навіть Єгипту свого часу», — пояснює експерт.

Поділитись: